כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הדולר שינה כיוון מול השקל

6/06/2008

הדולר שינה כיוון והצליח להתחזק השבוע מול השקל, כשהוא מקבל תמיכה מבית ומחו"ל. באמצעי התקשורת בישראל פורסם השבוע, כי משרד האוצר רכש דולרים בהיקף של מאות מיליוני דולרים. זאת, במטרה לנצל את התחזקות השקל כדי להקטין את נטל החוב החיצוני. מדברי החשב הכללי באוצר נראה, כי תתכנה רכישות נוספות בהמשך. הדולר קיבל תמיכה נוספת מדברי נגיד הפד, שהובילו להתחזקות הדולר בעולם מול רוב המטבעות העיקריים.

המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, אך יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד. כעת, נראה ששני גורמים משפיעים על השקל בכיוונים מנוגדים. מחד, השקל כיום חזק יותר מהרמה שבה החליט בנק ישראל להתערב במסחר בעבר ובעקבות זאת, גוברות ההערכות כי צעדים נוספים ייתכנו בקרוב. מאידך, פער הריביות בין השקל והדולר צפוי להתרחב בהמשך השנה ולספק לשקל תמיכה נוספת.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים

הדולר התחזק השבוע מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי, לאחר דברים שאמר נגיד הפד, ברננקה. הנגיד הזהיר מהתחזקות הלחצים האינפלציוניים, ולדבריו, הדולר החלש מוסיף למגמה זו. הנגיד הוסיף ואמר כי הפד, בשילוב עם משרד האוצר האמריקני, עוקבים אחר התפתחות המסחר בדולר, דבר שמבטא את החשש מפני המשך מגמת ההיחלשות ומעלה את האפשרות להתערבות במסחר במטרה לחזק את המטבע. הצניחה בשער הדולר השנה החריפה את העלייה במחירי הנפט והסחורות והובילה לעליית רמת האינפלציה בארה"ב וברחבי העולם. דבריו של הנגיד הקטינו את ההסתברות להורדת ריבית נוספת השנה בארה"ב ואף העלו את הציפיות להעלאת ריבית בהמשך השנה.

הליש"ט נחלשה השבוע מול הדולר, על רקע החששות של המשקיעים מהמלכוד בו נמצא הבנק המרכזי, בין העלייה ברמת האינפלציה מחד וההאטה הכלכלית מאידך. השבוע החליט הבנק המרכזי, כצפוי, להותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 5%. השבוע פורסם בבריטניה כי מדד מנהלי הרכש ירד בחודש מאי, חודש שלישי ברציפות, לרמה של 43.9 נקודות מרמה של 46.1 נקודות בחודש אפריל. רמה מתחת ל- 50 נקודות מעידה על התכווצות בפעילות והרמה שנרשמה במאי היא הנמוכה ביותר מחודש אוגוסט 2005.

לאור האמור לעיל, אנו עדיין ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו, והיין היפאני, שמהווה משקל נגד לחששות מפני העמקת משבר האשראי.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים:

