כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

האירו נופל לאחר דבריו של ג'אנקר כי חולשת הדולר תפגע בכלכלה הגלובלית

24/04/2008

האירו השיל כוחו ביום רביעי האחרון אל מול מרבית המטבעות העיקריים, כאשר הדולר הכי נהנה מהירידות של המטבע האירופאי והחזיר את ההפסדים לאחר שהצמד אירו/דולר נסחר בשפל של כל הזמנים סביב הרמות של 1.6015. 

השטר האירופאי סבל מהירידות לאחר ששר הפיננסים של לוקסמבורג, ג'אן-קלוד ג'אנקר אשר הביעה דאגתו כי המגמה  הדובית של השטר הירוק עלולה לפגוע בצמיחה הכלכלית העולמית.

המטבע האירופאי רשם עליה של 8.9% השנה כנגד הדולר על רקע המסחר הספקולטיבי כי הלחצים האינפלציונים בגוש האירו לא יעודדו את הבנק המרכזי האירופאי בראשו ג'אן קלוד טרישה להפחית בריבית לטווח קצר מרמתה הנוכחית של 4.0%.

בשבוע שעבר ציין האיגוד האירופאי כי האינפלציה בגוש עלתה ל 3.6% במרץ הרמה הגבוה ביותר מזה 16 שנים. לכן, החלשות האירו עשויה להבלם ולחזור לעליות אף מעל הרמות של 1.6000 אל מול הדולר כאשר המגמה של החודש האחרון הנה שורית.

יחד עם זאת, הסנטימנט השלילי כלפי האירו עשוי להגדיל ולמשוך את הצמד אירו/דולר מטה עד לרמה של 1.5845 כאשר פריצת רמת התמיכה עשויה להוריד את הצמד לרמה של 1.5800 ועדיין להחשב כתיקון.

אין לשכוח כי פער הריביות בין ריבית הECB לפדרל רזרב עומד כעת על 1.75% לטובת המטבע האירופאי. נשיא הבנק המרכזי בגוש האירו הותיר את הריבית החודש פעם נוספת ללא שינוי על 4.0% בזמן שהבנק המרכזי האמריקאי צפוי להפחתית פעם נוספת בריבית בעוד כחצי אחוז על פי הערכות האנליסטים ולהעמיד את ריבית הבנק ברמה של 1.75% בלבד וכתוצאה לתמוך בעליות נוספות של האירו אל מול הדולר.

המטבע האוסטרלי או בשמו הנרדף הקיווי רשם עליות של אחוז שלם ונסחר ברמה של 95.40 אל מול הדולר, שיא שלא היה מאז 1984.

הסיבה לראלי של הקיווי הנה מדד המחירים לצרכן רבעון לרבעון אשר הפתיעה את המשקיעים ועלה לרמה של 1.3% ושבר את ציפיות השווקים אשר ציפו לצמיחה של 1.1% בלבד. ריבית הבנק המרכזי האוסטרלי עומדת על 7.25%, נתוני האיפלציה הגבוהים מעלים א הלחצים האינפלציונים ועמם גם גוברים הערכות המשקיעים כי RBA עשוי להעלות את הריבית לטווח קצר ובכך לחזק את המטבע המקומי.

היום יתמקדו המשקיעים במספר נתונים חשובים מהזירה הגלובלית:

במקום הראשון, סקר האקלים העסקי בגרמניה (IFO) שיתפרסם בשעה 8:00 (GMT). במקום השני, פרסום המכירות הקמעונאיות חודש לחודש בבריטניה. במקום השלישי, נאומו של נשיא הECB בשעה 12:30 (GMT).
ולבסוף בארה"ב, מירב תשומת הלב תהיה לנתוני המנות מוצרי בריי קיימא ליבה חודש לחודש בשעה 12:30 (GMT) ומכירות הבתים החדשים בשעה 14:00 (GMT).  

המסחר הדל תמך בשקל אמש אך לא לאורך זמן

אמש המסחר הדל בשל החג היטיב עם המטבע הישראלי אשר רשם רווחים כנגד השטר הירוק וסגר סביב הרמות של 3.4320, זאת לאחר שביום שלישי האחרון נסחר השקל נסחר בשפל שנע סביב הרמות של 3.4850 לדולר.  ביום רביעי, השער היציג של השקל ננעל ברמה של 3.4420 לדולר.

ביום שני הקרוב, ה 28 לינואר, הבנק המרכזי הישראלי יכריז על הריבית לטווח קצר כאשר נכון להיום הערכות האנליסטים כי ההפחתות של הנגיד סטנלי פישר נבלמו לאחר הקיצוץ של 1% שלם בחודשיים האחרונים ומה שתומך בשינוי מדיניות הקיצוצים זה העליה במדד המחירים לצרכן שהתרומם לרמה של 0.3% בחודש מרץ וגבר על הצפי השלילי של 0.2%. יחד עם זאת הבוקר נחלש השקל ומזיר את הרווחים אשר צבר אמש כאשר הצמד נסחר סביב הרמות של 3.4370 והסיבה העיקרית התחזקותו של הדולר בזירה הגלובלי והאירו בפרט.

הזהב נופל על רקע חולשתו של האירו וירידות הנפט מהשיא

החוזה העתידי על המתכת היקרה נסחר אמש ברמתו הנמוכה ביותר מזה שלושה שבועות לאחר שעלויות האנרגיה ירדו והראלי של האירו נבלם ואף משך את המטבע האירפואי מטה כנגד הדולר. המשקיעם קונים זהב כאלטרנטיבה לדולר ומגדרים את עצמם כנגד אנפלציה כאשר מחירי הנפט מזנקים. נזכיר שרק ב17 למרץ מחיר הזהב טיפס לשיא של כל הזמנים כשנסחר סביב הרמות של 1033.90 דולר לאונקיה זאת על רקע העליות החדה של האירו ומחירי הנפט. מבחינה טכנית נראה כי ירידות המתכת היקרה עשויים להמשך וליפול בעוד כ10 דולר לאונקיה.

הנפט יורד על רקע הספקולציות כי מחיר חבית ב120$ לא מוצדקת

לראשונה מזה ארבע ימים נבלמו העליות במחירי החוזה העתידי על הנפט, זאת לאחר שהזהב השחור נסחר סביב הרמות של 120 דולר לחבית רק ביום שלישי האחרון. המשקיעים החלו לגרוף רווחים בשל הערכות כי המחיר הגבוהה אינו מוצדק. כמו כן, אמש פירסמה יחידת הסטטיסטיקה של משרד האנרגיה של ארצות הברית כהרגלה בכל שבוע את מלאי הנפט השבועים אשר עלו לרמה של 2.4 מיליון חביות מעל הביקוש הרצוי ומעל ציפיות השוק שעמדו על רמה של 1.2 מיליון חביות.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.