כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

הדולר נחלש ביום שישי אך סוגר חודש שני בהתחזקות כנגד האירו

2/06/2008

פינוטק- נגזרים, הטיפ השבועי וסקירת מטח שבועית

נגזרים:

מניות הטכנולוגיה עלו ביום שישי שעבר על רקע תוצאות חזקות מיצרנית המחשבים DELL ואותתו כי המגזר העסקי והצרכני מחזיקים מעמד ואף מרימים ראש, מה שהוליך את מדד הנאסד"ק 100 לסגור את החודש מאי בעליה של 4.6%. כמו כן, נתוני מאקרו מעודדים מארה"ב בשבוע שעבר גם הם תרמו לעליות המדד, כגון התמ"ג אשר עלה ב0.9% והזמנות מוצרים בריי קיימא לחודש אפריל הציגו ירידה של חצי אחוז לעומת צפי שלילי של 1.5%. עליית המחירים מעל הרמה של 2044.00 דולר עשויה למשוך את המדד עד לרמת ההתנגדות משמעותית עומדת כעת על 2053.40 דולר המהווה שיא של 19 לחודש מאי, התמיכה החזקה תהיה ברמה של 2027.20 דולר.

טיפ שבועי:

המטבע הישראלי עלה בצורה מרשימה והתחזק ב 3% אל מול הדולר, מה שתרם לעליות היה הלחצים האינפלציוניים במשק שדחפו את הנגיד סטנלי פישר להעלות את הריבית של הבנק המרכזי ברבע אחוז ולהעמידה ב3.5% ובכך להגדיל את פער הריביות בין ישראל לארה"ב לרמה של 1.5% לטובת השקל. כמו כן, הוסיפו להתחזקות השקל גם החברות אשר המירו דולרים לשקלים בכדי לשלם את המשכורות לעובדים. השבוע הצמד דולר/שקל צפוי לבחון את רמת התמיכה של 3.20 המהווה נקודת פיווט תחתונה, כאשר רמת ההתנגדות המשמעותית תעמוד על 3.2550 המהווה את הקו האמצעי של ערוץ השגיא הסטנדרטי.

סקירה שבועית:

הדולר נחלש ביום שישי אך סוגר חודש שני בהתחזקות כנגד האירו

המטבע האמריקאי השיל כוחו ביום שישי, לאחר שהצמד אירו/דולר בחן את הרמה של 1.5468$ חזר הזוג לעליות וסגר את סוף השבוע סביב הרמות של 1.5555$, זאת בשל מימושים של משקיעים מסוימים בסוף החודש.

לאחר שבוחנים את השוק, נראה כי הביקושים לדולר האמריקאי העפילו לאחרונה, זאת לאחר שהעליות החדות במחירי הנפט נבלמו, נזכיר כי החוזה על הזהב השחור הגיע לרמת שיא של 135.1 דולר ב22 למאי ומאז נמצא במגמת ירידה. בנוסף  הדולר נהנה מנתוני אינפלציה מתונים מהמשק האמריקאי. יש לשים לב, הדולר סוגר בהתחזקות אל מול האירו כבר חודשיים ברציפות.

סקירה קצרה על הנתונים של השבוע החולף מצביע על התאוששות מתונה של הכלכלה האמריקאית ומנגד מדגישה את הרעה בגוש האירו כאשר אנו רואים ירידה בביטחון הצרכן לרמה של 4.9 נקודות כאשר הצפי היה גבוה יותר ועמד על 5.7 נקודות, זאת ביחד עם ירידה במכירות הקמעונאיות לרמה שלילית של -1.7% מתחת לצפי חיובי של 0.6%. מנגד, בארה"ב ישנה עליה במכירות הבתים החדשים, לרמה של 526 אלף מהערכות השוק אשר עמדו על 522 אלף בלבד. הזמנות מוצרים ברי קיימא ליבה עלו לרמה של 2.5% הרבה מעל הצפי השלילי של 0.4%, נתוני הצמיחה עלו לרמה של 0.9% עליה של 0.3% מרבעון קודם, בנוסף נראה כי הפעילות העסקית בארה"ב מתאוששת מחודש לחודש כאשר אנו רואים עליה במדד מנהלי הרכש של שיקגו.

יחד עם זאת, נתוני האינפלציה בגוש האירו גבוהים במיוחד ועומדים על רמה של 3.6% לחודש מאי. למרות שנשיא הבנק המרכזי האירופאי, ז'אן קלוד טרישה הדגיש ביום שישי כי בכוונתו לעשות הכל בכדי לבלום עליית מחירים, הדילמה היא קשה כי מצד אחד אפשר להעלות את הריבית מהרמה של 4.0% אך מצד האחר ההתחזקות של האירו כבר פוגעת ביצוא בגוש האירופאי ועשויה להביא להאטה רצינית באזור.

השבוע יתמקדו המשקיעים במספר נתונים חשובים מהזירה הגלובלית: פרסום מדד מנהלי הרכש בגוש האירו ובריטניה, וסקר מחירי הייצור בארה"ב ביום שני. בשלישי, הבנק המרכזי האוסטרלי יכריז על הריבית לטווח קצר, בבריטניה, יפן וארה"ב יתקיימו נאומי של בכירי הבנק המרכזי. יום רביעי, באוסטרליה יתפרסמו נתוני הצמיחה הרבעוניים, מדד מנהלי הרכש-שירותים בבריטניה, ובארה"ב סקר המשרות החדשות ללא המגזר החקלאי ADP, ו מאוחר יותר הכרזת ריבית הבנק המרכזי בניו זילנד. חמישי, החלטת הריביות בגוש האירו ובריטניה. יום שישי, נתוני המשרות החדשות ללא המגזר החקלאי בארה"ב. 

בזירה המקומית:

השקל הפגין עוצמה אדירה בחודש מאי

נראה כי הבנק המרכזי הישראלי חזר להתמקד בלחצים האינפלציוניים במשק המקומי ופחות לדאוג לחוזקו של השקל. ההתערבות הבנקאית של בנק ישראל בשוק המט"ח אומנם דחפה את הצמד דולר/שקל לרמה של 3.65 בחודש אפריל כאשר הבנק קנה קרוב ל 600 מיליון דולר, אך שוב נוכחנו לדעת כי ההתערבות בשוק אין בכוחה להחזיק מעמד לאורך זמן, עם זאת, יש לשים לב, שהשוק צופה לעוד התערבות של הבנק המרכזי.

בשנתיים האחרונות עלה השקל קרוב ל- 40% אל מול הדולר, זאת על רקע החלשות השטר הירוק בזירה הגלובלית והשקעות זרות לתוך המדינה. הלחצים האינפלציוניים במשק דחפו את הנגיד סטנלי פישר להעלות את הריבית של הבנק המרכזי ברבע אחוז ולהעמידה ב3.5% ובכך להגדיל את פער הריביות בין ישראל לארה"ב לרמה של 1.5% לטובת השקל, נזכיר כי יעד האינפלציה אשר קבע הבנק עומד על רמה של 1%-3% ועפ"י הקריאה האחרונה של המדד המחירים לצרכן רמת האינפלציה עומדת על 4.7% בקצב שנתי.

מבחינה טכנית נראה כי הצמד דולר/שקל עשוי לבחון את רמת התמיכה של 3.2000 כבר בשבוע הקרוב, כאשר רמת התמיכה המשמעותית תעמוד על 3.2550.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.