כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

הדולר מתחזק ערב החלטת הריבית בארה"ב

24/06/2008

הדולר מתחזק כנגד העיקריים לקראת פגישת ה-FED בהחלטת הריבית שתתפרסם מחר. ההערכות הן כי נושא האינפלציה יתפוס את מרבית תשומת הלב ואף עשוי לחזק את הצפיות להעלאות ריבית עתידיות בארה"ב. כעת נסחר הדולר סביב 1.5510 אל מול האירו, סביב הרמות של 1.9650 אל מול הסטרלינג וסביב הרמות של 107.90 אל מול היין היפני.

ביום רביעי צפוי הפדרל ריזרב להותיר את הריבית בארה"ב על כנה בשיעור של 2.00%, יחד עם זאת העלייה החדה במחירי המזון והאנרגיה יוצרים לחץ אינפלציוני שאין להתעלם ממנו, יש לצפות אם כן להעלאת ריבית בארה"ב כבר בחודשים הקרובים. עפ"י מקור מהימן שבידינו גורם בכיר מבנק אירופי גדול מסר ללקוחותיו כי "יש בכוונתו של ה- FED לפעול בכדי לחזק את השטר הירוק". באותו זמן מתקבלים נתונים חלשים מכלכלת אירופה ואין הכלכלנים ממהרים להצביע על העלאת ריבית בגוש האירו הניצבת על 4.0%, ניתוח יחסי הכוחות מוביל למסקנה כי בחודשים הבאים צפוי פער הריביות להצטמצם לטובתו של הדולר שאף עשוי להתחזק אל מול האירו בתקופה זו.

היום נפנה את מרבית תשומת הלב אל עבר פרסומו של ביטחון הצרכן הן בגרמניה והן בארה"ב. לנתון זה עשויה להיות השפעה משמעותית על יחסי הכוחות שבין הדולר והמטבעות העיקריים במיוחד ביום בו היומן הכלכלי יחסית דליל באירועים משמעותיים. בגרמניה בשעה 9:00 בבוקר שעון ישראל נצפה לפרסומו של נתון פושר שעשוי להחליש את האירו. בארה"ב בשעה 17:00 שעון ישראל, התחזית היא לירידה בביטחון הצרכנים לאינדקס של 56.4 לעומת 57.2 אך הפתעה חיובית עשויה דווקא לתמוך בדולר ולכן כדאי יהיה להתעדכן כבר במהלך יום המסחר.

דולר/שקל: בנק ישראל הודיע אתמול על העלאת ריבית של 0.25% לרמה של 3.75% זאת לעומת ריבית של 2.00% בלבד בארה"ב, בהתאם למרבית ההערכות הקודמות פער הריביות ממשיך להתרחב לטובתו של השקל. העלאת ריבית זו הינה השנייה ברציפות, הנימוק המרכזי להחלטה הינו התחזקות הלחצים האינפלציוניים כתוצאה מעליית מחירי המזון והאנרגיה, היעד המוניטארי הינו לקצב אינפלציוני של 1-3% אך עפ"י הודעתו של בנק ישראל "הקצב האינפלציוני הנוכחי השנתי הינו מעל ליציבות המחירים הנדרשת", עוד נאמר כי "הבנק המרכזי יעלה ריביות ככל שיידרש במטרה להשיג יציבות מחירים". בנק ישראל העלה את תחזיותיו בנוגע לקצב הצמיחה השנתי בישראל לרמה של 4.2%  לעומת הערכה מוקדמת של 3.2%, השקל התחזק בכ 14.0% אל מול הדולר מתחילת השנה ואף עשוי להמשיך ולשמור על מעמדו האיתן. כעת נסחר השקל סביב הרמות של  3.3700 אל מול הדולר. 

נפט: מחירי הנפט נלחצים לכיוון מעלה כשהתחייבותה של ערב הסעודית לאפשר הקלה באספקה סדירה מניגריה נכשלת. ככל הנראה העלאת התפוקות ע"י ערב הסעודית לא מספקת את הביקוש והלחץ על המחיר גבר כשהשביתה האלימה בניגריה הביאה לצניחה יומית של 300 אלף חביות נפט בקו הייצוא. הזהב השחור רשם אתמול עליה של יותר מ- 1.00% וכעת נסחר חוזה עתידי סביב הרמות של 137.00$ לחבית. "יש לצפות מערב הסעודית להלאות נוספות בקצב התפוקה במטרה לצנן את עליות המחירים החדות", כך נמסר מחדר העסקאות של פינוטק.

זהב: בניגוד לעליות במחירי הנפט ובמסחר לא אופייני במיוחד נרשמו אתמול מימושים חדים שהביא לירידה של כ 2.00% במחירי במתכת היקרה. עיני הסוחרים נשואות אל עבר כיוונו של הדולר, הרי כידוע נוטים המשקיעים להשתמש בזהב לטובת גידור הנכסים הפיננסים כשהדולר נחלש, הצפיות ליציבות סביב השטר הירוק לתקופה הקרובה יוצרת לחץ של מימושים על הזהב שמאבד מהאטרקטיביות שלו זאת למרות עליית מחירי הנפט והתגברות הלחצים האינפלציוניים. כעת נסחר חוזה עתידי על הזהב סביב הרמות של 885.0$ לאונקיה.        

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.