כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הסקירה השבועית של בנק הפועלים

6/06/2008

שוק המניות:

אנו סבורים כי המגמה שמאפיינת את שוק המניות בשבועות האחרונים תימשך בטווח הקרוב: עליות שערים מתונות, תוך ירידה בתנודתיות.

הגורמים התומכים בשוק המניות הם: הריבית הנמוכה (גם לאחר ההעלאה האחרונה), הצמיחה הגבוהה ברבעון הראשון, התוצאות הטובות שהציגו חלק מהחברות – מה שמתורגם למגמה חיובית במניותיהן, ורמות המחירים של מניות רבות, אשר חזרו לרמות ראויות להשקעה.

מנגד, אסור להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם הירידה ברווח המצרפי של חברות המעו"ף – מגמה שאם תימשך ברבעונים הקרובים עלולה להביא לשינוי במגמה ארוכת הטווח של שוק המניות המקומי. בנוסף, עדיין קיים החשש שמא משבר האשראי הגלובלי טרם גווע, וכי בסופו של דבר ההאטה הגלובלית עלולה לפגוע גם בשוק המקומי. כמו כן, למרות עלייתו בימים האחרונים, עלול שערו הנמוך של הדולר למול השקל לפגוע ברווחיהן של חברות רבות, והעליה בסביבת האינפלציה עלולה לגרור השפעה על הוצאות המימון ברבעון השני.

לסיכום, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי ניתן להגדיל באופן זהיר ומדוד את הרכיב המנייתי בתיק, באמצעות בחירת מניות בודדות (Stock Picking), ופחות במדדים. בכדי להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה הניכרת שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

שוק האג"ח:

מק"מ-  אנו ממליצים על השקעה במק"מ לשנה ברמת התשואה הנוכחית של 4.26% בקירוב.

גילונים- אנו סבורים כי השקעה בגילונים, בתקופה בה הריבית במגמת עליה, מוצדקת בהתחשב בתוספות התשואה הגלומות בהם.

שחרים- האינפלציה הגלומה בעקום השקלי מחזקת את הערכתנו כי אפיק זה נותר אטרקטיבי. אנו סבורים כי ההשקעה בעקום השקלי צריכה להתמקד בשחרים במח"מ קצר- בינוני עד מח"מ של 4.5 שנים.

צמודים קצרים- על אף תשואתן הנמוכה של אגרות החוב הקצרות אנו ממליצים להשקיע בהן, וזאת על רקע החששות מפני המשך עליות מחירי הסחורות והאנרגיה בעולם, בשילוב התייקרויות של תוצרים נוספים בשוק המקומי.

צמודים בינוניים- ציפיות האינפלציה משוק ההון במח"מ הבינוני התרחבו במהלך שבוע המסחר האחרון לרמה של 2.85% בממוצע מדי שנה. לאור האמור, אנו ממליצים להתמקד במח"מ של 5-7 שנים, באגרות בהן האינפלציה הגלומה נמצאת מתחת לרמה של 2.8%.

צמודים ארוכים- ציפיות האינפלציה הגלומות בצמודים הארוכים עומדות ברמה סבירה של 2.7% בקירוב, אנו ממליצים על השקעה באפיק זה ומדגישים כי היא כרוכה בסיכון גבוה.

שוק המט"ח:

הדולר שינה כיוון והצליח להתחזק השבוע מול השקל, כשהוא מקבל תמיכה מבית ומחו"ל. באמצעי התקשורת בישראל פורסם השבוע, כי משרד האוצר רכש דולרים בהיקף של מאות מיליוני דולרים. זאת, במטרה לנצל את התחזקות השקל כדי להקטין את נטל החוב החיצוני. מדברי החשב הכללי באוצר נראה, כי תתכנה רכישות נוספות בהמשך. הדולר קיבל תמיכה נוספת מדברי נגיד הפד, שהובילו להתחזקות הדולר בעולם מול רוב המטבעות העיקריים.

המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, אך יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד. כעת, נראה ששני גורמים משפיעים על השקל בכיוונים מנוגדים. מחד, השקל כיום חזק יותר מהרמה שבה החליט בנק ישראל להתערב במסחר בעבר ולכן, גוברות ההערכות כי צעדים נוספים ייתכנו בקרוב. מאידך, פער הריביות בין השקל והדולר צפוי להתרחב בהמשך השנה ולספק לשקל תמיכה נוספת.

אנו ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו והיין היפאני, שמהווה משקל נגד לחששות מפני העמקת משבר האשראי.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.