כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים

השקל התחזק השבוע בחדות

4/07/2008

השקל התחזק השבוע בחדות מול רוב המטבעות העיקריים בעולם, כולל כמובן מול הדולר והאירו. במהלך המסחר השבוע ירד שער הדולר היציג שוב מתחת לרמה של 3.3 ₪, לראשונה זה כחודש.

התיסוף שרשם השקל השבוע נבע בעיקר מגורמים מקומיים, שסיפקו למטבע המקומי תמיכה, שכן הדולר בעולם נסחר במגמה מעורבת.  השקל קיבל תמיכה מההערכות כי הריבית בישראל צפויה להמשיך ולעלות בתקופה הקרובה, ומנגד, הציפיות להעלאת ריבית בארה"ב הולכות ונחלשות, כך שפער הריביות צפוי להמשיך ולהתרחב. כזכור, כיום פער הריביות בין השקל והדולר עומד על רמה של 1.75%. 

המסחר בדולר בשוק המט"ח הישראלי יושפע גם בתקופה הקרובה מהתפתחות המסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם, ונראה כי התנודתיות הגבוהה יחסית תמשך גם בשבועות הקרובים. יש לציין, שרמת השפל של הדולר מקשה על פעולת החיזוי יותר מתמיד. כעת נראה, כי השקל יושפע בתקופה הקרובה מגורמים מנוגדים. מחד, מתרבים הסימנים כי הצמיחה הכלכלית בישראל מאיטה והולך וקטן העודף בחשבון השוטף. מאידך, פער הריביות המתרחב מספק תמיכה לשקל.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים:

הדולר נסחר השבוע במגמה מעורבת מול רוב המטבעות העיקריים, במהלך שבוע מסחר קצר, שכן ביום שישי חוגגים האמריקאים את יום העצמאות. למרות החגיגות, נמשך החשש בשוק מפני ההאטה הכלכלית בארה"ב וההשפעות של משבר האשראי.

בעקבות הדברים התקררו הציפיות של האנליסטים לגבי העלאת ריבית בארה"ב. מנגד, השבוע העלה הבנק המרכזי של אירופה את הריבית של האירו, ב- 0.25%, לרמה של 4.25%. זאת, לאחר שבתחילת השבוע פורסם כי מדד המחירים לצרכן עלה בחודש יוני במרחב מדינות האירו בשיעור שנתי של 4%, כפול מהיעד של הבנק המרכזי העומד על מקסימום 2%. אך בהודעה הנלוות לריבית ציין נגיד הבנק המרכזי של אירופה, שהרמה הנוכחית מתאימה לתנאים הכלכליים וחיזק את ההערכות, כי תהיה זו כנראה העלאה בודדת. בעקבות זאת הצליח הדולר להתאושש לקראת סוף השבוע.

הדולר האוסטרלי נסחר השבוע בתנודתיות מול הדולר, כאשר במהלכו טיפס שערו לרמת שיא של 25 שנה. הדולר האוסטרלי קיבל תמיכה מפרסום על עלייה מפתיעה בהיקף המכירות הקמעונאיות, שהעידה כי כלכלת אוסטרליה יציבה, למרות מחירי הנפט והריבית הגבוהים. מנגד, הוא סבל מהחלטת הבנק המרכזי להותיר את הריבית ללא שינוי ואותת כי העלאות ריבית נוספות לא סבירות. 

השבוע פורסמו נתוני התעסוקה ביום חמישי, שכן ביום שישי חגגו בארה"ב את יום העצמאות. כמות המועסקים הלא חקלאיים ירדה בחודש יוני בהיקף של 62 אלף איש, לאחר ירידה בהיקף של 60 אלף מועסקים בחודש קודם.

כמות המועסקים בייצור קטנה בהיקף של 33 אלף איש, לאחר ירידה של 22 אלף מועסקים בחודש קודם. שיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה של 5.5%. השכר הממוצע לשעת עבודה עלה בשיעור של 0.3%, לאחר עלייה בשיעור דומה בחודש קודם.

