כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

השקל חזר להתחזק מול הדולר

20/06/2008

השקל התחזק השבוע מול הדולר, לאחר שבמחצית הראשונה של החודש נרשם פיחות. שינוי המגמה בשוק המט"ח הישראלי בא במקביל להיחלשותו המחודשת של הדולר בעולם, אך השקל קיבל תמיכה גם מגורמים מקומיים. המדד הגבוה שפורסם בתחילת השבוע הגביר את הציפיות להעלאת ריבית בישראל בסוף החודש, כך שפער הריביות בין השקל והדולר צפוי להמשיך להתרחב. זאת, גם לאחר שבארה"ב קטנו השבוע הסיכויים להעלאת ריבית. כמו כן, הרגיעה הצפויה בעזה מספקת תמיכה נוספת למטבע המקומי.

בשבועות האחרונים התחזק הקשר בין המסחר בשוק המט"ח הישראלי ובין המסחר בשוק המט"ח הבינלאומי, ונראה כי התנודתיות הגבוהה יחסית תמשך גם בשבועות הקרובים. אך יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד. כעת נראה, כי השקל יושפע בתקופה הקרובה מגורמים מנוגדים. מחד, מתרבים הסימנים כי הצמיחה הכלכלית בישראל מאיטה והולך וקטן העודף בחשבון השוטף. מאידך, פער ריביות המתרחב מספק לשקל תמיכה.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים:

הדולר נחלש השבוע מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי

הדולר נחלש השבוע מול רוב המטבעות העיקריים, לאחר מספר שבועות של התחזקות, לאחר שהתמתנו הציפיות להעלאת ריבית אגרסיבית בארה"ב. החוזים העתידיים על הריבית מגלמים כעת 48% סיכוי להעלאת ריבית בחודש אוגוסט, לעומת סיכוי של 90% בתחילת השבוע. בשבוע הבא צפויה ישיבתו הבאה של הפד, אך הציפיות הן להותרת הריבית ללא שינוי, ברמה של 2%. ההתמתנות בהערכות להעלאת ריבית קיבלה חיזוק מנתונים כלכליים חלשים שפורסמו השבוע בארה"ב. היקף התחלות הבניה ירד לקצב שנתי של 975,00 יח"ד, הרמה הנמוכה ביותר משנת 1991.

מנגד, מדד המחירים ליצרן עלה בחודש מאי בשיעור גבוה מהצפוי של 1.4%, לעומת ציפיות לעלייה של 1.0%. הדולר סבל בנוסף, מהאכזבה של השחקנים בשוק מחוסר ההתייחסות של שרי האוצר של מדינות ה- G8, בפגישתם ביפאן במהלך סוף השבוע הקודם. נראה כי למרות התבטאויות קודמות, התמקדו שרי האוצר בחששות מההאטה הכלכלית על רקע משבר האשראי. גם באירולנד פורסמו השבוע נתונים כלכליים חלשים, שבשילוב עם דברים שאמר חבר במועצת הבנק המרכזי, הקטינו את הסיכויים להעלאת ריבית. לדבריו, העלאה של 0.25% בלבד מספיקה, כדי להוריד את האינפלציה לטווח היעד של הבנק המרכזי של אירופה. 

כעת ממתינים אנליסטים בשוק להחלטת הריבית של הפד, הצפויה ביום רביעי הבא. ההערכות הן כי החודש תוותר הריבית ללא שינוי, אך בהמשך השנה צפויה הריבית בארה"ב להתחיל לעלות, מרמת השפל בו היא נמצאת כעת – 2% בלבד. כמו כן היום, יפורסם מדד המדדים המובילים לחודש מאי, שצפוי להישאר ללא שינוי, לאחר עלייה בשיעור של 0.1% חודש קודם.

הליש"ט נסחרה השבוע במגמה מעורבת מול האירו, לאחר שהבנק המרכזי של בריטניה ציין, כי העלאת ריבית במטרה להוריד את רמת האינפלציה ליעד של הבנק המרכזי במהלך השנה הקרובה, תגרום לטלטלה בשווקים. לדברי הנגיד הבריטי, העלייה במחירי המזון והאנרגיה עלולים לדחוף את האינפלציה השנתית מעל לרמה של 4% במחצית השנייה של השנה, לעומת יעד של 2% בלבד. אך הנגיד רמז בנוסף, כי הבנק המרכזי נמצא בדילמה, בין הצורך לשמור על יציבות מחירים ובין הרצון לעודד את הפעילות הכלכלית, לכן לא שש להעלות ריבית. מנגד, נרשמה עלייה מפתיעה וחדה מהצפוי במכירות הקמעונאיות במאי.

נתונים כלכליים מרכזיים בארה"ב בימים הקרובים

בשבוע הבא יפורסמו בארה"ב נתוני מדד אמון הצרכנים, אחד המדדים החשובים המבטאים את הפגיעה של עליית מחירי הנפט וירידת מחירי הדיור בצרכן האמריקאי. המדד צפוי להישאר בחודש מאי ללא שינוי, לאחר שבחודש אפריל רשם אמון הצרכנים עלייה קלה בשיעור של 0.1%. בנוסף יפורסמו נתונים חשובים מתחום הנדל"ן. היקף המכירות של בתים חדשים צפוי לרדת בחודש מאי לרמה של 0.510 מיליון יח"ד, מרמה של 0.526 מיליון יח"ד חודש קודם. היקף מכירות הבתים מיד שנייה, צפוי לרדת בחודש מאי להיקף של 4.85 מ' יח"ד, מרמה של 4.89 מ' יח"ד בחודש קודם. כמו כן יפורסם בשבוע הבא בארה"ב העדכון הסופי של היקף הצמיחה בתמ"ג ברבעון הראשון. ההערכות הן כי כלכלת ארה"ב צמחה באותה תקופה בשיעור של 1.0%, לעומת עדכון קודם לצמיחה בשיעור של 0.9%.

הכתר הנורווגי נסחר במגמה מעורבת למרות העלייה במחירי הנפט

הכתר הנורווגי נסחר בשבועות האחרונים במגמה מעורבת כנגד האירו והדולר, למרות העלייה החדה במחירי הנפט, שאמורה לתמוך בכתר שכן נורווגיה היא יצואנית גדולה של הזהב השחור. הכתר נחלש לאחרונה על רקע ההאטה בפעילות הכלכלית המקומית. כעת הבנק המרכזי של נורווגיה נמצא בדילמה, בזמן שהאינפלציה המקומית ממשיכה לעלות למרות ההאטה החדה מהצפוי בשיעורי הצמיחה. בחמש השנים האחרונות נהנתה נורווגיה משגשוג כלכלי, בשל מעמדה כיצואנית הנפט החמישית בגודלה בעולם ויצואנית הגז הטבעי השנייה בגודלה לאירופה. גם ענף הנדל"ן זכה לעדנה, גם בשל מערכת מסים נוחה יחסית. אך נתונים שפורסמו השבוע העידו על חולשה גם בתחום זה. היקף התחלות הבניה ירד בארבעת החודשים הראשונים של השנה ב- 30%, לעומת תקופה מקבילה אשתקד. הבנק המרכזי של נורווגיה צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי בשבוע הבא, ברמה של 5.5%. אנליסטים מעריכים, כי עד סוף השנה תתכן העלאה נוספת בריבית, לרמה של 5.75%.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.