כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הדולר הניו זילנדי סובל מבית ומחוץ

13/06/2008

הדולר ממשיך להתחזק מול השקל

השקל המשיך השבוע להיחלש מול הדולר, בהתאם למגמה העולמית, ובעקבות התבטאותו של שר האוצר, בדבר ההאטה הצפויה בכלכלת ישראל. מהשפל שנרשם בסוף מאי, עלה השער היציג של הדולר בכ- 6%. פער הריביות בין השקל והדולר עומד כיום על רמה של 1.5% ועד לפני זמן לא רב, נראה היה שהוא ימשיך להתרחב. כעת, לאחר שגברו הציפיות להעלאת ריבית גם בארה"ב ולא רק בישראל, כנראה הפער צפוי לשמור על יציבות, אם כי יש פערים בעיתוי. בנק ישראל רמז השבוע, כי הוא מתכוון להעלות ריבית בסוף החודש, בעוד שהריבית בארה"ב צפויה להעלות לקראת אוקטובר.

בשבועות האחרונים התחזק הקשר בין המסחר בשוק המט"ח הישראלי ובין המסחר בשוק המט"ח הבינלאומי, בעקבות הנחישות בארה"ב לעצור את הידרדרות הדולר, שהובילה להתחזקותו מול רוב המטבעות העיקריים, כולל השקל. יחד עם זאת ההערכות הן, כי מוקדם לדבר על שינוי בר קיימא במסחר בדולר, הן בחו"ל והן בארץ, על רקע משבר האשראי שטרם חלף והשפעותיו על כלכלת ארה"ב, טלטלות השערים בוול סטריט, מחירי הנפט שלא מפסיקים לעלות ומצב ענף הנדל"ן. מנגד, בישראל המצב הכלכלי טוב יחסית והריבית גבוהה יותר.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים:

הדולר התחזק השבוע מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי

הדולר התחזק השבוע מול רוב המטבעות העיקריים, לאחר שנגיד הפד, ברננקה, אמר כי יש צורך בלחימה נחושה באינפלציה הגואה ע"י קובעי המדיניות וציין, כי העלייה במחירי הנפט מוסיפה לסכנות של הלחצים האינפלציוניים.

הנגיד אמר בנוסף, כי קטנו הסיכויים להאטה ניכרת בכלכלת ארה"ב. החרפת ההתבטאויות האנטי אינפלציוניות של ברננקה חיזקו את הציפיות של האנליסטים בשוק שהפד יתחיל בקרוב בריסון מוניטארי. החוזים העתידיים על הריבית מגלמים העלאת ריבית של 0.5% עד חודש אוקטובר והעלאה של 0.75% עד סוף השנה. הדולר קיבל תמיכה נוספת מנשיא ארה"ב, שאישר מחדש את מדיניות הדולר החזק ומשר האוצר, שסירב לשלול אפשרות של התערבות במסחר לתמיכה בדולר, במהלך ראיון טלוויזיוני. כעת ממתינים בשוק למפגש שרי האוצר של מדינות ה- G8 ביפאן בסוף השבוע הקרוב, במטרה לקבל רמזים נוספים באשר למדיניות המטבע האמריקאי. הדולר התחזק גם מול האירו, למרות שהאחרון קיבל תמיכה מציפיות להעלאת ריבית קרובה באירולנד. השבוע גם פורסמו בארה"ב נתונים מפתיעים מתחום הנדל"ן. היקף המכירות של בתים על פי חוזים זינק באפריל בשיעור של 6.3%, לעומת ציפיות לירידה של 0.5%. למרות העלייה, היקף החוזים באפריל עדיין נמוך ב- 13.1% לעומת אפריל אשתקד.

ביום שישי, מחר, יפורסמו בארה"ב נתוני האינפלציה. מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות בחודש מאי בשיעור של 0.5%, לאחר שבחודש קודם עלה המדד בשיעור של 0.2%. בשיעור שנתי מדובר על עלייה של 3.9%. מדד הליבה, בניכוי מחירי המזון והאנרגיה, צפוי לעלות ב- 0.2%, לאחר שבחודש קודם עלה מדד זה בשיעור של 0.1%. בשיעור שנתי מדובר על עלייה של 2.3% במדד הליבה.

