כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

בעקבות ועדת זיילר: אושרה הצעת חוק למיסוד הרישיון של מהנדסי החשמל

26/06/2008

ועדת זיילר, שהוקמה בעקבות אסון ורסאי, המליצה על צמצום דרסטי במספר רמות הרישיון לעוסקים בחשמל. הצעת החוק של הח"כים סטס מיסז'ניקוב ואמנון כהן, שעברה בקריאה טרומית, נועדה ליישם את ההמלצות

בעקבות אסון ורסאי בירושלים הוקמה ועדת החקירה הממלכתית לעניין בטיחות מבנים ומקומות המשמשים ציבור, בראשות השופט ורדי זיילר. הוועדה יצאה חוצץ נגד ריבוין של רמות הרישיון הקבועות בדין, בקשר לעוסקים בתחום החשמל ובקשר לביצוען של עבודות חשמל לסוגיהן, על ידי מי שאינם כשירים לכך, על פי הדין.

בין השאר המליצה הוועדה על צמצום דרסטי במספר רמות הרישיון לעוסקים בתחום החשמל, תוך קביעות ברורות בדבר הכשירויות הנדרשות מהעוסקים בתחום החשמל, הן בתחום הבצוע והן בתחום הבקרה והאכיפה, על העברת נושא הרישוי למשרד הממשלתי המטפל בענייני חשמל (משרד התשתיות הלאומיות) ועל קביעת מנגנוני פקוח ובקרה על המבקשים לעסוק בתחום החשמל.

הצעת החוק של חברי הכנסת סטס מיסז'ניקוב ואמנון כהן, שאושרה בקריאה טרומית, נועדה למסד את הרישוי של מהנדסי החשמל בישראל.

כיום מועסקים במשק החשמל בישראל כ-5000 מהנדסים המתמחים במערכות הספק, אך רק כ-1600 מתוכם הינם בעלי רישיון מסוג חשמלאי-מהנדס. מתוך 1600 המהנדסים המורשים כ-1200 בגיל 50 ומעלה, וכ- 100 בלבד מהנדסי חשמל מורשים בגיל 40 ומטה. כל שנה קטן מספר המהנדסים החדשים המקבלים רישיון ומאידך גדל מספר הפורשים מתחום זה. לכ-70% ממהנדסי החשמל המועסקים כיום במשק הישראלי אין רישיון עבודה. מצב זה גורם לכך שתוך מספר שנים לא יהיו בישראל מספיק מהנדסי חשמל על-מנת לקיים את כל צרכי המשק והרפורמה המתוכננת במשק החשמל תידון לכישלון. 

ח"כ סטס מיסז'ניקוב: "בימים אלה משק החשמל מצוי בעיצומה של רפורמה מקיפה. הצעת החוק באה להשלים את השינוי. למרות שקיים בישראל מחסור חמור במהנדסי חשמל בעלי רישיון, אלפי המהנדסים שהגיעו לישראל ממדינות חבר העמים לשעבר לא מנוצלים בשל עניינים ביורוקרטים. זאת, למרות שיש להם את הכישורים והידע המקצועי הנדרש. החוק מסדיר את אופן קבלת הרישיון תוך עמידה במבחנים, מדדי איכות ומסלול קידום מקצועי ברור".

אמיל קויפמן, יו"ר התאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בישראל:  "מדובר בצעד ראשון וחשוב של הכנסת במהלך הכרחי שיביא לתיקון עוול שנעשה לאלפי מהנדסי חשמל ומאיים על המשך הענף ועל הבטיחות באלפי מתקני חשמל הפזורים ברחבי הארץ".

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.