כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הסקירה השבועית של בנק הפועלים

13/06/2008

שוק המניות:

אנו סבורים כי התנודתיות תמשיך לאפיין את שוקי המניות בישראל ובעולם גם בעתיד הקרוב, בעיקר נוכח החשש כי המשבר בארה"ב טרם הסתיים. שוק המניות המקומי מפגין אומנם עוצמה יחסית לשווקים המערביים, אולם גם כאן אין להתעלם מרמת הסיכון שעודנה גבוהה יחסית.

הגורמים התומכים בשוק המניות הם: הריבית הנמוכה (גם נוכח הצפי להעלאתה), הצמיחה הגבוהה ברבעון הראשון וההערכה כי ההאטה הגלובלית תפגע במשק הישראלי באופן מתון בהשוואה לעולם, ורמות המחירים של מניות רבות, אשר חזרו לרמות ראויות להשקעה.

מנגד, אסור להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם הירידה ברווח המצרפי של חברות המעו"ף ברבעון הראשון – מגמה שאם תימשך ברבעונים הקרובים עלולה להביא לשינוי במגמה ארוכת הטווח של שוק המניות המקומי. כמו כן, שערו הנמוך של הדולר למול השקל, למרות העליות של הימים האחרונים, עלול לפגוע ברווחיהן של חברות רבות, והעליה בסביבת האינפלציה צפויה להגדיל את הוצאות המימון ברבעון השני.

לסיכום, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כ יש לנהל באופן זהיר את הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות, באמצעות בחירת מניות בודדות (Stock Picking), ופחות במדדים. על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה הניכרת שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

שוק האג"ח:

מק"מ-  התחזקות הדולר מול השקל בכ-2% במהלך השבוע האחרון, הובילה לעליה בתשואת המק"מ ומבטאת את חשש המשקיעים מהעלאות הריבית הצפויות. ברמות תשואה אלו המק"מ מומלץ להשקעה.

גילונים- אנו סבורים כי השקעה בגילונים, בתקופה בה הריבית במגמת עליה, מוצדקת בהתחשב בתוספות התשואה הגלומות בהם.

שחרים- השקעה בשחרים צריכה להתמקד בשחרים בעלי מח"מ קצר- בינוני עד מח"מ של 4.5 שנים בשילוב אגרות חוב קונצרניות השקליות המדורגות.

צמודים קצרים- תחזיות האינפלציה של הבנק עומדות על 3.1% ל-12 החודשים הקרובים, רמה נמוכה מהאינפלציה הנגזרת מהשוק שעומדת על 3.3%. לאור זאת, אנו נותנים עדיפות לאג"ח שקליות קצרות על פני אג"ח ממשלתיות צמודות קצרות וממליצים להתמקד באג"ח קונצרניות קצרות בדרוגים הגבוהים.

צמודים בינוניים- בשל החשש כי סיכון האינפלציה נותר בעינו, אנו מותירים את המלצתנו החיובית באשר להשקעה באגרות אלו. לאור האמור, אנו ממליצים להתמקד בצמודי מדד במח"מ של 5-7 שנים. כמו כן אנו ממליצים על השקעה באג"ח קונצרניות מדורגות שנסחרות בתוספות תשואה של 1%. 

צמודים ארוכים- ציפיות האינפלציה הגלומות בצמודים הארוכים עומדות ברמה סבירה של 2.75% בקירוב, אנו ממליצים על השקעה באפיק זה ומדגישים כי היא כרוכה בסיכון גבוה.

שוק המט"ח:

השקל המשיך השבוע להיחלש מול הדולר, בהתאם למגמה העולמית, ובעקבות התבטאותו של שר האוצר, בדבר ההאטה הצפויה בכלכלת ישראל. מהשפל שנרשם בסוף מאי, עלה השער היציג של הדולר בכ- 6%. פער הריביות בין השקל והדולר עומד כיום על רמה של 1.5% ועד לפני זמן לא רב, נראה היה שהוא ימשיך להתרחב. כעת, לאחר שגברו הציפיות להעלאת ריבית גם בארה"ב ולא רק בישראל, כנראה הפער צפוי לשמור על יציבות, אם כי יש פערים בעיתוי.

בנק ישראל רמז השבוע, כי הוא מתכוון להעלות ריבית בסוף החודש, בעוד שהריבית בארה"ב צפויה להעלות לקראת חודש אוקטובר. לאחרונה התחזק הקשר בין המסחר בשוק המט"ח הישראלי ובין המסחר בשוק הבינלאומי, בעקבות הנחישות בארה"ב לעצור את הידרדרות הדולר, שהובילה להתחזקותו מול רוב המטבעות העיקריים. עם זאת ההערכות הן, כי מוקדם לדבר על שינוי בר קיימא במסחר בדולר, הן בחו"ל והן בארץ, על רקע משבר האשראי שטרם חלף והשפעותיו על כלכלת ארה"ב, טלטלות השערים בוול סטריט, מחירי הנפט שלא מפסיקים לעלות ומצב ענף הנדל"ן. מנגד, בישראל המצב הכלכלי טוב יחסית והריבית גבוהה יותר.

אנו ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו והיין היפאני, שמהווה משקל נגד לחששות מפני העמקת משבר האשראי.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.