הליש"ט נסחרה השבוע במגמה מעורבת מול הדולר, במהלכה טיפסה מעל לרמת ההתנגדות החזקה של 2 דולר, לראשונה מזה חודשיים.

הליש"ט קיבלה תמיכה מנתונים פחות מאכזבים מהצפוי מתחום הנדל"ן והתחזקות ההערכות, כי לחצי המחירים של היצור ימנעו מהבנק המרכזי של בריטניה מלהוריד ריבית, למרות שהסקטור נחלש באופן משמעותי.

השבוע פורסם כי מחירי הבתים ירדו בחודש יוני בשיעור של 0.9%, לעומת ציפיות לירידה בשיעור של 1.0%. זה החודש השמיני ברציפות של ירידות, וכעת מחירי הבתים נמוכים בכ- 7% מהשיא שנרשם בשנה שעברה.

מדד מנהלי הרכש ביצור ירד בחודש יוני לרמה של 45.8 נקודות – רמתו הנמוכה ביותר מדצמבר 2001. מדד מחירי חומרי הגלם ומחירי התוצרת המוגמרת עלו בשיעור החד ביותר מאז החל בפרסום הנתונים בשנות ה- 90. אך בהמשך התהפכה המגמה והליש"ט נחלשה, לאחר שנרשמו ירידות שערים חדות במניות הדיור, מרקס אנד ספנסר פרסמה אזהרת רווח ופורסם על ירידה חדה מהצפוי במדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים.

לאור האמור לעיל, אנו עדיין ממליצים להחזיק מט"ח בתיק בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור בין מטבעות כגון דולר, אירו, והיין היפאני, שמהווה משקל נגד לחששות מפני העמקת משבר האשראי.

נתונים כלכליים מרכזיים בארה"ב בימים הקרובים

שבוע הבא דל בפרסומים כלכליים בארה"ב, אך בכל זאת יפורסמו נתונים נוספים מתחום הנדל"ן, שצפויים להיות שוב חלשים. היקף מכירות הבתים על פי החוזים צפוי לרדת בחודש מאי בשיעור של 2.2%, לאחר עלייה מפתיעה בשיעור של 6.3% בחודש קודם. בנוסף יפורסם הגרעון המסחרי, אחד הפרמטרים העיקריים המעיבים על הדולר. היקף הגרעון צפוי להתרחב בחודש מאי לרמה של 62.0 מיליארד דולר, לעומת היקף של 60.9 מיליארד דולר בחודש קודם.

הדולר הקנדי נחלש למרות מחירי הנפט הגבוהים

הדולר הקנדי נחלש השבוע, ובמהלך המסחר השבוע נסחר ברמת שפל של כשבועיים, למרות מחירי הנפט הגבוהים. הדולר הקנדי נחלש בעיקר בעקבות גל של מימושי רווחים, שהתעורר בשל שבוע עבודה קצר במיוחד, שכן בקנדה השווקים היו סגורים ביום חמישי בשל חג ובארה"ב השווקים יהיו סגורים ביום שישי, בשל יום העצמאות. השבוע פורסם בקנדה כי בחודש אפריל נרשמה צמיחה בתוצר המקומי הגולמי בשיעור של 0.4%. רמה זו גבוהה במקצת מהתחזיות המוקדמות ובנוסף, זו הצמיחה החיובית הראשונה לאחר חודשיים רצופים של התכווצות כלכלית. אך למרות זאת נתוני הצמיחה לא הצליחו לספק לדולר הקנדי תמיכה שכן הגידול נבע מסקטור היצור, שהתאושש בעזרת עלייה חדה בייצור כלי הרכב, שבאה לאחר ירידה חדה בחודש מרץ. לקראת סוף השבוע נבלמה היחלשות הדולר הקנדי, בעיקר לאור נתונים כלכליים חלשים שפורסמו בארה"ב.

לסקירה המלאה  לסקירה המלאה
הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.