כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

הדולר בעליות קלות, בהמתנה לפגישת הפד וסקר IFO

23/06/2008

המטבע האמריקאי נסחר היום בעליות קלות אל מול האירו והיין,זאת לאחר שמפגישת סוף השבוע ב Jeddah האנשים המשפיעים על תפוקת הנפט בעולם אומנם לא הגיעו לפתרון מהיר בכדי לבלום את העלייה במחירי הזהב השחור אבל המהלך של ערב הסעודית להגדיל את התפוקה היומית בעוד כ2.0% מחודש יולי צפוי להווה מורה דרך לשאר המדינות. כעת נסחר הדולר סביב הרמות של 1.5590 אל מול האירו, סביב הרמות של 107.50 אל מול היין וסביב הרמות של 1.9715 אל מול הסטרלינג.

ארה"ב נמצאת בדילמה קשה מצד אחד עליית מחירי האוכל והאנרגיה מצד שני הסיכון הגלום בהאטה כלכלית, כאשר הירידה במחירי האנרגיה תהווה השפע ישירה על הכלכלה האמריקאית. על אף שהחוזים העתידים על ריבית הפד מצביעים על סבירות גבוהה לעליית ריבית בעוד כחצי אחוז עד סוף שנת 2008, בפגישת הפד הקרובה לא נראה חיזוק המדיניות המוניטארית של הפד. ריבית הבנק המרכזי האמריקאי עומדת כעת על רמה של 2.0%, זאת לאחר הפחתה של 3.25% מאז חודש ספטמבר 2007 בשל משבר בשוק המשכנתאות והאשראי.

מנגד, באירופה הולכים ומגברים קולות הבכירים מהECB כי יש לנקות אמצעים כנגד הלחצים האינפלציוניים בגוש. נשיא הECB לאחרונה דגל במדיניות שמרנית והותיר את הריבית על כנה ברמה של 4.0% אך ככל הנראה מאוד בקרוב נראה כי מדניות הECB תשתנה ותתחיל לחזק את המדיניות המוניטארית בהעלאות ריבית נוספות. היום יתמקדו המשקיעים במספר נתונים חשובים מהזירה הגלובלית: בשעה 7:30 (GMT) יתפרסם מדד מנהלי הרכש בגרמניה. כמו כן, תשומת לב בקרב המשקיעים תהיה לסקר האקלים העסקי (IFO) בגרמניה בשעה 8:00 (GMT). נזכיר, גרמניה הינה הכלכלה המשפיע ביותר בגוש האירו לכן נתונים חיובים ממדינה זו עשויים להשפיע להתחזקות האירו בזירה הגלובלית.

דולר/שקל: השטר הישראלי סגר את שבוע המסחר בהתחזקות של 1.01% סביב הרמות של 3.3500 אל מול הדולר. נתוני האינפלציה במשק הישראלי עומדים על 5.4% שנה לשנה, זאת על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הרבה מעל היעד אשר קבע הבנק המרכזי בין 1%-3%. מנגד, אומנם הבנק הישראלי העלה את תחזית הצמיחה במשק מהרמה של 3.2% לרמה של 4.2% לשנת 2008 אך הקטין את תחזית הצמיחה לשנת 2009 לרמה של 3.1% ובהשוואה ל 4 השנים האחרונים נתוני התמ"ג במשק המקומי היו מעל 5% והגיעו לשיא של 5.3% בשנת 2007. היום נגיד הבנק המרכזי, סטנלי פישר יכריז על ריבית המשק כאשר סבירות גבוה בקרב האנליסטים שהריבית תעלה בעוד כ0.25% ותסתכם ב 3.75%.  החלטה זו עשויה להוסיף לעליות השטר הישראלי אשר ייהנה מפער חיובי של 1.75% אל מול הדולר זאת על רקע הערכות כי נגיד הפדרל רזרב, בן ברננקה ככל הנראה ישאיר את הריבית לטווח קצר בכלכלה האמריקאית ללא שינוי ברמה של 2.0% בלבד. מבחינה טכנית רצועת המסחר בדולר/שקל נותרה ללא שינוי - רמת ההתנגדות המשמעותית עומדת על 3.3750 ותמיכה חזקה ברמה של 3.3220.

זהב: החוזה העתידי על הזהב סגר את שבוע המסחר בהחלשות, זאת על אף העלייה במחיר הנפט וירידת ערך הדולר אל מול האירו בשל הלחצים האינפלציוניים בגוש אשר דוחפים את הECB להעלות את הריבית. הרקע להחלשות המתכת היקרה הוא בעיקר מימושים לקראת סוף השבוע וכשלון פריצת רמת התנגדות של 909.70 דולר לאונקיה המהווה שיא כפול. מבחינה טכנית פריצת רמה זו עשויה למשוך את מחירי הזהב מעלה עד לרמות של 925 דולר ואף 935 דולר לאונקיה כבר השבוע. החוזה העתידי על הזהב סגר את יום המסחר האחרון בשבוע החולף סביב הרמות של 902.40 דולר לחבית, כעת נסחר החוזה בעליה סביב הרמות של 908.15 דולר לאונקיה כאשר שוב נבחנה רמת ההתנגדות 909.70 דולר לאונקיה.

נפט: החוזה עתידי על הזהב השחור ננעל בעליות של 3$ ביום שישי האחרון, זאת לאחר התגברות המתיחות בין ישראל לאירן ביחד עם הפרעות בתפוקה היומית מניגריה על רקע ההתקפות של אנשי צבא מקומיים של שדה הנפט העיקרי באזור. קודם לכן הירידות החדות במחיר הנפט נבעו בעיקר מהחלטת סי,ן צרכנית הנפט מספר 2 בעולם, להעלות את עלות המס על הדלק במדינה, זאת ביחד עם ציפיות השוק כי ערב הסעודית תעלה את התפוקה היומית ב6.0%.  אמש החליטה ערב הסעודית לאח הפגישה ב Jeddah להגדיל את התפוקה היומית ב2.0% החל מחודש יולי וזאת בכדי לבלום את העליות במחירי הזהב השחור ולהיות לדוגמא לשאר חברי אופ"ק, עם זאת ישנם מספר מתנגדים אשר סבורים כי יש מספיק נפט בשווקים ביניהם נמנית אירן, לוב, אלג'יר וונצואלה. עיראק מחזיקה במאגר הנפט השלישי בגודלו בעולם עם תפוקה של 2.5 מיליון חביות ליום, מאז הפלישה האמריקאית ב-2003 ונפילת בגדד מוכנה להגדיל את התפוקה היומית בעוד כ 60% ליום לסכם את יצוא הנפט ל 4 מיליון חביות ביום. סוכנות האנרגיה הבינלאומית העריכה כי הביקוש לנפט יעלה השנה ב-800 אלף חביות נפט ליום, או 1% לעומת 2007 בהובלת הביקוש מצד המדינות המתפתחות. אי העלאת התפוקה על ידי רוסיה ובים הצפוני תורמת גם היא לעליית המחירים. הבוקר פותח הנפט בעליה של דולר ונסחר סביב הרמות של 136.30 דולר לחבית.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.