כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הסקירה השבועית של בנק הפועלים

20/06/2008

שוק המניות:

אנו סבורים כי התנודתיות תמשיך לאפיין את שוקי המניות בישראל ובעולם גם בעתיד הקרוב, בעיקר נוכח החשש כי המשבר בארה"ב טרם הסתיים. שוק המניות המקומי מפגין אומנם עוצמה יחסית לשווקים המערביים, אולם גם כאן אין להתעלם מרמת הסיכון שעודנה גבוהה יחסית.

הגורמים התומכים בשוק המניות הם: הריבית הנמוכה (גם נוכח הצפי להעלאתה), הצמיחה הגבוהה ברבעון הראשון וההערכה כי ההאטה הגלובלית תפגע במשק הישראלי באופן מתון בהשוואה לעולם, ורמות המחירים של מניות רבות, אשר חזרו לרמות ראויות להשקעה.

מנגד, אין להתעלם מהסיכונים שעודם קיימים, ובראשם הירידה ברווח המצרפי של חברות המעו"ף ברבעון הראשון – מגמה שעלולה להחריף ברבעון השני בשל העליה בהוצאות המימון של חלק מהחברות בשל האינפלציה הידועה ברבעון, וכן מהתחזקות השקל למול המטבעות השונים (בעיקר הדולר) בחברות המוטות להכנסות במט"ח, בעיקר חברות היצוא.
לסיכומו של דבר, לאחר בחינת המשוואה בין הסיכונים לבין הפוטנציאל בשוק, אנו סבורים כי יש לנהל באופן זהיר ומדוד את הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות, באמצעות בחירת מניות בודדות (Stock Picking), ופחות במדדים. על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה הניכרת שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

שוק האג"ח:

מק"מ-  החשש מפני המשך עליית תשואות באפיק השקלי, לאור עליית המדרגה באינפלציה, מחזק את הערכתנו כי יש להגדיל את רמת הנזילות בתיקי האג"ח באמצעות השקעה במק"מים קצרים.

גילונים- אנו סבורים כי גם בתוספות התשואה הנוכחיות, הגילונים ראויים להשקעה, בשל הציפיות לעליה בריבית בנק ישראל.

שחרים- להערכתנו, רמת התשואות הנמוכה בשחרים הקצרים פחות אטרקטיבית וצפויה להיפגע מירידות שערים בתקופה של העלאות ריבית. לאור זאת, אנו ממליצים לממש את ההשקעה בשחרים הקצרים לטובת השקעה בגילונים ובמק"מים.

צמודים קצרים- מאחר וציפיות האינפלציה מהשוק לשנה נותרו ברמה גבוהה (3.3%) בהשוואה לתחזיות הבנק, אנו סבורים כי אטרקטיביות ההשקעה באפיק הממשלתי הצמוד הקצר פחתה. אנו ממליצים על הקטנת הרכיב הצמוד הקצר, בעיקר באגרות החוב הממשלתיות ומתן עדיפות להשקעה באגרות החוב הקונצרניות המדורגות.

צמודים בינוניים- בשל החשש כי סיכון האינפלציה נותר בעינו, אנו מותירים את המלצתנו החיובית באשר להשקעה באגרות אלו. אנו ממליצים להתמקד בצמודי מדד במח"מ של 5-7 שנים. כמו כן אנו ממליצים על השקעה באג"ח קונצרניות מדורגות שנסחרות בתוספות תשואה של 1% ומעלה. 

צמודים ארוכים- ציפיות האינפלציה הגלומות בצמודים הארוכים עומדות ברמה סבירה של 2.8% בקירוב. אנו ממליצים על השקעה באפיק זה ומדגישים כי היא כרוכה בסיכון גבוה.

שוק המט"ח:

השקל התחזק השבוע מול הדולר, לאחר שבמחצית הראשונה של החודש נרשם פיחות. שינוי המגמה בשוק המט"ח הישראלי בא במקביל להיחלשותו המחודשת של הדולר בעולם, אך השקל קיבל תמיכה גם מגורמים מקומיים. המדד הגבוה שפורסם בתחילת השבוע הגביר את הציפיות להעלאת ריבית בישראל בסוף החודש, כך שפער הריביות בין השקל והדולר צפוי להמשיך להתרחב. זאת, גם לאחר שבארה"ב קטנו השבוע הסיכויים להעלאת ריבית. כמו כן, הרגיעה הצפויה בעזה מספקת תמיכה נוספת למטבע המקומי. בשבועות האחרונים התחזק הקשר בין המסחר בשוק המט"ח הישראלי ובין המסחר בשוק המט"ח הבינלאומי, ונראה כי התנודתיות הגבוהה יחסית תמשך גם בשבועות הקרובים. אך יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד. כעת נראה, כי השקל יושפע בתקופה הקרובה מגורמים מנוגדים. מחד, מתרבים הסימנים כי הצמיחה הכלכלית בישראל מאיטה והולך וקטן העודף בחשבון השוטף. מאידך, פער ריביות המתרחב מספק לשקל תמיכה.אנו ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו והיין היפאני, שמהווה משקל נגד לחששות מפני העמקת משבר האשראי.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.