כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

הסקירה השבועית של בנק הפועלים

4/07/2008

שוק המניות:

אנו סבורים כי רמת הסיכון בשוק המניות המקומי גבוהה, וכי בטווח הקרוב השוק עלול לסבול מחוסר ודאות שעלולה להקרין לרעה על המדדים המובילים.

בין הגורמים השליליים העיקריים שצפויים להשפיע על השוק ניתן למנות את החשש מפני המשך ההאטה הגלובלית, בעיקר בארה"ב, שעלולה לפגוע גם בביצועי המשק המקומי; המשך התייקרות חומרי הגלם, בעיקר הנפט, צפויה לפגוע הן ברווחיות החברות (בגלל התייקרות תשומות) והן בביקושים הצרכניים; העליה בסביבת האינפלציה צפויה לגרור הוצאות מימון בחברות רבות, והתיסוף בשקל צפוי להשפיע על חברות שונות בהתאם לאופי ולמידת חשיפתן.

לסיכומו של דבר, נוכח העליה ברמת הסיכון באפיק המנייתי, המלצתנו היא להחזיק במרכיב מנייתי נמוך תוך התמקדות במניות הערך הגדולות, שמפגינות יציבות ועוצמה לאורך זמן, ובעדיפות לענפים דפנסיביים כגון תקשורת ואנרגיה.

שוק האג"ח:

מק"מ-  להערכתנו, רמת התשואות הנוכחית מצדיקה השקעה במק"מ לשנה בהתחשב ברמת הסיכון והתנודתיות הנמוכה הגלומה בו בהשוואה ליתר המכשירים השקליים.

גילונים- תוספות התשואה הנמוכות בגילונים מפחיתות את כדאיות ההשקעה במרבית הסדרות למעט גילון 817 עליו אנו ממליצים מזה מספר שבועות. תוספת התשואה בגילון 817 התרחבה מעט בשבוע האחרון ועומדת על 0.33%. לפיכך אנו מוסיפים להמליץ על השקעה זו.

שחרים- רמת התשואות הנמוכה בשחרים הקצרים פחות אטרקטיבית וצפויה להיפגע מירידות שערים בתקופה של העלאות ריבית. אנו ממליצים לממש ההשקעה בשחרים הקצרים לטובת גילונים ומק"מים. כמו כן אנו סבורים כי יש מקום לגוון את התיק השקלי בשחרים ארוכים אך במינון נמוך.

צמודים קצרים- מאחר וציפיות האינפלציה מהשוק לשנה נותרו ברמה גבוהה (3.6%) בהשוואה לתחזיות הבנק, נראה כי אטרקטיביות ההשקעה באפיק הממשלתי הצמוד הקצר ירדה. מנגד, להערכתנו המדדים הקרובים יתמכו באפיק צמוד הקצר ולכן אנו ממליצים להתמקד באג"ח קונצרניות בדרוגים גבוהים.

צמודים בינוניים- האינפלציה הנגזרת משוק ההון במח"מ הבינוני התרחבה בצורה נכרת במהלך שבוע המסחר האחרון לרמה של 3.5% בממוצע (לעומת 3% בשבוע שעבר). מאחר ואנו מעריכים כי האינפלציה בטווח הארוך עשויה להתמתן,  אנו סבורים כי יש מקום להקטין חשיפה לצמודים בינוניים בהדרגתיות לטובת הגדלת הנזילות בתיק ההשקעות.

צמודים ארוכים- שילוב של תשואה גבוהה יחסית שעומדת על 3.3% יחד עם אינפלציה גלומה של  2.8% בממוצע, מצדיק את המשך ההשקעה באפיק זה, אם כי במינון נמוך.

שוק המט"ח:

השקל התחזק השבוע בחדות מול רוב המטבעות העיקריים בעולם, כולל כמובן מול הדולר והאירו. במהלך המסחר השבוע ירד שער הדולר היציג שוב מתחת לרמה של 3.3 ₪, לראשונה זה כחודש.

התיסוף שרשם השקל השבוע נבע בעיקר מגורמים מקומיים, שסיפקו למטבע המקומי תמיכה, שכן הדולר בעולם נסחר במגמה מעורבת. השקל קיבל תמיכה מההערכות כי הריבית בישראל צפויה להמשיך ולעלות בתקופה הקרובה, ומנגד, הציפיות להעלאת ריבית בארה"ב הולכות ונחלשות, כך שפער הריביות צפוי להמשיך ולהתרחב.

כזכור, כיום פער הריביות בין השקל והדולר עומד על רמה של 1.75%. המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, ונראה כי התנודתיות הגבוהה יחסית תמשך גם בשבועות הקרובים.

יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי יותר מתמיד. כעת נראה, כי השקל יושפע בתקופה הקרובה מגורמים מנוגדים. מחד, מתרבים הסימנים כי הצמיחה הכלכלית בישראל מאיטה והולך וקטן העודף בחשבון השוטף.

מאידך, פער הריביות המתרחב מספק תמיכה לשקל. אנו ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו והיין היפאני, שמהווה משקל נגד לחששות מפני העמקת משבר האשראי.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.