הליש"ט נחלשה השבוע מול הדולר, על רקע החששות כי כלכלת בריטניה נמצאת בחוסר איזון כאשר האינפלציה ממשיכה לעלות מחד וההאטה הכלכלית מעמיקה מאידך. בנוסף, סובלת הליש"ט מההערכות כי גם בארה"ב וגם באירופה הריביות עשויות להתחיל להעלות בקרוב, בניגוד לבריטניה, שם הריבית תוותר כנראה ללא שינוי, לאור ההאטה הכלכלית. נגיד הבנק המרכזי המקומי אמר השבוע, כי כלכלת בריטניה מאיטה בזמן שהמחירים ממשיכים לעלות ומשבר האשראי טרם הסתיים. השבוע פורסם כי מדד מחירי התעשייה זינק בחודש מאי ב- 1.6%, ובשיעור שנתי מדובר על שיא של 8.9%. מדד הליבה טיפס ב- 1.2%, פי שלוש מהציפיות. שיעור האבטלה עלה בבריטניה במאי לרמה של 5.3%, מעל ציפיות לאבטלה של 5.2%.
נתונים כלכליים מרכזיים בארה"ב בימים הקרובים

בשבוע הבא יפורסמו בארה"ב נתוני מדד המחירים ליצרן, שצפוי לעלות בחודש מאי ב- 0.8%, לאחר עלייה בשיעור של 0.2% בחודש קודם. מדד הליבה, בניכוי מחירי המזון והאנרגיה, צפוי לעלות ב- 0.3%, לאחר עלייה בשיעור של 0.4% בחודש קודם. בנוסף, יפורסם היקף התחלות הבניה לחודש מאי, שצפוי לרדת לרמה של 0.98 מיליון יח"ד, לעומת היקף התחלות של 1.032 מיליון יח"ד בחודש קודם. היקף אישורי הבניה צפוי לרשום ירידה גם כן, לרמה של 0.96 מיליון יחידות, לעומת היקף אישורים של 0.982 מיליון יחידות בחודש קודם. לקראת סוף השבוע יפורסם מדד המדדים המובילים לחודש מאי, שצפוי להישאר ללא שינוי, לאחר עלייה בשיעור של 0.1% חודש קודם.

הדולר הניו זילנדי סובל מבית ומחוץ

הדולר הניו זילנדי נחלש השבוע בחדות מול הדולר האמריקני, הן על רקע התחזקותו של האחרון מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי והן בשל נתונים כלכליים חלשים שפורסמו השבוע בניו זילנד. הנתונים המאכזבים חיזקו את החששות כי כלכלת ניו זילנד נחלשת וחיזוק נוסף לכך סיפק הבנק המרכזי המקומי, כשציין כי הכלכלה המקומית מתדרדרת בקצב גבוה משחשבו עד כה וכי הפחתות ריבית ייתכנו לפני סוף השנה. להערכת הבנק המרכזי  כלכלת ניו זילנד התכווצה ברבעון הראשון בשיעור של 0.3%, וברבעון השני צפויה צמיחה בשיעור של 0.2% בלבד. השבוע פורסם בניו זילנד כי היקף היצוא, בנתון מנוכה עונתיות, צנח ברבעון הראשון השנה בשיעור של 3.5%, ההתכווצות החדה ביותר זה שנה וחצי. כמו כן פורסם כי מחירי הבתים צנחו ב- 50% במאי השנה מול מאי אשתקד, והגיעו לרמתם הנמוכה ביותר זה 16 שנה. בסקר שערכה סוכנות הידיעות "רויטרס", צופים אנליסטים היחלשות של למעלה מ- 10% בשער הדולר המקומי ב- 12 החודשים הקרובים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.