כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

אגרות חוב שקליות – מגמה קצרת טווח

4/07/2008

אגרות חוב שקליות – מגמה קצרת טווח

מק"מ – מומלץ להשקעה

הנפקת המק"מ לשנה (719) שנסגרה השבוע בתשואה גבוהה של 4.65%, בעוד שהמק"מ האחרון (619) נסחר באותו יום בתשואה של 4.53% בלבד. מהלך זה משקף את ציפיות המשקיעים לעליה בריבית לכ- 4.7% בעוד שנה. להערכתנו, רמת התשואות הנוכחית מצדיקה השקעה במק"מ לשנה בהתחשב ברמת הסיכון והתנודתיות הנמוכה הגלומה בו בהשוואה ליתר המכשירים השקליים.

גילונים – לשמר פוזיציה בגילון 817

הגילונים נסחרו במחזורים ערם במהלך השבוע האחרון. תוספות התשואה הנמוכות בגילונים מפחיתות את כדאיות ההשקעה במרבית הסדרות למעט גילון 817 עליו אנו ממליצים מזה מספר שבועות. תוספת התשואה בגילון 817 התרחבה מעט בשבוע האחרון ועומדת על 0.33%. לפיכך אנו סבורים כי גילון 817 עדיין אטרקטיבי להשקעה.

שחרים – פוזיציה קטנה

שיפוע העקום השקלי נותר תלול יחסית ומגלם ציפיות לעליית ריבית. להערכתנו, רמת התשואות הנמוכה בשחרים הקצרים פחות אטרקטיבית וצפויה להיפגע מירידות שערים בתקופה של העלאות ריבית. המק"מ לשנה אשר נסחר בתשואה 4.54% נמצא בתשואה דומה לשחר 2667 לשנה וחצי אשר נסחר בתשואה ברוטו של  4.64% בלבד. לאור זאת, אנו ממליצים לממש את ההשקעה בשחרים הקצרים (שחר 2667, שחר 2680)  לטובת השקעה בגילונים ובמק"מים.
כמו כן, אנו ממליצים על השקעה באגרות החוב הקונצרניות השקליות המדורגות אך במינון נמוך, כחלק מאסטרטגיה של בניית תיק שקלי. לאור הערכתנו כי העלאות הריבית הצפויות ישפיעו יותר על התשואות של אגרות החוב הקצרות, ולאור תלילות העקום, אנו סבורים כי יש מקום לגוון את התיק השקלי בשחרים ארוכים (שחר 2683, שחר 217) אך במינון נמוך. נדגיש, כי רמת הסיכון הכרוכה באגרות אלו גבוהה.

אגרות חוב צמודות מדד - מגמה קצרת טווח

מדדי קצר- ( עד 3 שנים)  - עדיפות לקונצרניות בדרוג גבוה
בשבוע המסחר האחרון חלה ירידת תשואות משמעותית באגרות החוב הקצרות, על רקע עליה חדה של 7% במחיר חבית הנפט, עליה במחיר הסויה (של 3.5%) ועליה במחירי התירס (של 1.8%). בעקבות זאת, האינפלציה הנגזרת משוק ההון לטווחים הקצרים עלתה לרמה של 3.7% (מרמה של  3.3% לפני שבוע), רמה גבוהה בהשוואה לתחזיות האינפלציה לשנה של הבנק אשר עומדות על 2.9% בלבד.

תשואת האיגרת הסחירה הקצרה 610 ירדה במהלך שבוע המסחר האחרון מרמה של 1.7% לרמה של 1% בקירוב. השקעה באגרת זו מספקת הגנה אינפלציונית בלבד לאור התשואה הנמוכה של האיגרת.

לפיכך, אנו ממליצים על הקטנת הרכיב הצמוד הקצר, בעיקר באגרות החוב הממשלתיות ומנגד ממליצים לשמר את משקלן של אגרות החוב הקונצרניות המדורגות גבוה אשר מעניקות תוספות תשואה של 1% מעל אגרות החוב הממשלתיות.
חשוב לציין כי במהלך שבוע המסחר האחרון עברה האיגרת גליל 610 מקבוצת מדדי הבורסה 2-5 שנים לקבוצה של 0-2 שנים. משקלה של האיגרת בתוך מדד 0-2 גבוה מעל 50%, ועל כן תרומתה למדד רבה.

מדדי בינוני - (4-7 שנים) – להקטין חשיפה לצמודים בינוניים בהדרגתיות
כפי שאירע בצמודים הקצרים גם האינפלציה הנגזרת משוק ההון במח"מ הבינוני התרחבה בצורה נכרת במהלך שבוע המסחר האחרון לרמה של 3.5% בממוצע (לעומת 3% בשבוע שעבר). מהלך זה מבטא את חשש המשקיעים מהתפרצות אינפלציונית לאורך זמן. הצמודים הבינוניים הממשלתיים הניבו מתחילת השנה עליות שערים של 9% בממוצע (רק בשבוע המסחר האחרון נרשמו עליות שערים גבוהות מ- 1%). מאחר ואנו מעריכים כי האינפלציה בטווח הארוך עשויה להתמתן,  אנו סבורים כי יש מקום להקטין חשיפה לצמודים בינוניים בהדרגתיות (כמו: גליל 5481, גליל 5472) לטובת הגדלת הנזילות בתיק ההשקעות (מק"מ, גילון).

באשר לאגרות הקונצרניות המדורגות אנו סבורים כי תוספות התשואה שהן מעניקות מפצות במידה מסוימת על סוגיית ציפיות האינפלציה הגבוהות. לאור זאת אנו ממליצים לשמר את חלקן של האגרות הקונצרניות בתיקים ומדגישים על התמקדות באגרות בדרוגים גבוהים.

מדדי ארוך-  (מעל 7 שנים)  מומלץ במשקל נמוך

למרות התנודתיות המאפיינת את הצמודים הארוכים, אנו סבורים כי השילוב של תשואה גבוהה יחסית שעומדת על 3.3% יחד עם אינפלציה גלומה אשר עומדת על  2.8% בממוצע, מצדיק את המשך ההשקעה באפיק זה. יחד עם זאת אנו מדגישים כי רמת הסיכון הכרוכה נותרה גבוהה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.