כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

בנק ישראל: "ב-9 השנים האחרונות עלו יתרות מטבע החוץ של ישראל בשיעור של 27% בלבד, לעומת עלייה של 127% במדינות החברות ב-OECD ושל 418% במדינות שאינן חברות"

23/06/2008

מחלקת מטבע חוץ של בנק ישראל פרסמה ביום שישי האחרון את הדוח השנתי לשנת 2007, המנתח את השקעת יתרות מטבע החוץ של הבנק. להלן עיקרי הדוח:

הרמה הממוצעת של יתרות מטבע החוץ של בנק ישראל בשנת 2007 הייתה כ-28 מיליארדי דולרים, בדומה ל-2006.  

רמה זו של היתרות שווה ל-4 חודשי יבוא, ומהווה 69% מהחוב החיצוני לטווח קצר של המשק – ירידה של 0.7 חודש ושל 2.7 נקודות אחוז לעומת 2006. היא מכסה רק 72% מרמת היתרות הרצויה, המחושבת לפי הערכת השימושים האפשריים ביתרות, לעומת 76% עד 78% בשנים 2004 - 2006.

בתשע השנים האחרונות עלו יתרות מטבע החוץ של ישראל בשיעור של 27% בלבד, לעומת עלייה של 127% במדינות החברות ב-OECD ושל 418% במדינות שאינן חברות ב-OECD.  

לנוכח התפתחויות אלה, ב-20 במארס 2008 הודיע בנק ישראל על תוכנית להגדיל את יתרות מטבע החוץ בכ-10 מיליארדי דולרים, במשך תקופה של כשנתיים, באמצעות רכישות בשוק של כ-25 מיליוני דולרים ביום.   

תשואת ההחזקה של היתרות במונחי נומרר הסתכמה בשנת 2007 ב-6.9%, לעומת 3.8% אשתקד . תשואה זו משקפת בעיקר את ירידת התשואות-לפדיון בשוק איגרות החוב של ממשלת ארה"ב במהלך השנה הנסקרת, אשר הניבה רווחי הון, לצד הכנסות יורדות מריבית.   

השנה תשואת ההחזקה של היתרות הייתה כמעט זהה לתשואת הסמן. הפער ביניהן מבטא את תרומת הניהול הפעיל של התיק. העדר פער השנה -- לעומת פערים חיוביים בשנים עברו – מיוחס לתהפוכות שהתחוללו בשווקים הפיננסיים במחצית השנייה של השנה, ובעיקר לעליית מירווחי התשואות של נכסי מירווח לעומת איגרות חוב ממשלתיות באותה תקופה, בעקבות משבר ה-subprime בארה"ב.  

החשיפה של היתרות למערכת הבנקאות הבין-לאומית השנה הייתה בממוצע בהיקף של 33% מהיתרות. חשיפה זו מנוהלת על פי מערכת של מכסות וכללים, שהיא חלק מרכזי במערך הניהול של סיכון האשראי בתיק.  

אף שהנזילות בשווקים הפיננסיים הושפעה לרעה מהמשבר ה-subprime בארה"ב, רמת הנזילות של תיק היתרות נשארה גבוהה מאוד: כ-91% מתיק היתרות מושקעים בנכסים בעלי נזילות גבוהה, והשאר מושקע בנכסים שהם אמנם נזילים, אך שרמת נזילותם נמוכה יותר.    

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.