כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
משה אייל- עסקים ויזמות

הצד הוורוד של השוק האפור

11/06/2008

מחצית מהעסקים הקטנים בישראל חייבים את קיומם לשוק האפור שמגלגל מיליארדי שקלים בשנה. מי מרוויח מהעסק, מי מפסיד ולמה השוק הזה פחות מפחיד ממה שהוא נשמע 

אתה בעל עסק קטן שנקלע לבעיית תזרים מזומנים והבנק לא מוכן להגדיל לך את האשראי. חבר טוב זורק לך "אני מכיר מישהו שמכיר מישהו שמסדר  הלוואות. אתה רוצה שאני אדבר איתו?". אתה נרתע. "שוק אפור? לא, לא נראה לי. האצבעות שלי יקרות לי".

לפני שאתה נכנס לסרטים ובטוח שאתה הולך לככב ב"הסנדק 5", חשוב שתדע כמה דברים על השוק האפור בישראל 2008.
מאז שנכנס האיסור על חוק הלבנת הון, המדינה, באמצעות רשם נותן שירותי מטבע במשרד המשפטים, הכשירה למעשה את השוק האפור והפכה אותו לערוץ לגיטימי לגיוס כספים.

ההוראות החדשות של בנק ישראל שמגבילות את מסגרת האשראי, שנכנסו לתוקפן ביולי 2006, רק הגבירו את הצורך בשוק זה. ולראייה, כמחצית מבעלי העסקים הקטנים בישראל חייבים את קיומם לשוק האפור, שמגלגל עשרות מיליארדי שקלים בשנה.

כשמדברים על שוק אפור צריך להבדיל בין שני גוונים של אפור: משרדים מסודרים, שיש להם אישור מרשם נותני שירותי מטבע, ומשרדים לא מסודרים, שעליהם נאמר – עדיף לפשוט רגל ולא לשבור רגל.

כאשר לוקחים הלוואה בשוק האפור חשוב לבדוק שהריבית הגלומה לא "תאכל" את הרווח הצפוי בעסקה. חשוב לקחת מקדם ביטחון של כמה ימים, למצב שבו הצ'ק שהיה אמור להיפרע מתעכב – שלא תעמוד במצב לא נוח. 

ואם אנחנו בעניין של מקדמי ביטחון, חשוב לזכור כלל אחד בהתנהלות מול הבנק. אם יש לך הלוואה והבנק לא מנכה לך צ'קים, כדאי להשאיר כמה צ'קים בכספת ליום שחור, או במקרה שלנו – לניכיון בשוק האפור. אם כבר הכנסת צ'ק לבנק, ואפילו רק למשמרת, הבנק יספק לך את כל התירוצים מדוע הוא לא יכול להוציא אותם כי הוא כבר הסתמך עליהם במתן האובליגו הכללי.

לסיכום, במקרים רבים כדאי לקחת הלוואה בשוק האפור, אבל צריך לנקוט במשנה זהירות ובשום אופן לא לבסס את כל העסק על הלוואות בשוק הזה.

הלוואה, ובוודאי הלוואה בשוק האפור, טובה לחילוץ ממצבי משבר,אך לא לכיסוי חובות שוטפים, שהם כמו גלגל שלא יוצאים ממנו בחיים.

ובקשר לאצבעות שלך... תזכור שגם המלווים בשוק האפור יודעים שבעל עסק מת לעולם לא מחזיר הלוואה.

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת הייעוץ הפיננסי emy והבעלים של אתר ההשקעות של ישראל עסק טוב.

http://www.esektov.co.il/esektov1.asp?wci=home

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.