כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

השקל נסחר במגמה מעורבת מול הדולר

29/06/2008

השקל נסחר בשבוע שעבר במגמה מעורבת מול הדולר, אך בסיכומו של השבוע נרשם פיחות, למרות החלטתו של נגיד בנק ישראל להעלות את הריבית בשיעור של 0.25%, לרמה של 3.75%. זאת, מאחר והעלאת הריבית הייתה צפויה וכבר גולמה בשערי החליפין של השקל. מנגד, אזהרות הנגיד מפני האטה משמעותית בשיעור הצמיחה בישראל הכבידו על המטבע המקומי, שכן עד כה, הצמיחה הכלכלית הגבוהה בישראל משכה אליה משקיעים זרים רבים. לקראת סוף השבוע חזר השקל להתחזק, לאחר שבארה"ב קטנו הסיכויים להעלאת ריבית. 

המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, ונראה כי התנודתיות הגבוהה יחסית תמשך גם בשבועות הקרובים. יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי עוד יותר מתמיד. כעת נראה, כי השקל יושפע בתקופה הקרובה מגורמים מנוגדים. מחד, מתרבים הסימנים כי הצמיחה הכלכלית בישראל מאיטה והולך וקטן העודף בחשבון השוטף. מאידך, פער ריביות המתרחב מספק תמיכה לשקל.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים:

הדולר נסחרבשבוע האחרון במגמה מעורבת מול רוב המטבעות העיקריים, כאשר במהלך רוב השבוע השחקנים בשוק היו בעמדת המתנה לקראת החלטת הריבית בארה"ב וההודעה הנלוות לה. ביום רביעי החליט הפד, כצפוי, להותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי, ברמה של 2%. בהודעה הנלוות צוין, כי עדיין קיים חשש מאינפלציה אך להערכתו, הלחצים יתמתנו במהלך השנה. בעקבות זאת גברו ההערכות כי הריבית בארה"ב תוותר ללא שינוי גם באוגוסט אך למרות זאת, החוזים העתידיים על הריבית מגלמים 100% סיכוי להעלאת ריבית בחודש ספטמבר. הדולר סבל בשבוע האחרון גם מנתונים כלכליים חלשים שפורסמו בארה"ב, כולל כמובן מתחום הנדל"ן. מחירי הבתים ב- 20 הערים הגדולות בארה"ב צנחו באפריל ב- 15.3%, לעומת חודש מקביל אשתקד, הירידה החדה ביותר מאז החל פרסום מדד זה בשנת 2001. הציפיות המוקדמות דיברו על ירידה חדה יותר, בשיעור של 16%. מחירי הבתים בלאס וגאס ומיאמי נפלו בשיעור החד ביותר – 27%. מחירי הבתים בארה"ב כולה ירדו בשיעור של 4.6%, לעומת אפריל אשתקד, והם חזרו כעת לרמתם מחודש דצמבר 2005. מדד אמון הצרכנים ירד בחודש יוני בארה"ב לרמה של 50.4 נקודות, שפל של 16 שנה. זאת, לעומת רמה של 58.1 נקודות בחודש מאי ולעומת תחזיות לירידה מתונה בלבד, לרמה של 56 נקודות. אך גם באירופה פורסמו בשבוע שעבר נתוני אמון עסקים מאכזבים, כך שסה"כ לא נרשמה התחזקות משמעותית בשער האירו, למרות שנגיד הבנק המרכזי האירופי הזהיר מפני האינפלציה וחיזק את הציפיות להעלאת ריבית האירו כבר השבוע.

הליש"ט התחזקה בשבוע האחרון מול הדולר החלש אך נחלשה מול האירו, לאחר שחבר במועצת הבנק המרכזי של בריטניה ציין, כי החולשה בשוק הדיור בבריטניה בשילוב עם ההאטה הכלכלית ימתנו את הלחצים האינפלציוניים. החשש הוא, כי העלייה בציפיות האינפלציוניות יעודדו דרישות שכר ויובילו להעלאת מחירים נוספת. כמו כן, בשבוע האחרון פורסמו בבריטניה נתונים כלכליים חלשים נוספים מתחום הנדל"ן. על פי נתוני איגוד הבנקים, היקף אישורי הבקשות למשכנתאות נפל בחודש מאי לרמה של 27,968 יחידות בלבד, ירידה חדה בשיעור של 56.1% לעומת חודש מאי אשתקד. הנתונים העידו על העמקת החולשה בתחום הנדל"ן, אך ברובם כבר תומחרו ע"י השווקים, לאור המגמה המתמשכת כבר חודשים ארוכים. 

נתונים כלכליים מרכזיים בארה"ב בימים הקרובים

השבוע יפורסמו בארה"ב נתוני התעסוקה. כמות המועסקים הלא חקלאיים צפויה לרדת בחודש יוני בהיקף של 40 אלף איש, לאחר ירידה בהיקף של 49 אלף מועסקים בחודש קודם. כמות המועסקים בייצור צפויה להצטמצם בהיקף של 25 אלף איש גם כן, לאחר ירידה של 26 אלף מועסקים בחודש קודם. שיעור האבטלה צפוי לרדת לרמה של 5.4%, מרמה של 5.5% בחודש קודם. השכר הממוצע לשעת עבודה צפוי לעלות בשיעור של 0.3%, לאחר עלייה בשיעור דומה בחודש קודם. כמו כן יפורסמו נתונים מהמגזר התעשייתי. היקף ההזמנות ממפעלים צפוי לעלות בשיעור של 0.5% בחודש מאי, לעומת עלייה בשיעור של 1.1% בחודש קודם. מדד מנהלי הרכש צפוי לרדת בחודש יוני לרמה של 49.0 נקודות, מרמה של 49.6 בחודש קודם. רמה מתחת ל- 50 נקודות מעידה על התכווצות בפעילות הכלכלית.

רוסיה רוצה לראות את הרובל הופך למטבע יתרות אזורי

נשיא רוסיה אמר בשבוע שעבר כי הרובל הרוסי צריך להפוך למטבע יתרות של מדינות האזור, כדי להגן עליהן מפני הטלטלות במערכת הפיננסית הגלובלית. לרוסיה יתרות בזהב ובמט"ח בהיקף של למעלה מ- 500 מיליארד דולר, הממקם אותה במקום השלישי בעולם. כמו כן, לרוסיה מדיניות שערי חליפין השומרת על יציבות שער החליפין של הרובל מול סל המורכב מהדולר והאירו. יחד עם זאת, ההערכות הן כי הרובל אינו מטבע יתרות מועדף, שכן בשל מדיניות המטבע הוא מושפע מהחלטות פוליטיות. מנגד, מדיניות המטבע הפך את הרובל לאטרקטיבי לספקולנטים בינלאומיים, המהמרים על תיסופו. רוסיה ביטלה את ההגבלות על זרימת הון בשנת 2006. השבוע פורסם כי שיעור הצמיחה הואט בחודש מאי לרמה שנתית של 7.7%, לעומת 8.4% בחודש אפריל. שיעור הצמיחה בחמשת החודשים הראשונים של השנה עומד על 8.4% וממשלת רוסיה צופה צמיחה של 7.6% השנה, לאחר צמיחה בשיעור של 8.1% בשנת 2007.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.