כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

הדולר בשפל אל מול האירו, הורדת ריבית ברקע

21/04/2008

הדולר נוגע ברמה של 1.5983 אל מול האירו, שפל מאז החל להיסחר המטבע האירופי בשנת 1999. ההערכות הן כי ב 30 לאפריל יודיע ה- FED על קיצוץ של 0.25% בריבית לרמה של 2.0%, זאת בניגוד לECB, הבנק המרכזי באירופה שצפוי להותיר את הריבית על כנה ברמה של 4.0%. כדי להבין את השפעתה של הריבית על יחסי הכוחות בין האירו והדולר נבחן את הרמות בחודשים האחרונים, רק באמצע ספטמבר הריבית בארה"ב הייתה 5.25% ובאירופה 4.0% יחס האירו/דולר עמד אז ברמה של 1.3800, קיצוץ אגרסיבי בריבית הפדרל ריזרב ומנגד יציבות מזהירה מכיוונה של אירופה הביאו ליתרון ממשי של האירו על פני הדולר. כעת נסחר הדולר סביב הרמות של 103.80 אל מול היין, סביב הרמות של 2.0000 אל מול הסטרלינג וסביב הרמות של 1.0170 אל מול הפרנק השוויצרי.

שלא בצדק ההרגשה בשוק היא ש"הגרוע מכל כבר מאחורינו", הדוחות לרבעון הראשון של 08' מהמוסדות הפיננסים המובילים בעולם אמנם גרועים מאוד אך לא יותר מהצפיות. משקיעים רבים וספקולנטים מבקשים לנצל את הרמות הנמוכות לטובת "קפיצה על מציאות" תוך כדי לקיחת סיכונים. ביפן, היין צונח אל מול הדולר ורושם את הירידה החדה ביותר מאז חודש נובמבר. המטבע היפני נתון ללחץ מכירות חזק, משקיעים רבים מנצלים את המומנטום החיובי בבורסות העולם כדי לקחת סיכונים ולמכור את היין לטובת נכסים בעלי תשואה גבוהה יותר. לשם המחשה P&S עלה ב 4.3%, יעדים נוספים היו המטבע הברזילאי עם 11.75%, הפאונד הבריטי עם 5.0% וכו'.

עם פתיחת השבוע היומן הכלכלי דליל באירועים אך שחקני שוק רבים כבר ממקמים פוזיציות לקראת גל של נתונים שיתפרסם בסוף השבוע, עד אז צפוי המסחר להיות טכני ברובו עם דגש על רמות תמיכה והתנגדות.

דולר/שקל: השטר הירוק רושם ירידות חדות מאז תחילת חודש אפריל, נזכור כי רק בתחילת החודש נסחר הדולר קרוב מאוד ל 3.65 שקלים ואילו כיום שער הדולר 3.4450 שקלים בלבד. בתקופה זו צנח הדולר בזירה הגלובלית באופן מאוד חד ואף נסחר ברמות שפל של כל הזמנים אל מול האירו. הירידה בערכו של הדולר הינה חלק ממדיניות מכוונת של הפדרל ריזרב שנוקט במדיניות מוניטארית מרחיבה ע"י הורדות ריבית באופן שיטתי, החוזים העתידיים מתמחרים סיכוי של 100% להורדת ריבית של 0.25% ואולי אף יותר מכך. מדיניות מחלישה זו עשויה להותיר את לחץ המכירות על השטר הירוק לפחות עד לתחילת חודש מאי. 

נפט: הסחרור סביב מחירי הנפט נמשך כשמחירה של חבית נפט האמיר לרמה של 117.00 שיא של כל הזמנים. הבורסה בארה"ב רשמה שבוע של עליות, עובדה זו הביאה סוחרים רבים להאמין כי מכאן הביקוש לנפט יכול רק לגבור ואלה מיהרו להזרים קניות חדשות. בשבוע החולף נרשמה עליה של 6.0% במחירי הנפט, יש לציין כי מחירי הנפט האמירו ב 85% בהשוואה למחירים מלפני שנה. כעת נסחר חוזה עתידי על הנפט סביב הרמה של 116.72 לחבית.

זהב: משיכות רווחים מצניחים את הזהב מטה, זאת על רקע חזרתו של הדולר משפל של כל הזמנים, המשוואה היא פשוטה חולשתו של הדולר גוררת ביקוש מאסיבי לזהב לטובת גידור אך כשדעיכתו של הדולר נבלמת זה הזמן הנכון למימושים בשוק הסחורות בכלל ושל זהב בפרט. גל המימושים הביא לירידה חדה של כמעט 30.0$ החדה ביותר לחודש אפריל. "ברמות אלה ציידי המציאות כבר מכניסים פוזיציות קניה לכיוון מחירי מטרה של 940-950$ ", כך נמסר מחדר העסקאות של פינוטק. כעת נסחר חוזה עתידי על הזהב סביב הרמה של 921.0$ לאונקיה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.