כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הרבעון השלישי נפתח בבורסה בירידות

4/07/2008

הרבעון השלישי של 2008 נפתח השבוע בבורסה בירידות שערים משמעותיות, על רקע מגמה דומה בשוקי העולם. בשבועות האחרונים ניכר היה כי השוק איבד מהמומנטום החיובי שאפיין אותו בחודשים אפריל-מאי, ולאחרונה אף גבר הלחץ השלילי, שהוריד את מדד תל אביב ביותר מ-7% בתוך כשבועיים, תוך מחזורים ערים ועליה בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף.
לאחרונה גברו הקולות הפסימיים בוול סטריט, ונוספו סימנים להמשך ההאטה במשק האמריקני. אנו חוששים כי הפסימיות בחו"ל תמשיך להשפיע לשלילה גם על שוק המניות המקומי בטווח הקצר והבינוני.

ביטוי נוסף לחשש זה (מלבד הירידות בשוק המניות) הוא העליה שנרשמה כאמור לאחרונה בסטיות התקן הגלומות באופציות המעו"ף, לרמה של כ-22%. הדבר מעיד על חשש המשקיעים מפני עליה בתנודתיות בשוק, בעיקר בכוון השלילי (שכן סטיות התקן הגלומות באופציות מסוג PUT גבוהות משמעותית מאלו הגלומות באופציות ה-Call).

דוחות הרבעון השני לא צפויים לאושש את השוק

הערכותינו המוקדמות לתוצאות הרבעון השני, שהסתיים השבוע, הן כי צפויה להימשך המגמה שנרשמה ברבעון הראשון, קרי שחיקה נוספת ברווחיות הכוללת של מדד תל אביב 25, כשהשונות בין הענפים השונים צפויה להימשך גם ברבעון זה. השפעה ניכרת צפויה להערכתנו לעליה החדה באינפלציה הידועה ברבעון ל-2.5% (מה שיגרור הוצאות מימון כבדות לחברות רבות), וכן לתיסוף החד בשקל למול מרבית המטבעות ובראשם הדולר – מה שישפיע על כל חברה באופן פרטני לפי אופי חשיפתה. בין הענפים שתוצאותיהן צפויות לבלוט לשלילה ברבעון השני אנו מעריכים כי יהיו חברות האחזקה והנדל"ן, בעוד שחברות התקשורת צפויות לבלוט בהמשך המגמה החיובית.

נציין כי בימים האחרונים שב הדולר להחלש במידה ניכרת למול השקל, וציפיות האינפלציה לחודשים הקרובים עודן גבוהות (לפי הערכות המחלקה הכלכלית, המדד הידוע ברבעון השלישי צפוי לעלות ב-1.2%). הערכתנו היא, שאם המגמות הללו תימשכנה, הרי שהן תבואנה לידי ביטוי גם בדוחות הרבעון השלישי, והשפעתן על מניות החברות תימשך עוד חודשים קדימה.
 
הנפט ב-144 דולר לחבית

השפעה שלילית נוספת ברמה הגלובלית מגיעה מכיוון מחירי הנפט. חבית בודדת נמכרת כיום כבר ברמות מחיר שסביב 144 דולר, ומשלימה בכך עליה של כ-45% מאז תחילת השנה. השפעת התייקרות הנפט ניכרת כבר בעולם, כשלדוגמה בארה"ב חלה ירידה חדה במכירות כלי הרכב בעקבותיה. אנו סבורים כי גם במישור המקומי תורגש התייקרות מחירי הנפט הן ברמת רווחיות החברות (בשל התייקרות התשומות של חברות רבות), והן ברמת המאקרו, עם פגיעה אפשרית בצריכה – מה שיבוא לידי ביטוי בחברות נוספות, בעיקר בתחום הצריכה הפרטית.

סיכום

אנו סבורים כי רמת הסיכון בשוק המניות המקומי גבוהה, וכי בטווח הקרוב השוק עלול לסבול מחוסר ודאות שעלולה להקרין לרעה על המדדים המובילים.

בין הגורמים השליליים העיקריים שצפויים להשפיע על השוק ניתן למנות את החשש מפני המשך ההאטה הגלובלית, בעיקר בארה"ב, שעלולה לפגוע גם בביצועי המשק המקומי; המשך התייקרות חומרי הגלם, בעיקר הנפט, צפויה לפגוע הן ברווחיות החברות (בגלל התייקרות תשומות) והן בביקושים הצרכניים; העליה בסביבת האינפלציה צפויה לגרור הוצאות מימון בחברות רבות, והתיסוף בשקל צפוי להשפיע על חברות שונות בהתאם לאופי ולמידת חשיפתן.

לסיכומו של דבר, נוכח העליה ברמת הסיכון באפיק המנייתי, המלצתנו היא להחזיק במרכיב מנייתי נמוך תוך התמקדות במניות הערך הגדולות, שמפגינות יציבות ועוצמה לאורך זמן, ובעדיפות לענפים דפנסיביים כגון תקשורת ואנרגיה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.