כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

השוק המקומי עלה חרף ירידות בעולם

20/06/2008

חרף העובדה ששוקי ההון האמריקנים חזרו השבוע לרמתם מחודש מארס, ומחקו בכך את כל העליות של השבועות האחרונים, המשיכה הבורסה המקומית ליהנות מרוח גבית גם בשבוע האחרון. עליות אלו נרשמו אגב מחזורי מסחר גבוהים יחסית, ותוך התחזקות ניכרת של השקל למול הדולר (הרחבה בהמשך).

אנו ממשיכים להחזיק בהערכתנו, כי רמת הסיכון בשוק המניות נותרה גבוהה, וזאת בעיקר נוכח החשש מגילויי סימני האטה נוספים הן בכלכלה הגלובלית והן בכלכלה המקומית (אשר לפי שעה מפגינה ביצועים טובים מאוד בהשוואה למשקים המערביים).

יצויין כי לאחרונה פורסמו בעולם מספר תחזיות שליליות לשווקים הגלובליים – מה שעלול להשפיע לשלילה גם על השוק המקומי. עם זאת, מבט בגרף המצורף מגלה, כי מתחילת השנה, הבורסה המקומית הניבה למשקיעים הגלובליים את התשואה הטובה ביותר במונחים דולריים, מבין שורה של שווקים מובילים (תשואה שהושגה בזכות תיסוף חד בשקל למול הדולר).

הריבית במשק צפויה לעלות

בתחילת השבוע פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש מאי, אשר עלה ב-0.7%, בדומה לתחזיות בשוק. המדד הגבוה מצטרף לשניים שקדמו לו, כך שמתחילת השנה עלתה האינפלציה ב-2.3%.

על אף שמדד מאי לא הפתיע, הרי שההערכות הן כי בנק ישראל צפוי להעלות את הריבית במשק בשבוע הבא, בשיעור של 0.25%, וכן גם בחודש שלאחר מכן.

ראוי לציין כי המדד הידוע ברבעון השני עמד על 2.5% (לעומת 0.7% בלבד ברבעון המקביל אשתקד)- מה שצפוי לגרור גידול משמעותי בהוצאות המימון של חלק מהחברות הציבוריות לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

הדולר חזר לרדת

השבוע חזר הדולר להחלש למול השקל, לאחר מספר ימים של התחזקות בשערו של המטבע האמריקני. מאז תחילת הרבעון נחלש הדולר בכ-6%, כששערו נמוך בכמעט 20% מכפי שהיה לפני שנה בדיוק.

התיסוף החד בשקל, שנרשם גם למול יתר המטבעות המרכזיים בעולם, צפוי להערכתנו להשפיע באופן משמעותי על דוחות הרבעון השני. צפויים ליהנות מכך היבואנים והחברות הממומנות במט"ח (למשל חלק מחברות התקשורת), ואילו החברות מוטות היצוא צפויות להפגע מכך.

שוק העבודה ממשיך ביציבות

הסביבה המאקרו כלכלית של המשק הישראלי ממשיכה לפי שעה להיות טובה, על אף סימני ההאטה שהחלו להופיע לאחרונה. השבוע פורסמו נתוני שוק העבודה, ולפיהם שיעור הבלתי מועסקים נותר יציב גם באפריל, ברמה של 6.3% בלבד.

נתונים אלו מצטרפים לגידול בצריכה הפרטית ברבעון הראשון (14.1%, כשלמעט מוצרים בני קיימא צמחה הצריכה הפרטית בכ-6.4%), והצפי של המחלקה הכלכלית של בנק הפועלים היא לצמיחה של 4.5% בצריכה הפרטית ב-2008 כולה.
 
סיכום

אנו סבורים כי התנודתיות תמשיך לאפיין את שוקי המניות בישראל ובעולם גם בעתיד הקרוב, בעיקר נוכח החשש כי המשבר בארה"ב טרם הסתיים.

שוק המניות המקומי מפגין אומנם עוצמה יחסית לשווקים המערביים, אולם גם כאן אין להתעלם מרמת הסיכון שעודנה גבוהה יחסית.

הגורמים התומכים בשוק המניות הם: הריבית הנמוכה (גם נוכח הצפי להעלאתה), הצמיחה הגבוהה ברבעון הראשון וההערכה כי ההאטה הגלובלית תפגע במשק הישראלי באופן מתון בהשוואה לעולם, ורמות המחירים של מניות רבות, אשר חזרו לרמות ראויות להשקעה.

מנגד, אין להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם הירידה ברווח המצרפי של חברות המעו"ף ברבעון הראשון – מגמה שעלולה להחריף ברבעון השני בשל העליה בהוצאות המימון של חלק מהחברות בשל האינפלציה הידועה ברבעון, וכן מהתחזקות השקל למול המטבעות השונים (בעיקר הדולר) בחברות המוטות להכנסות במט"ח, בעיקר חברות היצוא.
לסיכומו של דבר, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי יש לנהל באופן זהיר ומדוד את הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות, באמצעות בחירת מניות בודדות (Stock Picking), ופחות במדדים.

על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה הניכרת שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.