כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

האם יפתיע ברננקי וישנה את כיוון הריבית כבר היום

25/06/2008

היום תוכרז הריבית בארה"ב כשבשווקים קונזנזוס כמעט מוחלט לגבי הישארותה ללא שינוי ברמה של 2%.  המשך הדהירה בעליות היצור אינה מראה סימני האטה כשמדד המחירים ליצרן התקבל בקצב שנתי של 7.2%, במקביל קצב האינפלציה ממשיך להתגבר על אף האטה בביקושים. התגברות האיומים האינפלציוניים הוביל לגל ספקולציות להעלאת ריבית קרובה בארה"ב על רקע דברים תקיפים שנישמעו מפי חברי הפד בעת האחרונה. אולם, שורה של נתונים חלשים על שוק הדיור במקביל לשוק העבודה והמשך צניחתו של ביטחון הצרכנים הובילו להערכות כי נכון לרגע זה אין באפשרותו של הפד להעלות את הריבית. אי הוודאות סביב כיוונה של הריבית על רקע אפשרות סבירה להפתעה מכיוונו של בן ברננקי כתוצאה מהלחצים האינפלציוניים, מביא לדריכות גבוהה מאוד בקרב הסוחרים ועשויה להוביל למהלכים נירחבים בשוק.הדולר רשם הפסדים בזירה הגלובלית כשהוא ניסחר סביב רמות ה 1.5600 כנגד האירו ו 107.85 אל מול היין.

העובדה שמחירי הבתים בכעשרים אזורי מרכזיים בארה"ב נפלו ב 15.3% בחודש אפריל וביטחון הצרכנים צנח לרמתו הנמוכה ביותר מזה שש עשרה שנים חיזקו את החששות חמפני מיתון כלכלי והכבידו על המדדים המובילים בוול סטריט אשר סיימו בירידות שערים. החשש מפני התגברות לחצי האינפלציה והשפעתם על הכלכלה העולמית מצלים גם הם על שווקי המניות. הזהירות בקרב משקיעי ה Carry Trade העניקה מעט תמיכה ליין אשר סיים את היום מיתחת לרמת ה 108 כנגד הדולר. אל מול האירו ניסחר היין סביב רמות ה 167.80 ב 19:45 (GMT).

לא רק הריבית תמשוך את תשומת לב המשקיעים ביממה הקרובה. בגוש האירו יפורסמו הזמנות תעשיתיות חדשות ב 09:00 (GMT) אשר עשויים לתמוך מעט באירו.  בארה"ב נתבשר על הזמנות מוצרים ברי קיימא לחודש מאי ב 12:30 (GMT). ההערכות המקדימות מצביעות על ירידה נוספת בהזמנות הליבה מאותת על המשך ההאטה בפעילות התעשייתית ועשויה להחליש מעט את השטר הירוק . מכירות הבתים בארה"ב יפורסמו ב 14:00 (GMT) וצפויים גם הן להצביע על המשך האטה בשוק הדיור ולהעיב על הדולר.

דולר/שקל: העלאת ריבית בנק ישראל לרמה של 3.75% לא סייעה לשטר הישראלי אשר המשיך להשיל מערכו כנגד הדולר. קצב האינפלציה הנוכחי העומד על 5.4%, בהעדר סימנים להאטה משמעותית בקצב עליית המחירים, התגברו הערכות כי ריבית בנק ישראל, ככל הניראה, תועלה שוב בחודש יולי. אולם, ההערכות כי אנו בפיתחה של האטה כלכלית משמעותית במשק הישראלי, הובילו לעידכון תחזיות הצמיחה לשנת 2009 מטה לכדי 3.1%. פסימיות לגבי המשך הצמיחה במקביל להערכות כי הריבת בארה"ב נימצאת בתחתית ועשויה לעלות בהמשך היוו את הגורמים העיקרים לגל ביקושי הקניה האחרונים. העלאת ריבית מפתיעה בארה"ב תוביל ככל הניראה את הזוג אל מעבר לרמות ה 3.40. השקל ניסחר בבין בנקאי סביב הרמות של 3.3870 אל מול הדולר ב 18:55 (GMT).

נפט:הזהב השחור ניסחר בתנודתיות גבוהה כשהמשקיעים מפנים מבטם אל עבר התפתחיות בניגריה ומהלכו של השטר הירוק. שיחות למניעת התפשטות שביתת פועלי תעשיית הנפט בניגריה כשחברת של דיווחה על חזרתו לפעולה של שדה בונגה, ובמקביל החלשותו של השטר הירוק כנגד האירו החזירו מעט מחזיקי פוזיציות לונג על הזהב השחור לשוק. הדריכות בשוק הנפט גבוהה לקראת פירסום המלאים היום בארה"ב אשר צפויים להצביע על עליה של 1.4 מיליון חביות. חוזה עתידי לחודש יולי ניסחר סביב הרמות של 137.075 $ לחבית.

זהב: המתכת היקרה התאוששה על רקע הערכות כי הפדרל ריזרב יותיר את הריבית ללא שינוי. הדולר ניחלש כנגד האירו על רקע הערכות אלו והעלה את האטרקטיביות של המתכת היקרה כהשקעה אלטרנטיבית. כמו כן המשך סימני ההאטה בכלכלת ארה"ב מחזקים את הפסימיות בשווקים ומזרימים השקעות על הזהב הנחשב לחוף מיבטחים בתקופות של האטה כלכלית ואי יציבות. ההתנגדות הקרובה של הזהב ניצבת ב 896.3$ לאונקיה התמיכה מגיעה סביב 888$ לאונקיה. חוזה עתידי לחודש אוגוסט על הזהב ניסחר סביב הרמות של 890.6 $ לאונקיה ב 19:38 (GMT).

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.