כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
יהלומים

כרייה ימית, העתיד של התעשייה?

24/04/2008

כריה ימית (Diamond Fields)
 
למרות האתגרים הטכנולוגיים האופייניים לכרייה מסוג זה, לא ניתן להתעלם מאיכות היהלומים המופקים בכרייה הימית. מהו גודל ממוצע של יהלום שניתן להפיק בכרייה זו? מי הוא "המושיע הישראלי של נמיביה" המחזיק צי של מיכליות לפעילות כרייה ימית? ומהי בכלל כרייה ימית? כל התשובות בכתבה הבאה.

יש האומרים כי זמנם של מאגרי היהלומים ביבשה קצוב, וכי בשנים הקרובות אנו נהיה עדים להתפתחות משמעותית בכרייה הימית. סברה זו אכן אינה מנותקת מן המציאות. כדרך הטבע, ככל שתורגש התדלדלות במאגרי היהלומים ביבשה, כך יותר ויותר חברות ייפנו לכרייה ימית שמחד מזוהה ככרייה המניבה יהלומים באיכות גבוהה ומאידך מצריכה כ"א מיומן וכלים טכנולוגים מתקדמים.

שנת 2007 הייתה שנה מוצלחת בתחום הכרייה הימית. בנמיביה, אשר כ- 50% מתפוקת הגלם השנתית שלה הינה מפעילות הכרייה הימית, נמצאו באפריל אשתקד כ-8,185 יהלומים במשקל כולל של 3,189 קראט, במסגרת פרויקט הכרייה הימית Diaz Point 1, של חברות Diamond Fields ו- Bonaparte. על פי דיווחי חברת Diamond Fields, בחודש זה הניבה פעילות הכרייה הימית את התפוקה הטובה ביותר מאז החל הפרויקט - בינואר 2007.

הגודל הממוצע של היהלומים המתגלים בדרך כלל בפרויקטים מסוג זה, הינו 0.41 קראט. בהמשך העריכה החברה כי הגודל הממוצע של היהלומים בפרויקט זה יעמוד על 0.47 קראט.

חברת Diamond Fields דיווחה כי מאז החלה להפיק גלם בכרייה ימית, ב- 27 בינואר 2007 ועד ה- 19 במאי באותה השנה, התגלו בפרויקט Diaz Point 1,  21,942 יהלומים במשקל כולל של 9,485 קראט. חברת הייעוץ הפרטית SKR, שערכה בדיקה בפרויקט Diaz Prospect 1, הגיעה למסקנה כי בפרויקט יש מאגר גלם בהיקף של כ- 63 אלף קראט.

כרייה ימית- סוד הקסם

את איכות היהלומים המופקים כתוצאה מפעילות הכרייה הימית, ניתן לזקוף לזכות אדמות הסחף הקדומות.

חומר סחף קדמון שנסחף לים, נשאב בתהליך הכרייה באמצעות ציוד כבד כדוגמת דברה, אשר משוטטת לאורך מספר קילומטרים מהחוף ושואבת את החול מבין הסלעים הנמצאים בקרקעית הים.

לאחר מכן, מתבצע תהליך הסינון והפרדת היהלומים מהחול. יהלומים שהופקו מאדמות הסחף נחשבים איכותיים ביותר ויקרים אף יותר מיהלומים אחרים, לאור העובדה שאלה הראשונים, שרדו את התנאים הקשים של הסחף שנגרמו כתוצאה משחיקה וחבלות של אבנים וחול.

"המושיע של נמיביה"

גם לישראל יש נציגות בתחום הכרייה הימית. לב לבייב, שכונה לפני מספר שנים ע"י נציגי ענף היהלומים בנמיביה כ"מושיע של נמיביה", בזכות פועלו בתחום הכרייה הימית במדינה, מפעיל באמצעות חברת הסיקור שבשליטתו, צי של מיכליות ענק אשר כורות יהלומים מקרקעית הים ולפי ההערכות יפיקו כמה מאות אלפי קראט יהלומים בשנה. כך פורסם ב"Ynet" באפריל 2005, לאחר קבלת הזיכיון לכרייה.

מה צופן העתיד?

בדצמבר 2007, ציין שר המכרות והאנרגיה של נמיביה, ארקי נימטינה (Erkki Nghimtina), כי במשך מאה שנה הופקו יהלומים בכרייה יבשתית, ובמהלך השנים הקרובות תורגש ירידה בכרייה זו כאשר הכרייה הימית הופכת להיות העתיד של התעשייה.

בראיון בלעדי לפורטל ענף היהלומים, אמר המפקח על היהלומים של נמיביה, קנדי האמוטניה, כי תפוקת הגלם של נמיביה צפויה להגיע ל-2 מיליון קראט בשנת 2008, לפי שווי של 300-400 דולר לקראט. עוד אמר המפקח כי ככל שהמאגרים ביבשה מתדלדלים, כך אנו נראה בעתיד התפתחות משמעותית בכרייה הימית, למרות האתגרים הטכנולוגים האופייניים לכרייה זו.
 
http://www.israelidiamond.co.il/index.aspx

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.