כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

ח"כ משה כחלון מקדם הצעת חוק הקובעת חובת הדיווח של מוסדות פיננסים על כספים ללא דורש והקמת מאגר המידע

26/06/2008

ועדת הכלכלה דנה אמש על הצעת החוק של ח"כ משה כחלון הקובעת חובת הדיווח של מוסדות פיננסים על כספים ללא דורש והקמת מאגר מידע זמין שיסייע לבעלי החשבונות או לחילופין ליורשיהם.

"מהדיווחים שהוצגו על-ידי נציגי המוסדות הפיננסים מוצגת לנו תמונה מאוד קשה ומדאיגה של בירוקרטיה מסורבלת ולא יעילה. על-פי מה שמצטייר, מוסדות פיננסים אינם עושים את המאמצים הדרושים על-מנת לאתר את בעלי החשבונות הרדומים או יורשיהם ולדווח להם על הימצאותם של החשבונות. כתוצאה מכך  היקף הכספים הנשכח על-ידי בעליהם או שבעליהם לא מודעים על קיומם עצום. לעיתים מתקבלות  טענות קשות כנגד מוסדות שעל-פי החשד משתמשו בכספים שנשכחו לצרכים מסחריים" טען ח"כ כחלון בדיון.

על-פי המחקר של מרכז המידע של הכנסת, שווי הנכסים העזובים בישראל מגיע למאות מיליוני עד מיליארדי השקלים, וזה כולל חשבונות רדומים בבנקים, תוכניות חיסכון לסוגיהן, כספי פיצויים שלא נפדו, דיבידנדים, מניות, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, פוליסות ביטוחי חיים ועוד.

לפי-כך כדוגמא להערכות בדבר היקף הכספים ללא דורש, בחברות הביטוח מחזיקות בין עשרות מיליוני שקלים לכמה מאות, וכך בקרב מחזיקי קרנות פנסיה שעל-פי הנתונים משנת 2006 כ-45% מתוך 1.17 מיליון מבוטחים בקרנות הפנסיה החדשה מוגדרים כמבוטחים לא פעילים (ז"א לא הופרשו עבור המוטב כספים יותר משלושה חודשים).

עו"ד קמינץ ממשרד המשפטים הציג את התנגדותו להצעת החוק בטיעון שהנושא מטופל על-ידי האפוטרופוס הכללי שבמשרד המשפטים והקמת גוף נוסף שיהיה באגף שוק ההון יתנגש עם עבודתו של האפוטרופוס.

"למרות ההנחיה של משרד האוצר על טיפול בכספים ללא דורש באפיקי החיסכון השונים, הנושא לא מטופל כראוי ולא מופעלים כל המאמצים לאיתור בעלי החשבונות או יורשיהם. אני קורא למשרדי הממשלה ולגופים הרלוואנטיים להגיע לדיון הקרוב מוכנים, להכין דו"ח מפורט על היקף הכספים, לדווח על דרך הטיפול כיום על-מנת שאפשר יהיה להתקדם עם החקיקה" אמר ח"כ משה כחלון.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.