כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

בנק ישראל: "על אף ההאטה בארה"ב, משבר האשראי והטלטלות בשווקים הפיננסיים, שמר המשק הישראלי על קצב צמיחה מהיר"

25/06/2008

מסקירת ההתפתחויות הכלכליות – ינואר עד אפריל 2008 שערך בנק ישראל עולה כי האינדיקטורים הכלכליים לרביע הראשון מצביעים על המשך ההתרחבות הכלכלית של המשק. על אף ההאטה בארה"ב, משבר האשראי והטלטלות בשווקים הפיננסיים, שמר המשק הישראלי על קצב צמיחה מהיר.  

השיפור בשוק העבודה נמשך: ירידה בשיעור האבטלה, עלייה בשיעורי ההשתתפות והתעסוקה ועלייה בשכר לצד יציבות בפריון העבודה.  

מדד המחירים לצרכן ב-12 החודשים האחרונים עלה במצטבר ב-4.7 אחוזים, זאת למרות הייסוף הניכר של שער החליפין מול הדולר.  עליות המחירים הושפעו בעיקר מעליות של מוצרי המזון והאנרגיה.  
 
על פי הנתונים הכלכליים לתקופה הנסקרת – ינואר עד אפריל 2008 – מצבו של המשק הישראלי טוב, ופעילותו הכלכלית ממשיכה להתרחב בקצב מהיר: התוצר המשיך לצמוח בקצב מהיר – הודות לגידולה הנרחב של הצריכה הפרטית; העודף בחשבון השוטף התרחב; היצוא והיבוא של הסחורות והשירותים עלו בשיעורים ניכרים; האבטלה ירדה משמעותית בכל רמות ההשכלה, לצד עליות בשיעורי ההשתתפות והתעסוקה; השכר הנומינלי למשרת שכיר עלה; עם זאת, בתקופה זו התרחשו כמה התפתחויות שליליות: עליות מחירים תלולות בארץ ובעולם, במיוחד של מחירי המזון והאנרגיה, תוך התגברות החשש לחריגה של האינפלציה מן הגבול העליון של היעד ועלייה בציפיות לאינפלציה; התרחבות הגירעון המסחרי; מגמת היחלשות של הדולר; האטת קצב הצמיחה בארה"ב והשלכותיה הצפויות על הכלכלה העולמית ועל המשק הישראלי; ירידות של שערי המניות בעולם ובישראל. התפתחויות אלו מעמידות בספק את המשך הצמיחה המהירה במשק.

ברביע הראשון של השנה צמח התוצר המקומי הגולמי ב-5.4 אחוזים, והתוצר העסקי צמח ב-6.1 אחוזים (במונחים שנתיים), קצב נמוך במעט מאשר ברביעים הקודמים. בולטת במיוחד הצריכה הפרטית, שגדלה ברביע הראשון של השנה בשיעור שנתי גבוה של 14.1 אחוזים.

השיפור הנמשך בשוק העבודה שיקף את הצמיחה המואצת ואת התבססותה הגוברת על הרחבת כושר הייצור. שיעורי ההשתתפות והתעסוקה עלו, ושיעור האבטלה ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 1995. על אף כניסתם של עובדים חדשים לשוק העבודה, הואץ קצב עלייתו של השכר הנומינלי למשרת שכיר. 

למרות הייסוף הניכר של שער החליפין מול הדולר מדד המחירים לצרכן עלה במצטבר במהלך 12 החודשים האחרונים ב-4.7 אחוזים, גבוה מן הגבול העליון של היעד. בחודשים מארס ואפריל ננקטו הפחתות ריבית עקב המשך ייסוף השקל ביחס לדולר – וצפי להתעצמותו עקב הפחתות חדות של ריבית ה-Fed – וחשש לפגיעה בפעילות הכלכלית על רקע ההאטה המסתמנת בארה"ב.

במאי, לנוכח סטייה גדולה יחסית מיעד האינפלציה באפריל, העלה בנק ישראל את הריבית (לחודש יוני) ב-0.25 נקודת אחוז; זאת כדי להחזיר את האינפלציה לתחום של יציבות מחירים, ובכך לחזק את התשתית החיונית להמשך הצמיחה. 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.