כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
יהלומים

מכרות יהלומים - היכן המרבצים המבטיחים?

23/04/2008

כריית יהלומים
 
בסקירה זו אעמוד על התמורות שחלו בענף הכרייה בשנים האחרונות ותחזית לפתיחת מכרות ממוכנים עתידיים. יש לזכור שפיתוח מכרה כזה, הוא מבצע מורכב, המשלב מספר רב של אנשים, מתחומי ידע שונים, לאורך זמן. גם לאחר שתגלה מרבץ מבטיח עוברות חמש עד שמונה שנים עד לפתיחת המכרה. נתון זה עשוי להשתנות ממדינה למדינה בכפוף לתקציבי השקעה, אקלים פוליטי ובעיות טכניות.

בצפון אמריקה בקנדה שלושה מכרות פעילים, אקטי, דיאביק וויקטור. מכרה ויקטור של חברת דה בירס, שהחל לפעול בחודש דצמבר 2007, הוא דוגמה ייחודית שלא מעידה על הכלל, לפעילות של מכרות חדשים. חברת דה בירס נאבקה בשנים האחרונות במכשולים בירוקרטיים ואחרים עד להפעלת המכרה ולמעשה זהו המכרה הממוכן היחיד שהוקם בעשור האחרון. מכרה יריחו של חברת טהראה לא יפעל כנראה בתקופה הקרובה מאחר והחברה נקלעה לקשיים פיננסיים והפסיקה את העבודות במקום.

בקנדה נערכים חיפושים אחר יהלומים בשטחים נרחבים, ע"י חברות רבות אך עד עתה ללא הצלחה יתרה. עם זאת יתכן כי לחברת סטורנוואיי יש מרבץ מבטיח (רנרד) והיא תצליח לגייס כספים לפיתוח מכרה במקום. חברה נוספת בעלת מרבץ מבטיח היא חברת שור גולד שעומדת בפני בדיקות התכנות לשטח שלה בפורט אלה קורן Fort a la Corne)) והיה ובדיקות ההיתכנות יוכחו את ריווחיות המרבץ תשקול החברה, באם תצליח לגייס את ההון הדרוש, הקמת מכרה באתר.

בדרום היבשת, באמריקה הדרומית, יש מעט כרייה ממוכנת ונערכים חיפושים. ברזיל, שהייתה במאה ה- 17 המקור העיקרי ליהלומים בעולם, היא כיום מקום כרייה וחיפושים מועדף. חברת וולדיאם, חברת כריית היהלומים קנדית, המובילה בברזיל, מפעילה מכרה בדואס בראס וצ'פאדה ועומדת בפני בדיקות היתכנות לפיתוח מכרות חדשים בראונה Brauna) ) וקאטאלאו. כיום מוכרת החברה את תפוקת המכרה לחברה של לב לבייב, אך הסכם השיווק שלהם מסתיים בסוף 2009. חברות נוספות כמו ברזילאן דיאמונדס עורכות חיפושים בברזיל אך עדיין לא זוהה מרבץ ריווחי.

באירופה ממשיכה אלרוסה לעבוד במכרות יקוטיה. באזור עשיר נוסף ביהלומים, ארכנגלסק, בצפון מערב רוסיה, מתוכנן להיות מוקם מכרה לומנוסוב אך עד כה נתקלת הקמתו בקשיי אימא טבע. עיקר התפוקה של אלרוסה משווקת ברוסיה עצמה לחברות בת של אלרוסה העוסקות בעיבוד היהלומים. קשה לדעת בוודאות את נתוני התפוקה והעיבוד מאחר והחברה לא מפרסמת נתונים וניתן רק לעשות הערכות.

