כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

בנק הפועלים: "שוק ההון המקומי ממשיך להתאושש"

25/05/2008

בשבועות האחרונים רשם שוק המניות המקומי התאוששות ניכרת לאחר החולשה שפקדה אותו בחודשים שקדמו לכך. מאז נקודת השפל, התאושש מדד תל אביב 100 בכ-16%, אולם הוא עדיין רחוק בשיעור דומה מרמת השיא שלו, שנקבע באוקטובר אשתקד. העליות נרשמו בימים האחרונים בשוק המקומי למרות ירידות בשווקים המערביים, ועל רקע עליות שנרשמו בשווקים המתעוררים.

במבט לעתיד שוק המניות המקומי צפוי לדשדש בטווח הקצר, אך בהנחה כי המשבר בשווקים הגלובליים לא יעמיק, הרי שלהערכתנו העליות עשויות לחזור בהמשך השנה. עם זאת, יש לשים דגש על התנודתיות בשוק, ובמיוחד על כך שרמת הסיכון עודנה גבוהה נוכח החשש מפני הנעשה בשוקי העולם בכלל, ובכלכלת ארה"ב בפרט.

הנפט ממשיך להרקיע שחקים

מחיר הנפט ממשיך להאמיר, ובשבוע האחרון חצה מחירו את הרף של 135 דולר לחבית. בכך השלים הנפט עליה של למעלה מ-30% מתחילת השנה, ושל כ-12% בתוך חודש אחד בלבד. למחירי הנפט הגבוהים השפעה נרחבת על החברות.

מלבד ההשפעה הישירה על החברות המוטות לאנרגיה או לחומרי גלם המופקים מנפט (בעיקר פלסטיק), הרי שישנה השפעה עקיפה נרחבת על שוק המניות, מכיוון שהעליות במחירי הנפט עלולות להסב פגיעה מאקרו כלכלית ולהביא להאטה בביקושים מכיוון הצריכה הפרטית, בעיקר בארה"ב.

התוצאה ניכרת בבורסות האמריקניות, שם חלק מהירידות של הימים האחרונים מוסבר בחששות שהעלו מחירי הנפט.

ממתינים לכותרות בתחום המאקרו

השבוע צפויות שתי כותרות עיקריות בתחום המאקרו. היום תפרסם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את נתוני החשבונאות הלאומית לרבעון הראשון, ובראשם נתוני צמיחת התוצר. נתונים אלו צפויים להיות מושפעים מהנעשה בעולם, כשנזכיר כי בארה"ב צמח התוצר ברבעון הראשון בשיעור מינורי של 0.6% בלבד. הדו"ח יכלול גם את נתוני הצריכה הפרטית, שהיתה הקטר המרכזי לצמיחת המשק בשנים האחרונות. עד כה פורסמו אינדיקציות להאטה במרבית הפרמטרים, ובכללן הצריכה הפרטית.

הודעה חשובה אחרת צפויה מחר (ב'), עת יפרסם בנק ישראל את שיעור הריבית במשק לחודש יוני. נוכח מדד אפריל הגבוה (שעלה ב-1.5%, גבוה בכ-50% מממוצע התחזיות המוקדמות), גברו ההערכות כי הריבית תועלה בשיער של עד 0.5%, אך התחזקות השקל למול הדולר (שנסחר כיום מתחת לרף של 3.35 שקל), עשויה למתן את העלאת הריבית לכדי 0.25% בלבד.

כך או כך, גם אם תועלה הריבית בשיעור של 0.5%, הרי שמדובר עדיין ברמת שפל של הריבית במונחים היסטוריים בישראל, כך שלעליה שכזו השפעה מתונה יחסית על שוק המניות.

לסיכום

בשבועות האחרונים אנו רואים את שוק המניות מתאושש, כשהוא נתמך בעליות שערים במחזורי מסחר גבוהים. דוחות החברות שכבר פורסמו מלמדים לפי שעה שהחברות הציבוריות צולחות את המשבר בהצלחה יחסית, וחלק מההנהלות מציגות תחזיות חיוביות גם להמשך השנה. עם זאת, יש לבחון את התמחור של כל מניה באופן פרטני, ולראיה היו לאחרונה חברות שהורדנו את המלצתנו למניותיהן משיקולי תמחור או פוטנציאל צמיחה עתידי.

מנגד, אסור להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם החשש שמא משבר האשראי הגלובלי טרם גווע. במישור המקומי התפרסמו נתונים מאקרו כלכליים, אשר הצביעו על האטה במשק, וישנו חשש מפני המשך הפגיעה בצריכה הפרטית וביצוא – שני הקטרים המרכזיים של הכלכלה המקומית בשנים האחרונות. בשבוע הקרוב יפורסמו נתוני החשבונאות הלאומית, שישפכו אור על כוונם של קטרים אלו. גם העלאת הריבית עלולה להשפיע לרעה, למרות השפעתה המתונה על הבורסה, בשל רמתה הנמוכה היסטורית.

לסיכומו של דבר, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי ניתן להתחיל ולבצע הגדלה זהירה של הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות. יודגש כי חשוב לבצע את הגדלת הרכיב באפן מדוד ומבוקר, תוך בחינה קפדנית של כל מניה על פי תוצאות החברה ובהתאם להמלצותינו, כפי שמפורסמות באופן פרטני לכל מניה. על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.