כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הסקירה השבועית של בנק הפועלים

1/06/2008

שוק המניות:

אנו סבורים כי המגמה שמאפיינת את שוק המניות בשבועות האחרונים תימשך בטווח הקרוב: עליות שערים מתונות, תוך ירידה בתנודתיות.

הגורמים התומכים בשוק המניות הם: הריבית הנמוכה (גם לאחר ההעלאה האחרונה), הצמיחה הגבוהה ברבעון הראשון, הדוחות הטובים אשר הוצגו על ידי לא מעט חברות, אשר צפויות להמשיך במגמה זו גם ברבעון השני, ורמות המחירים של מניות רבות, אשר חזרו לרמות ראויות להשקעה.

מנגד, אסור להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם החשש שמא משבר האשראי הגלובלי טרם גווע, וכי בסופו של דבר ההאטה הגלובלית עלולה לפגוע גם בשוק המקומי. בנוסף, הדולר הנמוך עלול לפגוע ברווחיהן של חברות רבות, והמדדים הגבוהים עלולים לגרור השפעה על הוצאות המימון ברבעון השני.

לסיכומו של דבר, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי ניתן להגדיל באופן זהיר ומדוד את הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות, באמצעות השקעה במניות בודדות (Stock Picking), ופחות באמצעות השקעות במדדים.

על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה הניכרת שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

שוק האג"ח:

מק"מ- לאחר פרסום הריבית לחודש יוני, חלה ירידה בתשואת המק"מ לשנה מרמה של 4.3% לפני שבוע ל- 4.15% כיום. להערכתנו, מהלך זה מפחית את כדאיות ההשקעה במק"מ בתשואתו הנוכחית.

גילונים- אנו סבורים כי השקעה בגילונים בתקופה בה הריבית במגמת עליה מוצדקת, בהתחשב בתוספות התשואה הגלומות בהם.

שחרים- האינפלציה הגלומה בעקום השקלי מחזקת את הערכתנו כי האפיק השקלי נותר אטרקטיבי. אנו סבורים כי ההשקעה בעקום השקלי צריכה להתמקד בשחרים בעלי מח"מ קצר- בינוני  עד מח"מ של 3 שנים.

צמודים קצרים- תחזיות האינפלציה של המחלקה הכלכלית של הבנק עומדות על 3.1% ל- 12 החודשים הקרובים, רמה הדומה לאינפלציה הנגזרת משוק ההון. על אף תשואתן הנמוכה של אגרות החוב הקצרות אנו ממליצים להשקיע בהן, וזאת על רקע החששות מפני המשך עליות מחירי הסחורות והאנרגיה בעולם בשילוב התייקרויות של תוצרים נוספים בשוק המקומי.
צמודים בינוניים- להערכתנו, ציפיות האינפלציה משוק ההון במח"מ הבינוני אשר נותרו השבוע ברמה של 2.7% בממוצע, סבירות ומבטאות את הצפי לחזרת האינפלציה לגבולות יעד המחירים. לאור האמור, אנו ממליצים על השקעה בצמודים הבינוניים (כמו: גליל 5480,5481).

צמודים ארוכים- ציפיות האינפלציה הגלומות בצמודים הארוכים עומדות ברמה סבירה של 2.7% בקירוב, אנו ממליצים על השקעה באפיק זה ומדגישים כי היא כרוכה בסיכון גבוה.

שוק המט"ח:

השקל המשיך להתחזק בשבוע שעבר מול הדולר והשער היציג חצה את רמת התמיכה החזקה של 3.3 ₪ וירד לרמת שפל של למעלה מ- 11 שנה. השקל מקבל תמיכה משילוב של מספר גורמים: פרסום נתוני צמיחה גבוהים מהצפוי לרבעון הראשון בישראל, העלאת הריבית השקלית על ידי בנק ישראל והציפיות להעלאות נוספות בחודשים הקרובים, והצטרפות השקל למערכת סליקה בינלאומית. פער הריביות בין השקל והדולר התרחב השבוע להיקף של 1.5%.

המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, אך יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד. כעת, נראה ששני גורמים משפיעים על השקל בכיוונים מנוגדים. מחד, השקל כיום חזק יותר מהרמה שבה החליט בנק ישראל להתערב במסחר בעבר ובעקבות זאת, גוברות ההערכות כי צעדים נוספים ייתכנו בקרוב. מאידך, פער הריביות בין השקל והדולר צפוי להתרחב בהמשך ולספק לשקל תמיכה נוספת.

אנו ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו והדולר הקנדי, שמצליח לשמור בתקופה האחרונה על איתנות, על רקע מחירי הנפט הגבוהים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.