כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

השטר הירוק נחבט שוב

25/05/2008

השטר הירוק חזר לרשום הפסדים בזירה הגלובלית על אף איתות מכיוונו של הפדרל ריזרב כי אין בכוונתו להמשיך ולקצץ בריבית בתקופה הקרובה. הפסימיות כלפי כלכלת ארה"ב ממשיכה לקבל גיבוי דרך הנתונים הכלכליים החלשים כששוק הדיור ממשיך להידרדר ואיתו ביטחון הצרכנים ונכונותם לצרוך. בפרוטוקולים שפרסם הפדרל ריזרב במהלך השבוע האחרון צוין כי שיעור האבטלה צפוי לגדול עד ל 5.7% ותחזית הצמיחה עודכנה מטה ל 0.3% עד 1.2% בעוד תחזית האינפלציה עודכנה מעלה עד ל 2.4%. המשקיעים קיבלו בשורות אלו ושלחו את המדדים המובילים בוול סטריט לירידות שערים כשהשבוע ניסגר בטריטוריות שליליות.

מספר התבטאויות ניציות כלפי האינפלציה וסימני אופטימיות מכיוונה של הכלכלה הגדולה בגוש האירו, גרמניה, העניקו תמיכה משמעותית לאירו. היציבות היחסית אותה מפגינה הכלכלה האירופית מאפשרת לבנק המרכזי לרכז את מדיניות כלפי האינפלציה והובילה לספקולציות בשוק כי אנו עשויים ליראות עליית ריבית נוספת עד לסוף השנה. התבטאותה של קריסטין לגראנג' שרת האוצר הצרפתית כי יש לרסן את התחזקותו של האירו אל מול הדולר ויואן הסיני חלפה ללא התייחסות כשהשטר האירופי היחיד ממשיך לרשום רווחים.

עיקר תשומת הלב תופנה השבוע לכיוונה של ארה"ב אשר תיפתח את שבוע המסחר באיחור קל על רקע יום הזיכרון החל ביום שני הקרוב. ביום שלישי יפורסמו מכירות הבתים החדשים ובטחון הצרכנים אשר עלפי התחזיות העגומות עשויים לעודד את המשך מחירותו של השטר הירוק. בהמשך השבוע יפורסם התמ"ג הראשוני והזמנות מוצרים ברי קיימא. באירופה יפורסם מד המחירים לצרכן ראשוני בסוף השבוע אשר צפוי להצביע על קצב שנתי של 3.5% ולהעניק תמיכה לאירו.

בין הפטיש לסדן

השקל סיים את השבוע כשבמהלכו התחזק עד לכדי 3.3070 אל מול הדולר ותשומת לב המשקיעים נישאת אל עבר החלטת הריבית של בנק ישראל ביום שני הקרוב. פרסום המדד האחרון אשר הצביע על עליה של 1.5% בחודש מאי והעמיד את קצב האינפלציה השנתי על 4.7% היווה גורם עיקרי בהתחזקותו של המטבע הישראלי. השאלה בקרב הכלכלנים אינה האם תועלה הריבית אלה בכמה, מרבית ההערכות מתמחרות העלאה של כ 0.25% אך יש גם המצדדים בהעלאה של 0.5%. בשנים עברו, להתחזקותו של השקל אל מול השטר הירוק הייתה השפעה מרסנת על האינפלציה, אך כעט אנו נוכחים, כי על אף התחזקות השקל, האינפלציה ממשיכה לדהור. להתחזקותו הדרמטית של השקל השפעה שלילית ביותר על היצואנים אשר נאנקים תחת הקושי להיוותר תחרותיים על רקע התייקרות מרכולתם באופן יחסי או לחלופין שחיקת הכנסתם הריאלית. התערבותו של בנק ישראל לא יחלה לכוחות השוק נכון לרגע זה, והשפיעה בטווח הקצר בלבד. בהינתן תפקידו של בנק ישראל שהינו שמירה על יציבות המחירים, ככל הנראה תתרכז מדיניותו בהחזרת האינפלציה לטווח היעד של 1% עד 3% ולכן הפתעה בה תועלה הריבית במעל ל 0.25% הינה בגדר אפשרות סבירה ביותר.

סחורות:

הנפט המשיך לנסוק מעלה לאחר ירידה מפתיעה של כ 5.4 מליון חביות במלאים של ארה"ב. לאחרונה נשמעים יתר ויותר קולות המעריכים כי ההיצע העתידי לא יעמוד בביקושים הגדלים, ספקולציות אלו מהוות זרז להמשך זרימת ביקושי קניה על הנפט גם לחוזי יוני. מההיבט הטכני פריצה של רמת ה 127$ לחבית הובילה לזרם קניות נרחב על אף התקרבותם של מדדים רבים לרמות של קניות יתר. כעט נושאים המשקיעים עיניהם אל עבר פריצת רמת ההתנגדות ב 135 כשההערכות רבות צופות כי הנפט עשוי להגיע עד לכדי 150$ לחבית כבר בשנה הקרובה אך יש להיזהר מתיקונים חדים אשר הופכים יותר ויותר שכיחים.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.