כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

בנק הפועלים: "העליה בריבית בשיעור של 0.25% בלבד נובעת מאי הוודאות שנותרה לגבי מחירי האנרגיה והסחורות בעולם"

29/06/2008

בנק ישראל העלה את הריבית לחודש יולי ב - 0.25% ל- 3.75% כאשר הגורמים העיקריים אשר תמכו בהחלטת הריבית:

• רמת האינפלציה בשניים עשר החודשים האחרונים הסתכמה ב 5.4% - גבוה מיעד המחירים. כמו כן, תחזיות האינפלציה של החזאים והאינפלציה הנגזרת משוק ההון נעות סביב גבול היעד העליון (3%).

• מרבית האינפלציה מקורה בעליית מחירים עולמית, אך מנגד נראה כי עליות המחירים בחודשים האחרונים מקורן בביקושים מקומיים ולכן להעלאות הריבית תפקיד חשוב.

• העליה בריבית בשיעור של 0.25% בלבד נובעת; מאי הוודאות שנותרה לגבי מחירי האנרגיה והסחורות בעולם, הערכה כי התמתנות קצב הצמיחה תשפיע על רמת המחירים בהמשך השנה, ובנוסף השפעה מרסנת של ייסוף השקל על האינפלציה, למרות היחלשות הקשר ביניהם.

מק"מ – הגדלת נזילות

השבוע תונפק סדרה חדשה של מק"מ לשנה (719) בהיקף של 5 מיליארד ש"ח היקף מעט נמוך בהשוואה לסדרה הנפדית (כ- 5.9 מיליארד ש"ח).

במהלך שבוע המסחר נותרה תשואת המק"מ הארוך בתשואה של 4.40%. אשר מגלמת ציפיות לעליה נוספת בריבית. ברמות תשואה אלו המק"מ מומלץ להשקעה.

גילונים – מומלצים להשקעה

מתחילת החודש הניב גילון 817 תשואה דומה לגליל 610 (גליל קצר), מהלך המשקף במידה מסוימת את הערכות המשקיעים כי האינפלציה בישראל עודנה במגמת עליה ותהליך העלאות הריבית עוד צפוי להימשך.

תוספת התשואה בגילון 817 אשר עומדת על 0.29% נותרה גבוהה בהשוואה לשאר סדרות הגילונים. אנו סבורים כי בשל הציפיות לעליה בריבית בנק ישראל בתקופה הקרובה בשילוב תוספות התשואה, הגילונים ראויים להשקעה, ובפרט גילון 817.

שחרים – פוזיציה קטנה

שיפוע העקום השקלי נותר תלול יחסית ומגלם ציפיות לעליית ריבית. להערכתנו, רמת התשואות הנמוכה בשחרים הקצרים פחות אטרקטיבית וצפויה להיפגע מירידות שערים בתקופה של העלאות ריבית. לאור זאת, אנו ממליצים לממש את ההשקעה בשחרים הקצרים לטובת השקעה בגילונים ובמק"מים.

כמו כן, אנו ממליצים על השקעה באגרות החוב הקונצרניות השקליות המדורגות אך במינון נמוך, כחלק מאסטרטגיה של בניית תיק שקלי.

לאור הערכתנו כי העלאות הריבית הצפויות ישפיעו יותר על התשואות של אגרות החוב הקצרות, ולאור תלילות העקום, אנו סבורים כי יש מקום לגוון את התיק השקלי בשחרים ארוכים אך במינון נמוך. 

נדגיש, כי רמת הסיכון הכרוכה באגרות אלו גבוהה.
 
אגרות חוב צמודות מדד - מגמה קצרת טווח

מדדי קצר- ( עד 3 שנים)  - עדיפות לקונצרניות בדרוג גבוה

תחזית האינפלציה של הבנק לשלושת החודשים הקרובים (יוני-אוגוסט) מניחה עליית מחירים של - 1.2% ואילו האינפלציה בשניים עשר החודשים הקרובים צפויה לעמוד על 2.9%.

מאחר וציפיות האינפלציה מהשוק לשנה נותרו ברמה גבוהה (3.3%) בהשוואה לתחזיות הבנק, אנו סבורים כי אטרקטיביות ההשקעה באפיק הממשלתי הצמוד הקצר ירדה. מנגד, אנו סבורים כי שלושת המדדים הקרובים יתמכו באפיק הצמוד הקצר ועל כן אנו ממליצים להתמקד באגרות חוב הקונצרניות בעלות דרוגים גבוהים.

לסיכום, אנו ממליצים על הקטנת הרכיב הצמוד הקצר, בעיקר באגרות החוב הממשלתיות ומתן עדיפות לאגרות החוב הקונצרניות המדורגות.

מדדי בינוני - (4-7 שנים) –  התמקדות במח"מ 5-7 שנים

האינפלציה הנגזרת משוק ההון במח"מ הבינוני נותרה ברמה דומה של 3% בממוצע. בשל החשש כי סיכון האינפלציה נותר בעינו, אנו מותירים את המלצתנו החיובית באשר להשקעה באגרות אלו. כמו כן אנו ממליצים על השקעה באגרות חוב קונצרניות מדורגות אשר נסחרות בתוספות תשואה של 1% ומעלה.

מדדי ארוך-  (מעל 7 שנים)  מומלץ במשקל נמוך

אחד ההסברים אשר תומכים כיום בצמודים הארוכים קשור בהערכה כי במידה ואכן קצב האינפלציה יתמתן יפחתו הלחצים להעלאות ריבית והדבר ישפיע על האפיק השקלי הארוך אך יטיב גם עם הצמודים הארוכים.

למרות התנודתיות מאפיינת את הצמודים הארוכים, אנו סבורים כי השילוב של תשואה גבוהה יחסית שעומדת על 3.3% יחד עם אינפלציה גלומה אשר עומדת על  2.8% בממוצע, מצדיק את המשך ההשקעה באפיק זה. יחד עם זאת אנו מדגישים כי רמת הסיכון הכרוכה נותרה גבוהה.

הנפקות לחודש יולי

בחודש יולי צפוי האוצר לבצע הנפקות אג"ח ממשלתיות בהיקף של 3 מיליארד שקל, זאת במקביל לפדיון של אג"ח ממשלתי סחיר ולא סחיר בהיקף של 5.5 מיליארד שקל (קרן+ריבית), כך שבחישוב חודשי תבצע הממשלה גיוס נטו שלילי.

מגמה זו ממשיכה את מדיניות האוצר במחצית הראשונה של 2008, אשר במסגרתה גייסה הממשלה כ- 24.5 מיליארד שקל לעומת פדיון של 28 מיליארד שקל (קרן +ריבית).

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.