הדולר התחזק השבוע מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי, לאחר דברים שאמר נגיד הפד, ברננקה. הנגיד הזהיר מהתחזקות הלחצים האינפלציוניים, ולדבריו, הדולר החלש מוסיף למגמה זו. הנגיד הוסיף ואמר כי הפד, בשילוב עם משרד האוצר האמריקני, עוקבים אחר התפתחות המסחר בדולר, דבר שמבטא את החשש מפני המשך מגמת ההיחלשות ומעלה את האפשרות להתערבות במסחר במטרה לחזק את המטבע. הצניחה בשער הדולר השנה החריפה את העלייה במחירי הנפט והסחורות והובילה לעליית רמת האינפלציה בארה"ב וברחבי העולם. דבריו של הנגיד הקטינו את ההסתברות להורדת ריבית נוספת השנה בארה"ב ואף העלו את הציפיות להעלאת ריבית בהמשך השנה. הדולר התחזק השבוע מול האירו, הליש"ט והדולר הקנדי, אך התחזק בשיעור מתון יחסית מול היין היפאני, שכן החשש מהעמקת משבר האשראי ובדיקת האשראי של חברות מבטחות אג"ח, הקטינו את התיאבון להשקעות מסוכנות, כולל מסחר בריביות. הדולר קבל תמיכה השבוע גם מפרסום נתונים כלכליים טובים מהצפוי בארה"ב. הדולר האוסטרלי הצליח לשמור על יציבות השבוע מול הדולר האמריקאי, לאחר שפורסם כי התמ"ג באוסטרליה צמח בשיעור שנתי של 3.6% ברבעון הראשון וגברו הציפיות להעלאת ריבית נוספת באוסטרליה.
ביום שישי, מחר, יפורסמו בארה"ב נתוני התעסוקה. כמות המועסקים הלא חקלאיים צפויה לרדת בחודש מאי בהיקף של 50 אלף איש, לאחר ירידה בהיקף של 20 אלף מועסקים בחודש קודם. כמות המועסקים בייצור צפויה להצטמצם בהיקף של 40 אלף איש גם כן, לאחר ירידה של 46 אלף מועסקים בחודש קודם. שיעור האבטלה צפוי להעלות לרמה של 5.1%, מרמה של 5.0% בחודש קודם. השכר הממוצע לשעת עבודה צפוי לעלות בשיעור של 0.3%, לאחר עלייה בשיעור של 0.1% בחודש קודם.
הליש"ט נחלשה השבוע מול הדולר, על רקע החששות של המשקיעים מהמלכוד בו נמצא הבנק המרכזי, בין העלייה ברמת האינפלציה מחד וההאטה הכלכלית מאידך. השבוע החליט הבנק המרכזי, כצפוי, להותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 5%. השבוע פורסם בבריטניה כי מדד מנהלי הרכש ירד במאי, חודש שלישי ברציפות, לרמה של 43.9 נקודות מרמה של 46.1 נקודות בחודש אפריל. רמה מתחת ל- 50 נקודות מעידה על התכווצות בפעילות והרמה שנרשמה במאי היא הנמוכה ביותר מחודש אוגוסט 2005. בנוסף, סבלה הליש"ט השבוע גם מאזהרת הרווח שפרסם בנק המשכנתאות הגדול במדינה לתחום רכישת בתים כדי להשכירם. הבנק גם דיווח על התפטרות המנכ"ל. כמו כן, מחירי הבתים ירדו במאי בשיעור גבוה מהצפוי של 2.4%.

נתונים כלכליים מרכזיים בארה"ב בימים הקרובים

בשבוע הבא יפורסמו בארה"ב נתוני האינפלציה. מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות בחודש מאי בשיעור של 0.5%, לאחר שבחודש קודם עלה המדד בשיעור של 0.2%. בשיעור שנתי מדובר על עלייה של 3.9%. מדד הליבה, בניכוי מחירי המזון והאנרגיה, צפוי לעלות ב- 0.2%, לאחר שבחודש קודם עלה מדד זה בשיעור של 0.1%. בשיעור שנתי מדובר על עלייה של 2.3%. כמו כן יפורסמו נתונים נוספים מענף הנדל"ן למגורים. היקף מכירות הבתים על פי החוזים צפוי להישאר ללא שינוי בחודש אפריל, לאחר ירידה בשיעור של 1.0% בחודש קודם. בנוסף יפורסם בשבוע הבא היקף המכירות הקמעונאיות לחודש מאי, שצפוי לעלות בשיעור של 0.4%, לעומת ירידה בשיעור של 0.2% בחודש קודם.

הריאל בברזיל מקבל תמיכה מהעלאת הריבית

הריאל הברזילאי התחזק גם השבוע מול הדולר. הבנק המרכזי של ברזיל החליט, כצפוי, להעלות את הריבית ב- 0.5%, לרמה של 12.25%. זאת, במטרה להילחם בלחצים האינפלציוניים המתגברים, על רקע העלייה במחירי המזון והאנרגיה והעלייה בביקושים המקומיים. לגבי המדיניות המוניטארית של הבנק המרכזי של ברזיל בהמשך השנה הדעות חלוקות, שכן השבוע פורסמו נתונים כלכליים מקומיים חלשים מהצפוי. התפוקה התעשייתית עלתה בחודש אפריל בברזיל בשיעור נמוך מהתחזיות המוקדמות, של 0.2%, לעומת ציפיות לעלייה של 0.4%, ולאחר עלייה בשיעור של 0.6% בחודש מרץ. ביום שישי האחרון טיפס שער הריאל לרמתו הגבוהה ביותר מינואר 1999, לאחר שסוכנות דירוג האשראי הבינלאומית, פיטץ', העלתה את דירוג האשראי הפנימי לרמת השקעה. בעקבות זאת צפויה עלייה בהיקף ההשקעות הזרות לברזיל, אך מנגד, הבנק המרכזי של ברזיל רוכש דולרים מדי יום מחודש אוקטובר, כדי להגדיל את יתרות המט"ח, שכיום עומדות על רמה של 198 מיליארד דולר.  

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.