כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
finotec

הפד משנה מדיניות ומותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 2.0%. הדולר צונח?

26/06/2008

אמש פגישת הבנק המרכזי בארה"ב הסתיימה בהחלטה להותיר את ריבית במשק ללא שינוי ברמה של 2.0%, זה אכן שינוי מדיניות אשר הפחיתה ב3.25% את הריבית לטווח קצר מאז הקיצוץ הראשון בספטמבר 2007 בשל משבר הבתים והאשראי.

הפדרל רזרב הביע דאגה בנוגע ללחצים האינפלציוניים בכלכלה המקומית אך מנגד ציין כי עליית המחירים יתייצבו בהמשך השנה מה שאכזב את המשקיעים וגרם לסנטימנט שלילי על הדולר אשר צנח אל מול העיקריים ונסחר אתמול בשפל של שבועיים אל מול האירו. אציין, כי ההצבעה של חברי הפד עמדה על 9 כנגד אחד להותיר את הריבית כאשר נשיא הפד ריצ'רד פישר התנגד ואמר שהוא היה מעדיף להעלות את הריבית במשק. נראה כי האחראים על המדיניות המוניטארית של הבנק המרכזי בארה"ב נמצאים במצב מסובך. הירידה בשוק הבתים ככל הנראה עוד תכביד חודשים נוספים על הצמיחה הכלכלית ומן הצד השני מחירי הסחורות והנפט הגבוהים ממשיכים ללחוץ מעלה את האינפלציה.

מנגד, בגוש האירו צפוי הECB להעלות בתחילת חודש הבא את הריבית מהרמה הנוכחית של 4.0% בכדי לבלום עליות מחירים לכן כמה שנשמע הפד מעודד פער הריביות בין הECB לפד צפוי לגדול לרמה של 2.25% ובכך לתת יתרון למטבע האירופאי.

היום יתמקדו המשקיעים במספר נתונים חשובים מהזירה הגלובלית: בבריטניה, בשעה 8:45 (GMT) יתקיים שימוע בפני הקונגרס של חברי BOE האחראים על המדיניות המוניטארית, כולל נגיד הבנק המרכזי מרווין קינג. בארה"ב, מירב תשומת הלב תהיה לנתוני הצמיחה הרבעוניים ביחד עם תביעות מחוסרי עבודה בשעה 12:30(GMT) וכמובן מכירות בתים קיימים בשעה 14:00 (GMT). 

דולר/שקל: המטבע הישראלי סגר בעליות קלות כנגד הדולר. האינפלציה השנתית במשק הישראלי כעת מעל 5% הרבה מעל המטרה שהציב הבנק המרכזי בין 1%-3%. בכירי הבנק כולל הנגיד, סטנלי פישר מציינים כי הלחצים האינפלציוניים יתמתנו בהמשך השנה אם ורק אם תהיה יציבות בשוק הסחורות והנפט. בינתיים הבנק המרכזי הישראלי העלה ריבית לרמה של 3.75% והגדיל את פער הריבית בין ישראל לארה"ב לרמה של 1.75% לטובת השטר הישראלי.

שר האוצר הישראלי, רוני בר און, זנח לעת עתה את התוכנית לרפורמת המס ,השנויה במחלוקת, באמרה כי הוא צריך להגן על יציבות הכלכלה המקומית בזמן של אי וודאות פוליטית. התוכנית הייתה אמורה להקטין בהדרגה את הכנסה ממיסים של תאגידים ופרטיים בשנים הקרובות בכדי להמריץ את הצמיחה הכלכלית. נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט רצה חקירה בנוגע לשחיתויות, מוקדם יותר השבוע  אמר ראש הממשלה כי יתפטר אפ אכן יורשע.

היום הפדרל רזרב הותיר את הריבית על כנה ברמה של 2.0% כאשר 9 מתוך 10 חברי הוועדה האחראים על המדיניות המוניטארית העתידית הצביעו בעד ההחלטה. התוצאות הביאו להחשות חדה של הדולר בעולם.

לסיכום, השקל נהנה מפער ריביות חיובי והמשך צמיחה כלכלית במשק המקומי, מנגד אי וודאות פוליטית עשויה להקטין  את ההשקעות במשק הישראלי ובכך להביא לירידה משמעותית בצמיחה אשר תשפיע בסופו של דבר גם על השטר הישראלי. נכון להיום הצניחה החדה של הדולר עשויה לתרום משמעותית למטבע המקומי אל מול השטר הירוק.

זהב: החוזה העתידי על הזהב סגר בירידה אמש זאת לאחר העלייה במלאי הנפט השבועיים אשר הגבירה את חששות המשקיעים כי הביקושים לנפט קטנים. נדגיש, שהחוזה צנח לשפל של 876.75 דולר ועלה לרמה של 888.65 דולר לאונקיה זאת לאחר העלייה החדה של הדולר אל מול האירו. רמת התנגדות משמעותית עומדת כעת על 891.00 פריצה עשויה להוסיף עוד כארבע דולר למתכת היקרה כאשר רמת ההתנגדות עומדת על 895.00 דולר לאונקיה.

נפט: החוזה העתידי על הנפט צנח אמש לרמת שפל של 131.95 דולר לחבית וסגר בירידה סביב הרמות של 134.55. הנפילה החדה הגיעה לאחר פרסום מלאי הנפט השבועיים בארה"ב אשר עלו לרמה של 0.8 מליון והביאו לדאגה בקרב המשקיעים כי הביקושים לאנרגיה קטנים בשל ההאטה הכלכלית באמריקה. רמת ההתנגדות המשמעותית עומדת כעת על 135.00 דולר לחבית כאשר המשך החלשות הדולר בזירה הגלובלית עשויה לדחוף את מחירי הנפט חזרה לרמות של 136.00 דולר לחבית.    

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.