כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

הדולר חוזר להיחלש והנפט ממשיך להמריא לגבהים חדשים

18/05/2008

לאחר שהתאושש משפל של כל הזמנים אל מול האירו כשנגע ב 1.6019 ב 22 לאפריל, חוזר כעת הדולר להיחלש בעיקר אל מול האירו על רקע צניחה בביטחון הצרכן ועליית מחירי הנפט לשיא חדש. אלה הגבירו את הדאגה בנוגע לקצב הצמיחה של הכלכלה הגדולה בעולם. השטר הירוק רושם כבר שבועיים רצופים של ירידות. בין מחירי הנפט לבין הצמד אירו/דולר קיימת קורלציה של 95% , זאת אומרת שב-95% מתנועות השוק קיים מתאם ביניהם. זה מוביל אותנו לסיפור שללא ספק תופס את מרכז הבמה..

הסיפור של השבוע

העלייה המסחררת במחירי הנפט ללא ספק מושכת את מרבית תשומת הלב. הנפט המכונה גם הזהב השחור טיפס במהלך השבוע לשיא של 127.8$ , הנפט הכפיל את מחירו בפחות משנה, תחזיות האנליסטים מכוונות לאזורים של 145.0$ במחצית השנייה של שנת 08' כתוצאה מהפרעות בקצב האספקה ועלייה בביקוש לאנרגיה מקרב השווקים המתעוררים ובעיקר מסין.

כתגובה לעלייה המסחררת במחירו של הנפט ולחץ ביקוש הגובר מעת לעת, הודיעה ערב הסעודית, יצואנית הנפט הגדולה בעולם כי תגביר את התפוקה ב 300 אלף חביות ליום לקצב של 9.45 מליון חביות ליום החל מחודש הבא. לא בטוח שיהיה די בכך בכדי לבלום את הלחץ על המחירים לכיוון מעלה בחודשים הבאים. 

השקל תחת לחץ קניות מאסיבי

את השבוע החולף סגר הדולר בצניחה לרמה של 3.3660 שפל מאז יוני 1997 אל מול השקל. השטר הישראלי נתון ללחץ קניות מאסיבי על רקע צפיות להעלאת ריבית של רבע אחוז בחודש הקרוב.

מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל הפתיע אפילו את התחזיות הגבוהות ביותר ורשם עליה של 1.5%, העלייה החודשית החדה ביותר מזה 6 שנים. כתוצאה מכך דוהרת האינפלציה בקצב של 4.7% הרבה מעבר ליעד של הבנק המרכזי בין 1-3%, מטרתו העיקרית של הבנק המרכזי היא שמירה על יציבות מחירים ובכדי לעשות כן לסטנלי פישר, נגיד הבנק לא תהיה ברירה אלא להעלות את הריבית כבר בהחלטתו הקרובה ב 26 למאי, זאת למרות הדאגה מהאטה בקצב הצמיחה. מנגד, יש לציין כי בימים האחרונים גובר הלחץ על הנגיד להותיר את הריבית על כנה, הבולט מבין המצדדים בריבית נמוכה הוא ארגון התעשיינים שפרסם הודעה הקוראת לנגיד סטנלי פישר לא להעלות ריבית על מנת לתמוך בייצור כמנוע עיקרי לצמיחה בת קיימא.

עם הפנים לשבוע הקרוב

בשבוע הקרוב נעקוב מקרוב אחר פרסום הפרוטוקולים מהבנקים המרכזיים של ארה"ב ובריטניה. הפרוטוקולים יפורסמו ביום רביעי ויש בהם בכדי לרמוז על מדיניות הריבית הצפויה לחודשים הבאים. בבריטניה עשוי ה BOE לאותת על המשך המדיניות הניצית, אך למרות זאת להערכתם של כלכלנים רבים הוא לא יוכל להימנע מהורדות ריבית נוספות בחודשים הבאים, תסריט זה עשוי להחליש את השטר המלוכני משמעותית כנגד העיקריים. בארה"ב, תיערך ישיבת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב, ככל הנראה אנו עשויים לקבל את הרושם כי מדיניות הורדות הריבית נבלמת לעת עתה על רמה של 2.00%, כעת הפנים של הבנק המרכזי הן ליצירת יציבות, הצהרות מסוג זה עשויות לתמוך בשטר הירוק בשבועות הבאים.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.