כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הסקירה השבועית של בנק הפועלים

22/05/2008

שוק המניות:

בשבועות האחרונים אנו רואים את שוק המניות מתאושש, כשהוא נתמך בעליות שערים במחזורי מסחר גבוהים. דוחות החברות שכבר פורסמו מלמדים לפי שעה שהחברות הציבוריות צולחות את המשבר בהצלחה יחסית, וחלק מההנהלות מציגות תחזיות חיוביות גם להמשך השנה. עם זאת, יש לבחון את התמחור של כל מניה באופן פרטני, ולראיה היו לאחרונה חברות שהורדנו את המלצתנו למניותיהן משיקולי תמחור או פוטנציאל צמיחה עתידי.

מנגד, אסור להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם החשש שמא משבר האשראי הגלובלי טרם גווע. במישור המקומי התפרסמו נתונים מאקרו כלכליים, אשר הצביעו על האטה במשק, וישנו חשש מפני המשך הפגיעה בצריכה הפרטית וביצוא –הקטרים המרכזיים של הכלכלה המקומית בשנים האחרונות. בשבוע הקרוב יפורסמו נתוני החשבונאות הלאומית, שישפכו אור על כוונם של קטרים אלו. גם העלאת הריבית עלולה להשפיע לרעה, למרות השפעתה המתונה על הבורסה, בשל רמתה הנמוכה היסטורית.

לסיכום, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי ניתן להתחיל ולבצע הגדלה זהירה של הרכיב המנייתי בתיק. יודגש כי חשוב לבצע את הגדלת הרכיב באפן מדוד ומבוקר, תוך בחינה קפדנית של כל מניה על פי תוצאות החברה ובהתאם להמלצותינו, כפי שמפורסמות באופן פרטני. על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

שוק האג"ח:

מק"מ- נכון להיום מגלם המק"מ ריבית של 4.2% בעוד שנה בדומה להערכות הבנק. לאור זאת, אנו סבורים כי השקעה במק"מ בתשואתו הנוכחית  מומלץ להשקעה.

גילונים- להערכתנו אין דילמה באשר לעליית הריבית בשנה הקרובה ועל כן אנו סבורים כי ההשקעה בגילונים מתאימה לתקופה הקרובה. אנו ממשיכים להמליץ על הגילון האחרון (817) אשר מעניק תוספת גבוהה  (0.27%) בהשוואה ליתר הגילונים, אם כי טווח ההשקעה שלו ארוך יותר.

שחרים- האינפלציה הגלומה בעקום השקלי מחזקת את הערכתנו כי העקום השקלי נותר אטרקטיבי. אנו סבורים כי ההשקעה בעקום השקלי צריכה להתמקד בשחרים בעלי מח"מ קצר- בינוני  עד מח"מ של 3 שנים, אשר נסחרים בתשואה ברוטו של 4.6%-5.17%.

צמודים קצרים- האינפלציה בגלומה בצמודים הקצרים עומדת על 3.6% גבוהה מהערכות האינפלציה של הבנק לשניים עשר החודשים הקרובים העומדות על 3%.  לאור האמור אנו סבורים כי הצמודים הקצרים אינם מומלצים להשקעה.
צמודים בינוניים- התמתנות האינפלציה הגלומה מרמה של 3.1% בקירוב לרמה של 2.7% מצדיקה השקעה מחדש בצמודים הבינוניים (גליל 5480,5481).

צמודים ארוכים- ציפיות האינפלציה הגלומות בצמודים הארוכים עומדות ברמה סבירה של 2.7% בקירוב, אנו ממליצים על השקעה באפיק זה ומדגישים כי היא כרוכה בסיכון גבוה.

שוק המט"ח:
השקל המשיך להתחזק השבוע מול הדולר והשער היציג חצה את רמת התמיכה החזקה של 3.4 ₪. השקל מקבל תמיכה משילוב של מספר גורמים: מגמת ההיחלשות של הדולר בעולם, יציבות כלכלית יחסית בישראל, ציפיות להעלאת הריבית השקלית והידיעות על משא ומתן לשלום מול סוריה. כעת ממתינים המשקיעים לישיבה המוניטארית החודשית של בנק ישראל בשבוע הבא, כאשר נראה כי השאלה היא רק מהו שיעור העלאת הריבית ולא האם תועלה הריבית בכלל.

המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, אך יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד. כעת נראה, כי שני גורמים משפיעים על השקל לכיוונים מנוגדים. מחד, השקל כיום חזק יותר מהרמה שבה החליט בנק ישראל להתערב במסחר בעבר ובעקבות זאת, גוברות ההערכות כי צעדים נוספים ייתכנו בקרוב. מאידך, פער הריביות בין השקל והדולר, העומד כיום על רמה של 1.25%, צפוי להתרחב בהמשך ולספק לשקל תמיכה.

אנו ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו והדולר הקנדי, שמצליח לשמור בתקופה האחרונה על איתנות, על רקע מחירי הנפט הגבוהים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.