כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

בנק הפועלים: "המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם"

29/06/2008

להלן הסקירה השבועית שהכינו כלכלני היחידה הכלכלית של בנק הפועלים,

שוק המניות:

אנו סבורים כי רמת הסיכון בשוק המניות המקומי גבוהה, וכי בטווח הקרוב השוק עלול לסבול מחוסר ודאות שעלולה להקרין לרעה על המדדים המובילים.

בין הגורמים השליליים שעלולים להעיב על השוק ניתן למנות את החששות מהמשך ההאטה הגלובלית, שעלולה להקרין לשלילה גם על הכלכלה המקומית.

אינדיקציה ראשונית לכך ניתנה במדד המשולב לחודש מאי, אך גם בסקירות פסימיות של גופים שונים על הכלכלה הגלובלית בכלל, ועל הכלכלה האמריקנית בפרט. אמנם הבורסה המקומית, ובעיקר מדד תל אביב 25, הפגינה יציבות יחסית לירידות בעולם בימים האחרונים, אולם קיים חשש כי הירידות בעולם ישפיעו בסופו של דבר גם על השוק בתל אביב.

מנגד, השוק המקומי נהנה מעוצמה יחסית לשווקים השונים, וזאת בזכות ביצועים עודפים של המשק על פני מרבית המשקים המערביים, האמון שמפגינים המשקיעים הזרים בשוק המקומי, וההערכה כי ישנם סקטורים שבהם צפויה לפי שעה להימשך המגמה החיובית (כגון ענפי הכימיה והתקשורת).

יש לזכור כי גם לאחר העלאת הריבית האחרונה של בנק ישראל, הרי שהריבית במשק עודנה ברמה נמוכה היסטורית, של 3.75%, וזו לא צפויה לפי שעה להביא לפגיעה מהותית בשוק המניות.

לסיכומו של דבר, נוכח העליה ברמת הסיכון באפיק המנייתי, המלצתנו היא להחזיק במרכיב מנייתי נמוך תוך התמקדות במניות הערך הגדולות, שמפגינות יציבות ועוצמה לאורך זמן, ובעדיפות לענפים דפנסיביים כגון תקשורת ואנרגיה. כמו כן, על מנת להקטין את הסיכון בתיק מומלץ לנקוט בהגנות המקובלות, ובהן פקודות מסוג Stop Loss ואופציות מכר, תוך ניצול הירידה שחלה בשבועות האחרונים בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.

שוק האג"ח:

מק"מ-  במהלך שבוע המסחר נותרה תשואת המק"מ הארוך בתשואה של, אשר מגלמת ציפיות לעליה נוספת בריבית. ברמות תשואה אלו המק"מ מומלץ להשקעה.

גילונים- אנו סבורים כי גם בתוספות התשואה הנוכחיות, הגילונים ראויים להשקעה, בשל הציפיות לעליה בריבית בנק ישראל.

שחרים- רמת התשואות הנמוכה בשחרים הקצרים פחות אטרקטיבית וצפויה להיפגע מירידות שערים בתקופה של העלאות ריבית. אנו ממליצים לממש ההשקעה בשחרים הקצרים לטובת גילונים ומק"מים. כמו כן אנו סבורים כי יש מקום לגוון את התיק השקלי בשחרים ארוכים אך במינון נמוך.

צמודים קצרים- מאחר וציפיות האינפלציה מהשוק לשנה נותרו ברמה גבוהה (3.3%) בהשוואה לתחזיות הבנק, נראה כי אטרקטיביות ההשקעה באפיק הממשלתי הצמוד הקצר ירדה. מנגד, להערכתנו המדדים הקרובים יתמכו באפיק צמוד הקצר ולכן אנו ממליצים להתמקד באג"ח קונצרניות בדרוגים גבוהים.

צמודים בינוניים- בשל החשש כי סיכון האינפלציה נותר בעינו, אנו מותירים את המלצתנו החיובית באשר להשקעה באגרות אלו. אנו ממליצים להתמקד בצמודי מדד במח"מ של 5-7 שנים. כמו כן אנו ממליצים על השקעה באג"ח קונצרניות מדורגות שנסחרות בתוספות תשואה של 1% ומעלה. 

צמודים ארוכים- בהנחה כי קצב האינפלציה יתמתן אנו סבורים כי יפחתו הלחצים להעלאות ריבית והדבר ישפיע על האפיק השקלי הארוך אך יטיב גם עם הצמודים הארוכים. שילוב של תשואה גבוהה יחסית שעומדת על 3.3% יחד עם אינפלציה גלומה של  2.8% בממוצע, מצדיק את המשך ההשקעה באפיק זה.

שוק המט"ח:

השקל נסחר בשבוע שעבר במגמה מעורבת מול הדולר, אך בסיכומו של השבוע נרשם פיחות, למרות החלטתו של נגיד בנק ישראל להעלות את הריבית בשיעור של 0.25%, לרמה של 3.75%. זאת, מאחר והעלאת הריבית הייתה צפויה וכבר גולמה בשערי החליפין של השקל.

מנגד, אזהרות הנגיד מפני האטה משמעותית בשיעור הצמיחה בישראל הכבידו על המטבע המקומי, שכן עד כה, הצמיחה הכלכלית הגבוהה בישראל משכה אליה משקיעים זרים רבים.

לקראת סוף השבוע חזר השקל להתחזק, לאחר שבארה"ב קטנו הסיכויים להעלאת ריבית. המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, ונראה כי התנודתיות הגבוהה יחסית תמשך גם בשבועות הקרובים. יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד.

כעת נראה, כי השקל יושפע בתקופה הקרובה מגורמים מנוגדים. מחד, מתרבים הסימנים כי הצמיחה הכלכלית בישראל מאיטה והולך וקטן העודף בחשבון השוטף. מאידך, פער ריביות המתרחב מספק תמיכה לשקל.

אנו ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו והיין היפאני, שמהווה משקל נגד לחששות מפני העמקת משבר האשראי.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.