כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

כלכלני בנק הפועלים: "אנו סבורים כי רמת התנודתיות הגבוהה תמשיך לאפיין את שוקי המניות בטווח הקרוב, ובכלל זה גם את שוק המניות המקומי"

13/06/2008

שבוע שלילי מקוצר

שבוע המסחר האחרון היה מקוצר, עקב חג השבועות, והסתמן במגמה שלילית בעקבות הנעשה בשוקי העולם.

הזינוק במחירי הנפט בסוף השבוע שעבר, לרמה שמעל ל-138 דולר לחבית (מאז נסוג מעט המחיר, לכ-136 דולר לחבית), לצד נתונים חלשים על שוק העבודה האמריקני, הביאו לירידות בוול סטריט, אשר השפיעו לשלילה על יתר שוקי העולם.

כפי שציינו בעבר, אנו סבורים כי רמת התנודתיות הגבוהה תמשיך לאפיין את שוקי המניות בטווח הקרוב, ובכלל זה גם את שוק המניות המקומי. אנו ממשיכים להחזיק בדעה, כי בחלק מהמניות ירדו השערים לרמות ראויות להשקעה, וממשיכים אפוא להמליץ על ברירה סלקטיבית של מניות, ולא על השקעה דרך המדדים.

הדולר מתאושש, אך עדיין נמוך

בשוק המט"ח המשיך הדולר את התחזקותו למול השקל בימים האחרונים, כששערו התקרב לרף 3.40 השקלים, לאחר שכבר ירד מתחת ל-3.30 שקלים. עם זאת, שערי החליפין הממוצעים מתחילת הרבעון השני עודם נמוכים בהשוואה לממוצע הרבעון המקביל:

הדולר נמוך בכ-15.8% לעומת שערו הממוצע ברבעון המקביל, האירו נמוך בכ-2.3% והיין היפני בכ-1.8%.

המשמעות היא, כי התיסוף שרשם השקל בחודשים האחרונים צפוי להשפיע על תוצאות החברות ברבעון, לפי אופי חשיפתן לשערי החליפין.

מחירי הנפט קבעו שיאים חדשים

כאמור, בסוף השבוע שעבר רשם הנפט את העליה היומית החדה בתולדותיו (יותר מ-11$), והגיע למחיר של מעל ל-138 דולר לחבית – מה שהביא להשפעה שלילית ניכרת בשוקי העולם.

בחינת השפעת הנפט על הבורסה בתל אביב מגלה, כי אין קשר מובהק בין מחירי הנפט לביצועי הבורסה, וכי גם בתקופות של עליה חדה במחיר החבית, הבורסה המקומית רשמה עליות שערים. הדבר נובע מכך שמחירי האנרגיה מהווים רק חלק קטן בדרך כלל מהתשומות של החברות השונות, ולכן ההשפעה הישירה של התייקרותו עליהן מתונה. עם זאת, במידה והמשך התייקרות הנפט תביא לפגיעה נוספת בכלכלה הריאלית, הדבר עלול לגרור השפעה גם על שערי המניות הנסחרות בתל אביב.

הרפורמה במס תטיב עם החברות

משרד האוצר הכריז השבוע על הפחתה נוספת במס ההכנסה בישראל. יש לציין כי מדובר לפי שעה בתוכנית, שעדיין דורשת את אישור המחוקק. גולת הכותרת היא הפחתה במס החברות, שאמור לרדת בסופו של דבר לרמה של 20% (לעומת 27% בשנת 2008), והפחתה במס ההכנסה שישלמו פרטים. הפחתת המס, אם תצא לפועל, צפויה להטיב עם שוק המניות וזאת הן בשל שיפור ברווח הנקי של החברות, והן בשל הגדלת הכסף הפנוי של הצרכנים – מה שעשוי לעודד צריכה ולשפר את הכנסות החברות.

לסיכום

אנו סבורים כי התנודתיות תמשיך לאפיין את שוקי המניות בישראל ובעולם גם בעתיד הקרוב, בעיקר נוכח החשש כי המשבר בארה"ב טרם הסתיים.

שוק המניות המקומי מפגין אומנם עוצמה יחסית לשווקים המערביים, אולם גם כאן אין להתעלם מרמת הסיכון שעודנה גבוהה יחסית.

הגורמים התומכים בשוק המניות הם: הריבית הנמוכה (גם נוכח הצפי להעלאתה), הצמיחה הגבוהה ברבעון הראשון וההערכה כי ההאטה הגלובלית תפגע במשק הישראלי באופן מתון בהשוואה לעולם, ורמות המחירים של מניות רבות, אשר חזרו לרמות ראויות להשקעה.

מנגד, אסור להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם הירידה ברווח המצרפי של חברות המעו"ף ברבעון הראשון – מגמה שאם תימשך ברבעונים הקרובים עלולה להביא לשינוי במגמה ארוכת הטווח של שוק המניות המקומי. כמו כן, שערו הנמוך של הדולר למול השקל, למרות העליות של הימים האחרונים, עלול לפגוע ברווחיהן של חברות רבות, והעליה בסביבת האינפלציה צפויה לגרור גידול בהוצאות המימון ברבעון השני.

לסיכומו של דבר, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי יש לנהל באופן זהיר ומדוד את הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות, באמצעות בחירת מניות בודדות (Stock Picking), ופחות במדדים. על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה הניכרת שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.