כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

פער הריביות בין השקל והדולר צפוי להמשיך ולהתרחב

1/06/2008

השקל המשיך להתחזק בשבוע שעבר מול הדולר והשער היציג חצה את רמת התמיכה החזקה של 3.3 ₪ וירד לרמת שפל של למעלה מ- 11 שנה. השקל מקבל תמיכה משילוב של מספר גורמים: פרסום נתוני צמיחה גבוהים מהצפוי לרבעון הראשון בישראל, העלאת הריבית השקלית על ידי בנק ישראל והציפיות להעלאות נוספות בחודשים הקרובים, והצטרפות השקל למערכת סליקה בינלאומית. פער הריביות בין השקל והדולר התרחב השבוע להיקף של 1.5%.

המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, אך יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד. כעת, נראה ששני גורמים משפיעים על השקל בכיוונים מנוגדים. מחד, השקל כיום חזק יותר מהרמה שבה החליט בנק ישראל להתערב במסחר בעבר ובעקבות זאת, גוברות ההערכות כי צעדים נוספים ייתכנו בקרוב. מאידך, פער הריביות בין השקל והדולר צפוי להתרחב בהמשך ולספק לשקל תמיכה נוספת.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים

הדולר התחזק בשבוע שעבר מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי, לאחר שפורסמו בארה"ב נתונים כלכלים פחות גרועים מהצפוי ונעצרה העלייה במחירי הנפט. מנגד, פורסמו באירופה נתונים כלכליים מאכזבים. בשבוע שעבר פורסם בארה"ב כי היקף המכירות של בתים חדשים עלה באפריל בשיעור של 3.3%, העלייה הראשונה במכירות מחודש אוקטובר אשתקד, אך היא באה רק לאחר שנתוני חודש מרץ עודכנו כלפי מטה. בנוסף, למול אפריל אשתקד נרשמה ירידה של 42%, הצניחה החדה ביותר זה 27 שנה. לקראת סוף השבוע, פורסם העדכון השני משלושה של צמיחת התמ"ג בארה"ב ברבעון הראשון וכצפוי, התמ"ג צמח ב- 0.9%, לעומת אומדן ראשוני לצמיחה של 0.6%.  באירולנד פורסם בשבוע שעבר כי מדד אמון העסקים צנח בצרפת לרמת שפל של שנתיים וחצי ובגרמניה פורסם סקר הצופה ירידה במדד אמון הצרכנים בחודש יוני.

הליש"ט נחלשה בשבוע שעבר מול הדולר והאירו, על רקע החששות של המשקיעים מהמלכוד בו נמצא הבנק המרכזי, בין העלייה ברמת האינפלציה מחד וההאטה הכלכלית מאידך. הדילמה של הבנק המרכזי עלולה לגרור החלטה להעלות את הריבית המקומית, אך להערכת האנליסטים זו תתקבל מהסיבות הלא נכונות, קרי, לחצים אינפלציוניים של חומרי הגלם ולא התחממות כלכלית. הליש"ט סבלה גם מנתונים חלשים נוספים שפורסמו מענף הנדל"ן.

לאור האמור לעיל, אנו עדיין ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו, והדולר הקנדי, שמצליח לשמור בשבועות האחרונים על איתנות, על רקע מחירי הנפט הגבוהים.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים:

הדולר התחזק מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי

הדולר התחזק מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי, לאחר שפורסמו בארה"ב נתונים כלכלים פחות גרועים מהצפוי ונעצרה העלייה במחירי הנפט. מנגד, פורסמו באירופה נתונים כלכליים מאכזבים. בשבוע שעבר פורסם בארה"ב כי היקף המכירות של בתים חדשים עלה במפתיע בחודש אפריל בשיעור של 3.3%, לרמה של 526 אלף בחישוב שנתי. זו העלייה הראשונה במכירות מחודש אוקטובר אשתקד, אך היא באה רק לאחר שנתוני חודש מרץ עודכנו כלפי מטה. למול אפריל אשתקד נרשמה ירידה של 42% במכירות, הצניחה החדה ביותר זה 27 שנה. מנגד, נרשמה ירידה במלאי הדירות החדשות למכירה, זה בחודש ה- 12 ברציפות. בהמשך פורסמו נתוני ההזמנות למוצרים בני קיימא, שירדו בשיעור חודשי של 0.5%, לעומת ציפיות לירידה של 1%. בנוסף, ההזמנות האזרחיות ללא כלי רכב, רשמו זינוק מפתיע בשיעור של 2.5%, הגבוה ביותר מחודש יולי אשתקד. לקראת סוף השבוע, פורסם העדכון השני משלושה של צמיחת התמ"ג בארה"ב ברבעון הראשון וכצפוי, התמ"ג צמח ב- 0.9%, לעומת אומדן ראשוני לצמיחה של 0.6%. באירולנד פורסם כי מדד אמון העסקים צנח בצרפת לרמת שפל של שנתיים וחצי ובגרמניה פורסם סקר הצופה ירידה במדד אמון הצרכנים בחודש יוני. בעקבות הדברים אמר חבר בכיר במועצת נגידי הבנק המרכזי של אירופה, כי הנתונים מעידים על ההאטה הצפויה במרחב מדינות האירו, הן השנה והן בשנה הבאה, אך האינפלציה טרם הגיעה לשיאה.

