כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

"מדד הפחד" המקומי בירידה

1/06/2008

המגמה החיובית שמאפיינת את שוק המניות המקומי בשבועות האחרונים הביאה לכך, שמדדי המניות הכבדות טיפסו בשיעור ממוצע של כ-15% מנקודת השפל שרשמו באמצע חודש מארס, אולם הם עדיין רחוקים כדי 11% מנקודת השיא של חודש אוקטובר.

מגמה נוספת שמאפיינת את השבועות האחרונים היא ירידה חדה בתנודתיות בשוק המניות. סטיית התקן ההיסטורית של המדד, שבאפריל כבר נסקה לכ-30%, ירדה לאחרונה לרמה של כ-15% בלבד, כשבד בבד גם הסטיות הגלומות באופציות המעו"ף (המכונות "מדד הפחד") ירדו בתקופה זו מרמות של כ-36% לכ-19% בלבד. מגמה זו משקפת את הירידה שחלה לאחרונה ברמת החששות של המשקיעים מפני שוק המניות, לאחר הסערה שאפיינה את תחילת השנה.

בזירת המאקרו: הצמיחה (בינתיים) בסדר, הדולר בשפל, והריבית עלתה במתינות

בשבוע שעבר פורסמו נתוני החשבונאות הלאומי לרבעון הראשון, מהם עולה כי התוצר במשק עלה בשיעור חד מהצפוי, של 5.4%, כשבלט שיפור ביצוא ובהשקעות בנכסים קבועים. נתונים אלו מעודדים, אם כי יש לזכור כי ישנן אינדיקציות רבות לכך שברבעונים הבאים שיעור הצמיחה יתמתן במידה משמעותית: ירידה במדד אמון הצרכנים, ירידה של מדד מנהלי הרכש מתחת ל-50 נקודות, והמדד המשולב של בנק ישראל, שעלה בקצב נמוך בהשוואה לשנים האחרונות.

בשוק המט"ח ממשיך הדולר לאבד גובה למול השקל, כשבשבוע שעבר נסחר המטבע האמריקני מתחת ל-3.3 שקלים – רמתו הנמוכה ביותר זה למעלה מ-11.5 שנים. הדולר הנמוך עלול להביא לפגיעה ברווחיהן של חברות רבות בתל אביב, אשר מכירותיהן מוטות ליצוא בעוד שהוצאותיהן שקליות, וקיים חשש כי ביטוי לכך יתקבל בדוחות הכספיים לרבעון השני.

בין לבין, הכריז בנק ישראל בשבוע שעבר על העלאה של 0.25% בריבית במשק בחודש יוני. העלאה זו התבקשה נוכח מדד אפריל החריג (עליה של 1.5% - גבוה משמעותית מעל לתחזיות השונות), אך היתה מתונה מהמצופה (היו שהעריכו כי הריבית תועלה ב-0.5%) בעקבות חוזקת השקל למול הדולר. אנו סבורים כי להעלאת הריבית אין משמעות של ממש בהיבט של שוק המניות, שכן השפעתה מינורית, הן על עלויות המימון של הפירמות (שתושפענה במידה משמעותית הרבה יותר מהמדדים הגבוהים של החודשים האחרונים), והן על התשואות האלטרנטיביות, שעדיין אינן אטרקטיביות דיין.

צפויה ירידה ברווחי חברות המעו"ף

בסוף השבוע פורסמו הדוחות האחרונים לרבעון הראשון. מהתמונה שהתקבלה עד כה נראה, כי לראשונה זה כ-5 שנים קיימת ירידה ברווח המצרפי של חברות המעו"ף – מה שעלול להעיב על המשך המגמה החיובית בבורסה ברמת המדדים (ולהגביר את השונות בין המניות השונות בטווח של החודשים הקרובים).
 
סיכום

אנו סבורים כי המגמה שמאפיינת את שוק המניות בשבועות האחרונים תימשך בטווח הקרוב: עליות שערים מתונות, תוך ירידה בתנודתיות.

הגורמים התומכים בשוק המניות הם: הריבית הנמוכה (גם לאחר ההעלאה האחרונה), הצמיחה הגבוהה ברבעון הראשון, הדוחות הטובים אשר הוצגו על ידי לא מעט חברות, אשר צפויות להמשיך במגמה זו גם ברבעון השני, ורמות המחירים של מניות רבות, אשר חזרו לרמות ראויות להשקעה.

מנגד, אסור להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם החשש שמא משבר האשראי הגלובלי טרם גווע, וכי בסופו של דבר ההאטה הגלובלית עלולה לפגוע גם בשוק המקומי. בנוסף, הדולר הנמוך עלול לפגוע ברווחיהן של חברות רבות, והמדדים הגבוהים עלולים לגרור השפעה על הוצאות המימון ברבעון השני.

לסיכומו של דבר, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי ניתן להגדיל באופן זהיר ומדוד את הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות, באמצעות השקעה במניות בודדות (Stock Picking), ופחות באמצעות השקעות במדדים. על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה הניכרת שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.