כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

כלכלני הפועלים: "השוק המקומי יציב בהשוואה לעולם"

29/06/2008

שבוע המסחר האחרון התאפיין אומנם בירידות שערים מתונות בבורסה בתל אביב, אולם בהשוואה לעולם, הרי שהבורסה המקומית מפגינה עוצמה. זאת משום שהירידות בשווקי המניות בעולם בשבועות האחרונים היו חדות משמעותית מאלו שנרשמו בתל אביב.

בנוסף, בחינה של התנהגות השוק המקומי מעלה, כי בשבועות האחרונים מניות המעו"ף היו הגורם המייצב בשוק, שכן מדד תל אביב 25 רשם ירידות מתונות משמעותית מאלו שנרשמו במדדי תל אביב 75, תל אביב 100 והיתר.

אנו מעריכים כי היציבות במניות הכבדות נרשמה בהשראת פקיעת אופציות המעו"ף ליוני, ביום חמישי בבוקר, וכן בשל ההערכה כי בתקופות של חוסר ודאות המשקיעים מעדיפים לחזור למניות הגדולות והיציבות, על פני המניות הקטנות הנחשבות מסוכנות יותר ("Fly to quality").

בסיכום הרבעון השני (לא כולל שני ימי המסחר האחרונים של הרבעון, שיחולו בתחילת השבוע ), ניתן לראות כי ברבעון זה חלה התאוששות ניכרת בבורסה, לאחר הירידות החדות שנרשמו ברבעון הראשון. מדד תל אביב 25, שירד ברבעון הראשון ב-18%, עלה ברבעון השני בכ-12.5%, ומדד תל אביב 100 עלה ברבעון השני בכ-10% - כמחצית מהירידות שנרשמו בו במהלך הרבעון הקודם. למרות ההתאוששות שנרשמה בבורסה ברבעון השני, אנו סבורים כי רמת הסיכון בשוק עודנה גבוהה.

הריבית במשק עלתה, בעולם (בינתיים) לא

בנק ישראל העלה בשבוע שעבר כצפוי את הריבית במשק לחודש יולי ב-0.25%, ל-3.75%. העלאת הריבית נבעה בעיקר מהמשך העליה במדד המחירים לצרכן, ועל רקע התאוששות שנרשמה בדולר בשבועות האחרונים. נציין כי בד בבד, נותרה הריבית בארה"ב על כנה, ברמה של 2%, אולם ההערכה היא כי גם הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה ייאלצו להעלות את הריביות במהלך החודשים הקרובים נוכח העליה בסביבת האינפלציה הגלובלית – מה שעלול להעיב על שוקי המניות בעולם, ולהשפיע בשל כך על השוק המקומי.

לראשונה מאז מארס 2005 – המדד המשולב לא עלה

לאחר רצף של למעלה מ-3 שנים בהם רשם המדד המשולב של בנק ישראל עליות מדי חודש, נותר המדד בלא שינוי בחודש מאי. זו הפעם הראשונה מאז מארס 2005 שבה לא נרשמת עליה במדד, והדבר מצביע על האפשרות שההאטה הגלובלית מתחילה להשפיע גם על הכלכלה המקומית. בנתוני בנק ישראל בלטה ירידה ניכרת במדדי סחר החוץ, שעדיין לא קיבלו ביטוי במדד המשולב של מאי, אך עלולים להשפיע בחודשים הקרובים (בהנחה שלא יתוקנו לאחור). כך או כך, מדובר באינדיקציה שלילית למצב המשק, כשהצטברות של אינדיקציות כאלה עלולה להשפיע לשלילה גם על שוק המניות בטווח הבינוני.
 
צפויה מגמה מעורבת בביצועי החברות ברבעון השני

השבוע יסתיים הרבעון השני. אומנם מוקדם עדיין בכדי לסכם את תוצאות החברות, אולם הערכותינו הראשוניות הן כי הדוחות עלולים להמשיך את המגמה שנרשמה ברבעון הראשון, קרי שחיקה נוספת ברווחיות הכוללת של מדד תל אביב 25, כשהשונות בין הענפים השונים צפויה להימשך גם ברבעון זה. בין הענפים שיבלטו לשלילה אנו מעריכים כי יהיו חברות האחזקה והנדל"ן, בעוד שחברות התקשורת צפויות לבלוט בהמשך המגמה החיובית.

סיכום

אנו סבורים כי רמת הסיכון בשוק המניות המקומי גבוהה, וכי בטווח הקרוב השוק עלול לסבול מחוסר ודאות שעלולה להקרין לרעה על המדדים המובילים.

בין הגורמים השליליים שעלולים להעיב על השוק ניתן למנות בעיקר את החששות מהמשך ההאטה הגלובלית, שעלולה להקרין לשלילה גם על הכלכלה המקומית. אינדיקציה ראשונית לכך ניתנה במדד המשולב לחודש מאי, אך גם בסקירות פסימיות של גופים שונים על הכלכלה הגלובלית בכלל, ועל הכלכלה האמריקנית בפרט. אמנם הבורסה המקומית, ובעיקר מדד תל אביב 25, הפגינה יציבות יחסית לירידות בעולם בימים האחרונים, אולם קיים חשש כי הירידות בעולם ישפיעו בסופו של דבר גם על השוק בתל אביב.

מנגד, השוק המקומי נהנה מעוצמה יחסית לשווקים השונים, וזאת בזכות ביצועים עודפים של המשק על פני מרבית המשקים המערביים, האמון שמפגינים המשקיעים הזרים בשוק המקומי, וההערכה כי ישנם סקטורים שבהם צפויה לפי שעה להימשך המגמה החיובית (כגון ענפי הכימיה והתקשורת).

יש לזכור כי גם לאחר העלאת הריבית האחרונה של בנק ישראל, הרי שהריבית במשק עודנה ברמה נמוכה היסטורית, של 3.75%, וזו לא צפויה לפי שעה להביא לפגיעה מהותית בשוק המניות.

לסיכומו של דבר, נוכח העליה ברמת הסיכון באפיק המנייתי, המלצתנו היא להחזיק במרכיב מנייתי נמוך תוך התמקדות במניות הערך הגדולות, שמפגינות יציבות ועוצמה לאורך זמן, ובעדיפות לענפים דפנסיביים כגון תקשורת ואנרגיה.

כמו כן, על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.