הליש"ט נחלשה מול הדולר והאירו, על רקע החששות של המשקיעים מהמלכוד בו נמצא הבנק המרכזי, בין העלייה ברמת האינפלציה מחד וההאטה הכלכלית מאידך. הדילמה של הבנק המרכזי עלולה לגרור החלטה להעלות את הריבית המקומית, אך להערכת האנליסטים זו תתקבל מהסיבות הלא נכונות, קרי, לחצים אינפלציוניים של חומרי הגלם ולא התחממות כלכלית. הליש"ט סבלה גם מנתונים חלשים נוספים שפורסמו מענף הנדל"ן. חברת מחקר בתחום הנדל"ן, Hometrack, מסרה כי מחירי הבתים באנגליה ווולש ירדו חודש שמיני ברציפות במאי, בעקבות ירידה שנרשמה במספר הרוכשים הפוטנציאלים שנרשמו בסוכנויות התיווך. מחירי הבתים בבריטניה ירדו במאי בשיעור שנתי של 1.9%, הירידה החדה ביותר מחודש נובמבר 2005. במונחים חודשיים מדובר על ירידה בשיעור של 0.5%, בהמשך לירידה של 0.6% בחודש אפריל.

נתונים כלכליים מרכזיים בארה"ב בימים הקרובים

השבוע יפורסמו בארה"ב נתוני התעסוקה. כמות המועסקים הלא חקלאיים צפויה לרדת בחודש מאי בהיקף של 50 אלף איש, לאחר ירידה בהיקף של 20 אלף מועסקים בחודש קודם. כמות המועסקים בייצור צפויה להצטמצם בהיקף של 40 אלף איש גם כן, לאחר ירידה של 46 אלף מועסקים בחודש קודם. שיעור האבטלה צפוי להעלות לרמה של 5.1%, מרמה של 5.0% בחודש קודם. השכר הממוצע לשעת עבודה צפוי לעלות בשיעור של 0.3%, לאחר עלייה בשיעור של 0.1% בחודש קודם. כמו כן יפורסמו נתונים מהמגזר התעשייתי. היקף ההזמנות ממפעלים צפוי לעלות בשיעור של 0.1% בחודש אפריל, לעומת עלייה בשיעור של 1.3% בחודש קודם. מדד מנהלי הרכש צפוי לעלות בחודש מאי לרמה של 49.0 נקודות, מרמה של 48.6 בחודש קודם. רמה מתחת ל- 50 נקודות מעידה על התכווצות בפעילות הכלכלית.

הרופי ההודי סובל ממחירי הנפט

הרופי ההודי נסחר בשבוע שעבר סביב רמת השפל שנרשמה בשבוע שלפניו – כ- 43 רופי לדולר. הרופי נחלש בחדות כבר תקופה ארוכה, על רקע העלייה המתמשכת במחירי הנפט. הרכישות העיקריות של דולרים הן על ידי מפעלי הזיקוק, לצורך תשלומי משלוחי היבוא. הודו היא יבואנית נפט גדולה, כאשר כ- 70% מסך הצריכה מקורו ביבוא. מחיר הנפט עלה בתקופה האחרונה מעל לרמת 135 דולר לחבית, שיא של כל הזמנים, ועורר חשש לעלייה ברמת האינפלציה בהודו, במיוחד אם המדינה תחליט לעלות את מחירי הדלקים. מתחילת השנה נחלש הרופי ההודי ביותר מ- 8%, לאחר שבמהלך שנת 2007 הוא התחזק מול הדולר ביותר מ- 12%. רק שני מטבעות אסייתיים נוספים רשמו השנה ביצועים גרועים יותר מהרופי: הוואן הדרום קוריאני והרופי הפקיסטני. הרופי ההודי סובל בנוסף גם מהיפוך בתנועות ההון. מתחילת שנת 2008 מכרו משקיעים זרים מניות בבורסה המקומית בהיקף של 3.5 מיליארד דולר. 

לסקירה המלאה  לסקירה המלאה
הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.