כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

כלכלני הפועלים: "מאחר ונראה כי סיכוני האינפלציה נותרו בעינם, אנו סבורים כי הריבית בישראל תמשיך לעלות במהלך השנה"

6/06/2008

עודף בפעילות הממשלה

בחודשים ינואר- מאי השנה רשמה הממשלה עודף של 6.7 מיליארד שקל בפעילות משרדי הממשלה. נראה כי המגמה הנוכחית תומכת לעת עתה בעמידה ביעד הגירעון המתוכנן לשנת 2008. נדגיש כי עמידה ביעד הגירעון מטיבה עם השוק המקומי מנקודת המבט של חברות הדרוג ועל כן השפעתה חיובית על שוק האג"ח לאורך זמן. 

מק"מ – מומלץ

הנפקת המק"מ (619) שהתקיימה השבוע נסגרה בתשואה ממוצעת גבוהה של 4.28%, בהשוואה למק"מ האחרון שנסחר בשוק באותו היום בתשואה של 4.18% בלבד. אנו ממליצים על השקעה במק"מ לשנה ברמת התשואה הנוכחית של 4.26% בקירוב.

גילונים – מומלצים להשקעה

מאחר ונראה כי סיכוני האינפלציה נותרו בעינם, בשילוב אינפלציה גלומה לטווח הקצר של מעל 3%, אנו סבורים כי הריבית בישראל תמשיך לעלות במהלך השנה. לאור האמור, אנו סבורים כי יש לשמר את מרכיב הגילונים כחלק מהפוזיציה השקלית, אשר תספק הגנה להעלאות הריבית החזויות. גם השבוע, ריכז הגילון האחרון (817) עניין רב בקרב המשקיעים במחזורים גבוהים ובתנודתיות גבוהה ביחס ליתר הגילונים. אנו ממשיכים להמליץ על השקעה בגילונים ובעיקר על השקעה בגילון האחרון (ממשלתי משתנה-817) אשר מעניק תוספת תשואה גבוהה (0.31%) מעל המק"ם הארוך ביותר.

שחרים –מח"מ קצר-בינוני

במהלך שבוע המסחר האחרון נרשמו ירידות שערים בעקום השקלי, בתגובה להתחזקות הדולר מול השקל. בעקבות כך, גדל במעט השיפוע של העקום ל- 1.36% (הפער בין שחר לעשר שנים ושנתיים) לעומת 1.3% בשבוע שעבר. להערכתנו, השקעה בשחרים צריכה להתמקד בשחרים בעלי מח"מ קצר- בינוני עד מח"מ של 4.5 שנים, אשר נסחרים בתשואה ברוטו של 4.54% -5.30% (עד ממשלתי שקלי-313).

כמו כן, אנו ממליצים על השקעה באגרות אגרות החוב הקונצרניות השקליות המדורגות, כחלק מאסטרטגיה של בניית תיק שקלי, למרות מספרן המועט.

בנוסף, אנו מעריכים כי שיפוע העקום השקלי (של כ -1.36%) מצדיק השקעה בשחרים בעלי מח"מ בינוני-ארוך עד 7 שנים, אם כי במינון נמוך. לאור האמור, המלצתנו לנקוט במידה של זהירות, ולהתמקד במח"מ הקצר-בינוני, אותו ניתן להשיג גם על ידי השקעה בשחר הארוך ברכיב קטן, ושילובו עם אג"ח שקלי במח"מ קצר (מק"מ או גילונים).
 
אגרות חוב צמודות מדד - מגמה קצרת טווח

אין העדפה ברורה לאפיק הצמוד או השקלי. יחד עם זאת, אנו נוטים לתת עדיפות קלה לאפיק השקלי עם רכיב גבוה של גילון, בעיקר באמצעות השקעה בסידרה 817. ההמלצה להשקעה באפיק המדדי בתקופה הקרובה נובעת מחוסר הוודאות לגבי התפתחות האינפלציה בחודשים הקרובים. אנו מעדיפים להתמקד בטווח הבינוני ארוך, או להשקיע באמצעות שילוב בין צמודים קצרים וארוכים.

מדדי קצר- ( עד 3 שנים)  - מומלצים

תחזיות האינפלציה של המחלקה הכלכלית של הבנק עומדות על 3.1% ל- 12 החודשים הקרובים, רמה הדומה לאינפלציה הנגזרת משוק ההון. על אף תשואתן הנמוכה של אגרות החוב הקצרות אנו ממליצים להשקיע בהן, וזאת על רקע החששות מפני המשך עליות מחירי הסחורות והאנרגיה בעולם, בשילוב התייקרויות של תוצרים נוספים בשוק המקומי.

כמו כן, אנו ממליצים לגוון את ההשקעה באפיק הצמוד הקצר באמצעות אגרות חוב קונצרניות בדרוגים גבוהים אשר מעניקות פרמיה על ההשקעה בהן של 0.7% מעל הממשלתיות.

מדדי בינוני - (4-7 שנים) –  להתמקד במח"מ של 5-7 שנים 

ציפיות האינפלציה משוק ההון במח"מ הבינוני התרחבו במהלך שבוע המסחר האחרון לרמה של 2.85% בממוצע מדי שנה. בהנחה כי ההאטה בעולם תוביל לבלימת מחירי הסחורות והאנרגיה, אנו מניחים כי האינפלציה תשוב לאמצע יעד המחירים בראיה ארוכת טווח. לאור האמור, אנו ממליצים להתמקד במח"מ של 5-7 שנים, באגרות בהן האינפלציה הגלומה נמצאת מתחת לרמה של 2.8%.

עליה בציפיות האינפלציה בהשוואה לשבוע שעבר
 

מדדי ארוך-  (מעל 7 שנים)  מומלץ במשקל נמוך

להערכתנו, התשואה הריאלית אותה מעניקות האגרות הצמודות הארוכות מצדיקה השקעה בהן. משמע, ציפיות האינפלציה הגלומות בצמודים הארוכים נותרו ברמה סבירה של 2.7% בקירוב, ולפיכך אנו ממליצים על השקעה באפיק זה  ומדגישים כי היא כרוכה בסיכון גבוה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.