כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

מחקר חדש בבנק ישראל קובע: "ככל שדירוג האשראי שהבנק קובע לפירמה העסקית גבוה יותר, הסיכוי שהיא תנפיק אג"ח בבורסה קטן יותר"

27/06/2008

עוד עולה כי מבין הפירמות העסקיות שנטלו אשראי בנקאי, הפירמות הגדולות, הרווחיות והמאופיינות בסיכון נמוך הן אלו שבדרך כלל, הנפיקו אג"ח בבורסה לניירות ערך בתל אביב בשנים האחרונות   

במחקר חדש, של פרופ' דוד רוטנברג ומיכל זילברברג מיחידת המחקר בפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, נמצא שמבין הפירמות העסקיות אשר נטלו אשראי בנקאי, הפירמות ה"איכותיות" - כלומר הגדולות, הרווחיות והפחות מסוכנות - הן שהנפיקו אג"ח בבורסה לניירות ערך בתל אביב, כתחליף לאשראי בנקאי.

עוד עולה מהמחקר כי גם פירמות עסקיות קטנות בעלות סיכון גבוה ניצלו את הגאות בשוק ההון ואת שיעורי הצמיחה הגבוהים במשק בשנים 2007-2003 כדי להנפיק אג"ח בבורסה; ואולם, מפני משקלן הנמוך יחסית בסך הנפקות האג"ח (במספר ובהיקף), ניתן להניח כי השפעתן על הסיכון הכולל של תיק האשראי הבנקאי הייתה מועטה.

בניתוח נעשה שימוש במספר שיטות סטטיסטיות, ובמיוחד במודל הלוגי'ט, המבחין בין פירמות שהנפיקו אג"ח בבורסה לניירות ערך בתל אביב לבין אלה שלא הנפיקו.

המודל התבסס על משתנים של סיכון הפירמה, והעיקרי שבהם הוא דירוג האשראי שקבע לה הבנק המסחרי אשר נתן לה אשראי, משתנה ייחודי בספרות המקצועית בנושא. יחסים פיננסיים נוספים ששימשו בניתוח מבטאים, בין היתר, את גודל הפירמה, רווחיותה ומידת הנזילות שלה.

המחקר נערך על רקע התגברות האיום התחרותי על מערכת הבנקאות בתחום האשראי העסקי בשנים האחרונות - התפתחות שהתבטאה בירידה ניכרת של שיעור האשראי הבנקאי בסך המקורות (האשראי הבנקאי והחוץ-בנקאי) שגייס המגזר העסקי.

לפי מדדים שונים (יחס האשראי הבנקאי לתוצר, יחס ההפרשות השנתיות לחובות מסופקים לסך האשראי הבנקאי ועוד) ירד בשנים האחרונות הסיכון בתיק האשראי. עם זאת נמצאו בעבודה שתי השפעות מנוגדות על סיכון האשראי - תוצאת יציאתן של פירמות איכותיות לשוק ההון: מחד גיסא, הגדלת הסיכון, עקב יציאתן של פירמות פחות מסוכנות מהתיק, ומאידך הפחתת הסיכון, עקב יציאתן של פירמות גדולות, המגדילה את הפיזור של התיק. 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.