כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
משה אייל- עסקים ויזמות

למה כדאי להכניס ראש בריא למיטה חולה?

8/06/2008

באלו מקרים כדאי לרכוש עסק קיים ולא להקים עסק חדש

לפני כשנה נכנס אליי למשרד אחד מבעלי רשתות המזון המהיר בארץ ובפרץ התלהבות אדיר סיפר לי על תוכניותיו להכפיל את כמות הסניפים של הרשת בתוך שנתיים. הוא נקב במקומות בהם הוא מתכוון להקים את הסניפים החדשים, שיעוצבו לדבריו על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר בענף, וסיפר לי שהוא עומד לסגור מקורות מימון למהלך.

לצערי, כפי שקורה לי לא פעם, נאלצתי לקטוע את דבריו ויעצתי לו לחשוב מחדש על כל המהלך. הוא הביט בי בתמיהה ואמר שכל התחזיות שהכין צוות המשרד, בגיבוי של רואי חשבון מהשורה הראשונה בארץ, מוכיחות כי מדובר במהלך מבריק והוא לא מבין מדוע אני מצנן את התלהבותו. אמרתי לו, כדברי הפרסומת, שהרעיון טוב אבל לא מצוין, כי יש דרך לבצע את המהלך בחיסכון משמעותי של זמן ומשאבים. הבסיס של הרעיון, שאני מכנה אותו "להפוך חול לזהב", הוא לקחת עסק קיים שבעליו הרימו ידיים מכל מיני סיבות (פירוק שותפות, מחלה, גיל) ולשדרג אותו בכל הכיוונים.

פניו של בעל הרשת התחלפו בארשת פנים חמוצה. "אתה מבלבל אותי", אמר. "תמיד הסבירו לי שעסק קיים הוא כמו תיבת פנדורה שאתה לא יודע מה אתה מקבל. מחובות לספקים ועד בעיות ברישיון עסק".

במלים אחרות אמר בעל הרשת הזה את מה שכל הורה אומר לילד שלו - שאסור להכניס ראש בריא למיטה חולה, אבל מה לעשות שבעסקים ההזדמנויות האמיתיות נמצאות דווקא ב"מקומות החולים".

כיום ישנו יתרון גדול ברכישת עסק קיים, וזאת עקב ירידת שער הדולר. עסקים רבים בארץ נמכרים עדיין בדולרים ולמרות ירידת שער הדולר לא עודכנו מחיריהם. עקב כך נוצר פער חיובי לטובת רוכש העסק.

כמו כן, עסק חדש, בניגוד לקיים, דורש הקצאת משאבים יקרים של זמן ובירוקרטיה להליכי תכנון, רישוי, אישורים ועוד. עסק קיים נהנה מתזרים מזומנים חיובי (במידה ורווחי כמובן) ו/או מצבר הזמנות ו/או מהכנסות עתידיות כאלו ו/או אחרות. העסק הקיים הטביע את חותמו על הבנקים, ובעקבות זאת נהנה מטיפול אישי ומתנאים מיוחדים, בניגוד לעסק חדש שזקוק לבניית אמון והגדלת אובליגו במתינות מתבקשת, דבר הלוקח זמן רב.

גם בעניין שיקולי מס יש עדיפות לרכישת עסק קיים, שלרוב נרכש עם חברה בעלת גירעון בהון (הון שלילי) ו/או הלוואת בעלים, דבר שניתן לנצל לתכנון מס לגיטימי.

בסופו של דבר שינה בעל הרשת את קו המחשבה ורכש סניפים קיימים בכמה מקומות מפתח בארץ. כאשר פגשתי אותו לאחרונה בכנס פיננסי סיפר לי בעל הרשת בגאווה שאחד הסניפים החדשים/ישנים הפך לסניף הרווחי ביותר של הרשת. "אז שווה להיכנס למיטה חולה?", שאלתי והוא השיב בחיוך: "רק אם יש לך את הרופא הטוב ביותר..."

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת הייעוץ הפיננסי emy והבעלים של אתר ההשקעות של ישראל עסק טוב.

http://www.esektov.co.il/esektov1.asp?wci=home

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.