כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

לראשונה זה 5 שנים חלה ירידה ברווח המצרפי של חברות המעו"ף

6/06/2008

עונת הדוחות לרבעון הראשון הסתיימה בתחילת השבוע. בסיכום תוצאותיהן של 24 מחברות המעו"ף (חברת וריפון טרם פרסמה את תוצאותיה), מתקבלת תמונה, לפיה הכנסות החברות צמחו ברבעון בכ-21% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לכ-86.7 מיליארד שקל. מנגד, הרווח המצרפי של החברות ירד ברבעון ב-37%, ל-4.9 מיליארד שקל. זהו הרבעון הראשון שבו חלה ירידה ברווחים, לאחר 19 רבעונים רצופים של צמיחה ברווחי החברות. יש לציין כי תוצאות אלו כוללות גם השפעות חד פעמיות שונות (שינויים חשבונאים, רווחי או הפסדי הון וכו'). בין הענפים שכן הציגו שיפור בתוצאות ניתן למנות את ענפי הכימיה, הפרמצבטיקה והתקשורת.

התאוששות קלה במדד אמון הצרכנים

לאחר חודשים של ירידות, נרשמה בחודש האחרון עליה קלה במדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו-TNS. נתונים אלו מעודדים במעט, והם מצטרפים לנתונים שפורסמו בשבוע הקודם, ובהם צמיחה של 5.4% בתוצר ברבעון הראשון, וירידה נוספת בשיעור האבטלה. עם זאת, במבט לעתיד עדיין קיימת אי ודאות רבה, וזאת בעיקר סביב שאלת ההאטה במשק האמריקני בפרט והגלובלי בכלל – האטה שאם תימשך עלולה להעיב גם על הכלכלה המקומית.

החילופים האפשריים במדדי המניות הכבדות

בתום יום המסחר של ה-15 ביוני, צפויה הבורסה לרכז את הנתונים לפיהם יקבעו הרכבי המדדים המובילים מה-1 ביולי. לפי תמונת המצב הנוכחית, צפויות להכנס למדד ת"א 25 מניות פז נפט, דלק רכב ואסם, אשר תחלפנה את מניות אי.די.בי פיתוח (באם זו לא תגדיל את הכמות הצפה של מניותיה ל-25%), כלל ביטוח וקרדן NV או וריפון (השתיים האחרונות קרובות מאוד בשוויין, ולכן המאבק בינהן צמוד). נציין כי על פי רוב, לקראת עדכון המדדים ישנה פעילות מוגברת במניות אשר עשויות להחליף את מיקומן במדדים.

 
לסיכום

אנו סבורים כי המגמה שמאפיינת את שוק המניות בשבועות האחרונים תימשך בטווח הקרוב: עליות שערים מתונות, תוך ירידה בתנודתיות.

הגורמים התומכים בשוק המניות הם: הריבית הנמוכה (גם לאחר ההעלאה האחרונה), הצמיחה הגבוהה ברבעון הראשון, התוצאות הטובות שהציגו חלק מהחברות – מה שמתורגם למגמה חיובית במניותיהן, ורמות המחירים של מניות רבות, אשר חזרו לרמות ראויות להשקעה.

מנגד, אסור להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם הירידה ברווח המצרפי של חברות המעו"ף – מגמה שאם תימשך ברבעונים הקרובים עלולה להביא לשינוי במגמה ארוכת הטווח של שוק המניות המקומי. בנוסף, עדיין קיים החשש שמא משבר האשראי הגלובלי טרם גווע, וכי בסופו של דבר ההאטה הגלובלית עלולה לפגוע גם בשוק המקומי. כמו כן, למרות עלייתו בימים האחרונים, עלול שערו הנמוך של הדולר למול השקל לפגוע ברווחיהן של חברות רבות, והעליה בסביבת האינפלציה עלולה לגרור השפעה על הוצאות המימון ברבעון השני.

לסיכומו של דבר, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי ניתן להגדיל באופן זהיר ומדוד את הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות, באמצעות בחירת מניות בודדות (Stock Picking), ופחות במדדים. על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה הניכרת שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.