כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

כלכלני בנק הפועלים: "תחזיות האינפלציה של הבנק עומדות על 3.1% ל- 12 החודשים הקרובים"

13/06/2008

אגרות חוב שקליות – מגמה קצרת טווח

עיקרי הגורמים שתמכו בהעלאת הריבית לחודש יוני כפי שפורסם בפרוטוקול בנק ישראל

• מדד המחירים לחודש אפריל שהיה גבוה מהתחזיות המוקדמות.

בניגוד למדדים קודמים אשר הושפעו בעיקר מעליית מחירי האנרגיה והמזון בעולם, מדד זה הושפע גם מעליות מחירים מקומיות אשר מוסיפות מימד נוסף לאינפלציה,גורם אשר חיזק את ההחלטה להעלות את הריבית.

• מנגד, הגורמים שמיתנו את גובה העלאת הריבית: חוסר בהירות לגבי עליית מחירי האנרגיה ומזון בחו"ל (הערכה של קרן המטבע הבינלאומית לבלימה אפשרית במחירי הסחורות), השפעת ההאטה בעולם על הביקושים המקומיים וכתוצאה מכך על האינפלציה בישראל והמשבר הפיננסי בעולם אשר טרם הגיע לסיומו .

• עוד צוין, כי בנק ישראל ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות במשק ובעולם ויעלה את הריבית ככל שידרש על מנת להשיב את האינפלציה לתחום של יעד המחירים.

מק"מ – מומלץ

עליה בתשואת המק"מ ל- 4.33% (מרמה של 4.26% לפני שבוע) מגלמת ריבית ממוצעת של 4.23% בעוד שנה. נראה כי התחזקות הדולר מול השקל בכ- 2% במהלך שבוע המסחר האחרון, הובילה לעליה בתשואת המק"מ ומבטאת את חשש המשקיעים מהעלאות הריבית הצפויות. ברמות תשואה אלו המק"מ מומלץ להשקעה.

גילונים – מומלצים להשקעה

מאחר ונראה כי סיכוני האינפלציה נותרו בעינם, בשילוב אינפלציה גלומה לטווח הקצר של מעל 3%, אנו סבורים כי הריבית בישראל תמשיך לעלות במהלך השנה. לאור האמור, אנו סבורים כי יש לשמר את מרכיב הגילונים כחלק מהפוזיציה השקלית, אשר תספק הגנה מפני העלאות הריבית החזויות. אנו ממשיכים להמליץ על השקעה בגילונים ובעיקר על השקעה בגילון האחרון (ממשלתי משתנה-817) אשר מעניק תוספת תשואה גבוהה (0.29%) מעל המק"ם לשנה.

שחרים –מח"מ קצר-בינוני

בשבוע המסחר האחרון נרשמה ירידה במחזורי המסחר בעקום השקלי (מרמה 1.8 מיליארד שקל ממוצע יומי בחודש מאי לרמה של  1.4 מיליארד שקל במהלך שבוע המסחר האחרון) מגמה שנמשכת מזה מספר חודשים. מאחר והשבוע נרשמו ירידות גם במחזורי המסחר באפיק הצמוד, אנו מעריכים כי המשקיעים נוקטים באסטרטגיה של המתנה, עד פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש מאי, ולא מבצעים כרגע עסקאות מהותיות.

שלושה וקטורים הובילו את ירידות השערים בעקום השקלי בשבוע המסחר האחרון: התחזקות הדולר מול השקל, זינוק נוסף במחירי הנפט והמשך התייקרויות החיטה, הסויה והתירס אשר אותתו על סיכון אינפלציוני גובר.

שיפוע העקום השקלי נותר תלול יחסית ומגלם ציפיות לעליית ריבית . להערכתנו, השקעה בשחרים צריכה להתמקד בשחרים בעלי מח"מ קצר- בינוני עד מח"מ של 4.5 שנים, אשר נסחרים בתשואה ברוטו של 4.77% -  5.46% (עד ממשלתי שקלי-313).

כמו כן, אנו ממליצים על השקעה באגרות החוב הקונצרניות השקליות המדורגות, כחלק מאסטרטגיה של בניית תיק שקלי, למרות מספרן המועט.
 

אגרות חוב צמודות מדד - מגמה קצרת טווח

מדדי קצר- ( עד 3 שנים)  - עדיפות לקונצרניות בדרוג גבוה

תחזיות האינפלציה של המחלקה הכלכלית של הבנק עומדות על 3.1% ל- 12 החודשים הקרובים, רמה נמוכה מהאינפלציה הנגזרת משוק ההון אשר עומדת על 3.3%. לאור האמור, אנו נותנים עדיפות לאג"ח שקליות קצרות (מק"מ/ גילון) על פני אג"ח ממשלתיות צמודות קצרות וממליצים להתמקד באגרות חוב קונצרניות קצרות בדרוגים הגבוהים.

מדדי בינוני - (4-7 שנים) –  התמקדות במח"מ 5-7 שנים

האינפלציה הנגזרת משוק ההון במח"מ הבינוני התרחבו במהלך שבוע המסחר האחרון לרמה של 3% בממוצע מדי שנה. בשל החשש כי סיכון האינפלציה נותר בעינו, אנו מותרים את המלצתנו החיובית באשר להשקעה באגרות אלו. לאור האמור, אנו ממליצים להתמקד בצמודי מדד במח"מ של 5-7 שנים. כמו כן אנו ממליצים על השקעה באגרות חוב קונצרניות מדורגות אשר הנסחרות בתוספות תשואה של 1% .

מדדי ארוך-  (מעל 7 שנים)  מומלץ במשקל נמוך

הצמודים הארוכים נסחרים בתשואה של 3.35% ומגלמים אינפלציה של 2.75%. ברמות אלו אנו ממליצים על השקעה בצמודים הארוכים אך מדגישים כי היא כרוכה בסיכון גבוהה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.