אפריקה, היתה ונשארה היבשת העשירה בתחום המחצבים בכלל והיהלומים בפרט. האזור העשיר ביהלומים הוא דרום ומערב היבשת. כרייה ממוכנת בהיקף נרחב  היא המספקת כיום את עיקר יהלומי הגלם בעיקר מבוצוואנה, דרום אפריקה אנגולה, נמיביה וקונגו. חברת דה בירס היא החברה הגדולה העיקרית שפועלת באפריקה ולה מכרות פעילים בדרום אפריקה, בוצוואנה ונמיביה. אך  המכרות האפריקאים נמצאים לקראת סוף חייהם ועד כה לא נמצא מרבץ עשיר גדול ראוי לפיתוח ביבשת. בשנת 2007 סגרה חברת דה בירס את  מכרה קימברלי, מהמכרות הראשונים שנתגלו בדרום אפריקה ומכרה לחברת פטרה שני מכרות ותיקים שהרווחיות שלהם עבורה היתה נמוכה, מכרה קופיפונטיין וקולינאן.  חיפושים נעשים במדינות שונות, באנגולה, נמיביה, בוצוואנה ודרום אפריקה ואף במדינות נוספות.

פיתוח מכרות באפריקה מותנה באקלים הפוליטי של המדינה בה נמצא המרבץ. במדינות שונות באפריקה נערכו לאחרונה חילופי שלטון, לעת עתה ללא שפיכות דמים ומלחמות אחים המאפיינים חילופי שלטון ביבשת זו. בבוצוואנה, המדינה המפיקה הגדולה בעולם, נערכו החודש חילופי שלטון וסגן הנשיא איאן קאהמה עבר לשמש כנשיא והחליף את פסטוס מוגבאה, ששימש נשיא המדינה בעשר השנים האחרונות. בזימבוואה עדיין לא התבררו תוצאות הבחירות שנערכו בחודש מרץ, וגם בחוף השנהב לא הוכרעו בחירות. השינויים הפוליטיים נעשים לעת עתה בדרכי נועם. המשך השקט הפוליטי הנוכחי מבטיח המשך פעילות הכרייה ללא הפרעות .

חיפושים  אחר יהלומים נעשה גם בהודו ובסין עד כה לא פורסם גילוי מרבצים חדשים. מממשלת הודו הקלה לאחרונה את החוקים בכל הנוגע לרישוי חיפושים וכרייה, וכך נפתחה הדרך בפני חברות חיפוש לבצע חיפושים בתת יבשת הענקית שהיתה מקור היהלומים העתיק בעולם.

בסין נערכים חיפושים אך מידע מועט מתפרסם בנושא, אם בכלל. אם ימצא בסין מרבץ יהלומים, ויפתח מכרה, השוק המקומי צפוי לספוג את מירב הצריכה. עם זאת, סין מעורבת בעקיפין בתעשיית הכרייה ע"י רכישת בעלות במכרות באפריקה, לעת עתה מכרות ברזל אך יתכן ועוד היד נטויה.

באוסטרליה, המכרה הגדול בעולם מבחינת תפוקה, מכרה ארגייל, המופעל ע"י ריו טינטו, צמצם לאחרונה את הייצור והחברה שוקלת להמשיך את הכרייה באופן תת קרקעי. המעבר לכרייה תת קרקעית מתוכנן ל- 2009 ובתקופת המעבר עשוי להיות צמצום נוסף בתפוקה. הצפי הוא שבשנת 2010 התפוקה תעלה שנית. צמצום תפוקת  המכרה פוגע בעיקר בהודו, הקונה העיקרית של הסחורה של ארגייל. צמצום הכרייה יהיה כרוך כנראה גם בפיטורי כח אדם ממנו תפגע האוכלוסייה המקומית, המהווה את כוח העבודה העיקרי במכרה.

בחמש עשרה שנה האחרונות, אם כן, חלו שינויים מעטים בתחום כריית יהלומים בעולם. מכרות חדשים כמעט שלא נפתחו, מכרות ותיקים נסגרים, או שינו בעלות, אך בטווח הקצר והבינוני של חמש עד עשר  השנים הבאות לא צפוי מחסור ביהלומי גלם. השאלה היא היכן יעובדו וע"י מי. 

http://www.israelidiamond.co.il/index.aspx

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.