כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

בנק הפועלים: "בשנת 2008 ובשנת 2009 תבוא לידי ביטוי ההאטה בפעילות המשק אשר תוביל לעליה קלה בשיעור האבטלה לרמה של 6.6%"

20/06/2008

אגרות חוב שקליות – מגמה קצרת טווח

עדכון תחזיות בנק ישראל

בנק ישראל העלה את תחזית הצמיחה ל- 2008 מ- 3.2% ל- 4.2% בדומה לתחזיות האוצר ותחזיות בנק הפועלים.

העדכון כלפי מעלה לשנת 2008 נובע מנתונים חיוביים של התוצר והתעסוקה ברביע הראשון של השנה  ומנתונים חיוביים ברוב המדינות המפותחות.

בנוסף, עודכן שיעור האבטלה אשר צפוי לרדת מ-7.3% בשנת 2007 ל- 6.4% בשנת 2008 ובשנת 2009 תבוא לידי ביטוי ההאטה בפעילות המשק אשר תוביל לעליה קלה בשיעור האבטלה לרמה של 6.6%.

מק"מ – מומלץ

החשש מפני המשך עליית תשואות באפיק השקלי לאור עליית המדרגה באינפלציה מחזק את הערכתנו כי יש להגדיל את רמת הנזילות בתיקי האג"ח באמצעות השקעה במק"מים קצרים. עליה בתשואת המק"מ ל- 4.41% (מרמה של 4.3% לפני שבוע) מגלמת ריבית ממוצעת של 4.25% בעוד שנה. ברמות תשואה אלו המק"מ מומלץ להשקעה.

גילונים – מומלצים להשקעה

גילון 817 מוסיף לרכז עניין גבוה בקרב המשקיעים במחזורים גבוהים בהשוואה לשאר הסדרות. תוספת התשואה בגילון הצטמצמה בצורה נכרת בחודש וחצי האחרונים מרמה של 0.4% לרמה של 0.27% כיום. אנו סבורים כי גם בתוספות התשואה הנוכחיות, הגילונים ראויים להשקעה, בשל הציפיות לעליה בריבית בנק ישראל.

שחרים – פוזיציה קטנה

המסחר בשחרים התאפיין השבוע בתנודות שערים ובמחזורים ערים, ובסיכום שבועי האפיק השקלי נותר כמעט ללא שינוי. שיפוע העקום השקלי נותר תלול יחסית ומגלם ציפיות לעליית ריבית. החלטת הריבית לחודש יולי צריכה להתקבל בשבוע הבא, ועפ"י הערכות צפויה הריבית לעלות ל- 3.75%.

להערכתנו, רמת התשואות הנמוכה בשחרים הקצרים פחות אטרקטיבית וצפויה להיפגע מירידות שערים בתקופה של העלאות ריבית. לאור זאת, אנו ממליצים לממש את ההשקעה בשחרים הקצרים לטובת השקעה בגילונים ובמק"מים.
כמו כן, אנו ממליצים על השקעה באגרות החוב הקונצרניות השקליות המדורגות במינון נמוך, כחלק מאסטרטגיה של בניית תיק שקלי.

מאחר ואנו סבורים כי העלאות הריבית החזויות יבואו יותר לידי ביטוי בעליית תשואות באג"ח הקצרות, ולאור תלילותו של העקום, אנו מעריכים כי יש מקום להשקעה במינון נמוך בשחרים ארוכים. נדגיש, כי רמת הסיכון הכרוכה באגרות אלו גבוהה.
 
אגרות חוב צמודות מדד - מגמה קצרת טווח

מדדי קצר- ( עד 3 שנים)  - עדיפות לקונצרניות בדרוג גבוה
מזה תקופה ארוכה אנו ממליצים על צמצום מח"מ ההשקעה. יחד עם זאת אנו סבורים כי כעת,  הגיע הזמן להקטין את משקלם של הצמודים הקצרים מסך ההשקעה באפיק הצמוד.

מדד המחירים לחודש מאי אשר עלה ב-0.7%  תאם את ציפיות המשקיעים והותיר את ציפיות האינפלציה החזויות משוק ההון ברמה דומה. לאחרונה עדכנה המחלקה הכלכלית של הבנק את תחזיות האינפלציה, לפיהן, בשלושת החודשים הקרובים (יוני-אוגוסט) צפויה האינפלציה לעלות ב- 1.2% ואילו האינפלציה בשניים עשר החודשים הקרובים צפויה לעמוד על 2.9%. מאחר וציפיות האינפלציה מהשוק לשנה נותרו ברמה גבוהה (3.3%) בהשוואה לתחזיות הבנק, אנו סבורים כי אטרקטיביות ההשקעה באפיק הממשלתי הצמוד הקצר פחתה. מנגד, אנו סבורים כי שלושת המדדים הקרובים יתמכו באפיק הצמוד הקצר ועל כן אנו ממליצים להתמקד באגרות חוב הקונצרניות בעלות דרוגים גבוהים.

לסיכום, אנו ממליצים על הקטנת הרכיב הצמוד הקצר, בעיקר באגרות החוב הממשלתיות ומתן עדיפות לאגרות החוב הקונצרניות המדורגות.

מדדי בינוני - (4-7 שנים) –  התמקדות במח"מ 5-7 שנים

האפיק הצמוד הבינוני רשם עליות שערים של 0.4% בממוצע במהלך שבוע המסחר האחרון. האינפלציה הנגזרת משוק ההון במח"מ הבינוני נותרה ברמה דומה של 3% בממוצע מדי שנה. בשל החשש כי סיכון האינפלציה נותר בעינו, אנו מותירים את המלצתנו החיובית באשר להשקעה באגרות אלו. כמו כן אנו ממליצים על השקעה באגרות חוב קונצרניות מדורגות אשר נסחרות בתוספות תשואה של 1%  ומעלה.

מדדי ארוך-  (מעל 7 שנים)  מומלץ במשקל נמוך

על אף התנודתיות שמסבים הצמודים הארוכים, אנו סבורים כי השילוב של תשואה גבוהה יחסית שעומדת על 3.3% בממוצע יחד עם אינפלציה גלומה אשר עומדת על  2.8% בממוצע, מצדיק את המשך ההשקעה באפיק זה. יחד עם זאת אנו מדגישים כי רמת הסיכון הכרוכה נותרה גבוהה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.