כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
יהלומים

המזרח התיכון בשנת 2008: מה צופה שנה זו בדרישה ליהלומים ותכשיטים?

29/04/2008

למרות העלייה במחירי הזהב, הסתמנה עלייה בדרישה לתכשיטים במזרח התיכון במהלך שנת 2007. האם מגמה זו תישמר גם בשנת 2008?

שנת 2007 הסתמנה כשנה מוצלחת עבור כמה מהמדינות הנמנות עם יבשת המזרח התיכון בתחום התכשיטים והיהלומים כגון ערב הסעודית, דובאי, טורקיה וישראל.

בנובמבר האחרון, דיווחה מועצת הזהב העולמית (WGC), כי ברבעון השלישי של השנה הסתמנה עלייה של 13% בביקוש לזהב במזרח התיכון, ל- 93.2 טון. בנוסף, חלה בתקופה זו עלייה של 14% גם בדרישה לתכשיטים.

גם חברת הארי ווינסטון (Harry Winston Diamond Corporation) דיווחה לאחרונה כי השוק העולמי של תכשיטי יוקרה המשובצים ביהלומים, בו ממוצבת החברה, זכה לביקוש משמעותי במהלך שנת 2007. בשנה זו, הודיעה החברה שהסתמנה תנופה חזקה בין היתר מצד צרכנים במזרח התיכון וזו פיצתה על חלק מהאטה ברכישות מצד הצרכנים האמריקאים, כתוצאה מהפכפכות השווקים הפיננסיים בארה"ב.

חברת דה בירס, פרסמה גם היא בפברואר השנה כי מכירות תכשיטי היהלומים עלו בכ- 3% בסיכום שנת 2007, כאשר מכירות טובות במיוחד התבצעו במזרח התיכון ופיצו בכך במקצת על עונת חגים חלשה בארה"ב.

עוד בפברואר השנה, דווח כי איחוד הנסיכויות הערביות רשם גידול של 8% בצריכת תכשיטי הזהב מ- 92.4 טון בשנת 2006 ל- 99.8 טון בשנת 2007.

יוזמות חדשות

רק לאחרונה הכריזו מדינות סין  ודובאי על חתימת הסכם שותפות חדש שמטרתו קידום מסחר התכשיטים של שתי המדינות. במסגרת ההסכם, שואפות שתי המדינות לחלוק ידע מקצועי בתחומים כגון עיצוב תכשיטים, הכשרות מקצועיות, עסקים והשכלה בענף, כל זאת על מנת לקדם פעילות שתי המדינות בענפים אלה.

גם טורקיה מצדה לא נשארת חייבת. בשנת 2006, פרסם העיתון הטורקי Turkish Daily News כי איגוד התכשיטנים באיזמיר יצא בקריאה לממשלת טורקיה, לפעול למען הקמת בורסת יהלומים במדינה. ראש מחלקת התכשיטים באיזמיר מר עוזר (Mevlut Ozer) הסביר, כי הקמתה של בורסה ליהלומים בטורקיה תתרום רבות לכלכלת המדינה.

ואכן נראה כי ננקטות בטורקיה מספר פעולות לקידום מטרה זו. בחודש מרס השנה, הודיעה  - IDL ה-( International Diamond Laboratories), כי בכוונתה לפתוח את מעבדת היהלומים הראשונה בטורקיה, במשרדי לשכת התכשיטים של איסטנבול (IKO). ה-IDL  הצהירה כי משרדי המעבדה יאוישו ע"י צוות מומחים בינלאומי וכי התעודות יונפקו החל מחודש יוני הקרוב. בנוסף, הכריזה טורקיה לאחרונה על השקת שוק יהלומים משלה במטרה לספק ולעודד את הדרישה הגוברת מצד הדור הצעיר במדינה ליהלומים, ובמטרה למשוך קונים מן המזה"ת, במיוחד מדובאי ומישראל. במהלך שנת 2008 אמורה להיפתח בורסת היהלומים בטורקיה.

גם ישראל לא שוקטת על שמריה; לבייב (Leviev), מותג היהלומים השייך ליהלומן המיליארדר לב לבייב, הכריז בחודש מרס השנה על פתיחת שתי חנויות חדשות בדובאי, כחלק מעסקיו המשותפים עם חברת Levant Jewelers במדינה.

על פי כל הממצאים, שנת 2007 הייתה שנה מוצלחת לענפי התכשיטים והיהלומים במזרח התיכון. עוד עולה על פי הנתונים אשר הוצגו במאמר זה, כי שנת 2008 מסתמנת כשנה מוצלחת לא פחות לאור היוזמות החדשות שננקטות במדינות היבשת. ולנו נותר אלא לאחל לקראת חגיגות ה-60 של המדינה, כי ישראל תעשה חיל בענפי התכשיטים והיהלומים ותפרוץ את הדרך ביוזמות חדשות אשר יסייעו לשמר את מעמדה כמובילה בינלאומית בתחומים אלה.

http://www.israelidiamond.co.il/index.aspx 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.