כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

משרד הפנים: "ההחלטה על הקמת התחנה הפחמית באשקלון איננה סופית"

30/06/2008

ח"כ פינס: "הפגנת חוסר עקביות מצד הממשלה שתומכת בהפחתת גזי חממה"

וועדת הפנים והגנת הסביבה קיימה אמש דיון בנושא הקמתה של תחנת הכוח הפחמית באשקלון. חברי הכנסת מתחו ביקורת על אופן קבלת ההחלטה בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) לקדם את הקמת התחנה הפחמית. "איך ההחלטה עולה בקנה אחד עם הפחתת פליטות גזי החממה" שאל בפתח הישיבה יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס, "לממשלה אין מדיניות סביבתית עקבית והקשר בין החלטותיה הוא מקרי בהחלט", הוסיף. "ממשלת ישראל מתנהלת כאילו היא נמצאת על כוכב אחר" הצטרף לדבריו ח"כ דב חנין.

בישראל יש עליה של 150% בצריכת חשמל פרטית בעשור האחרון לצד עליה של 40% בלבד בגידול באוכלוסיה, כך אמר לוועדה פרופ' אורי דיין, מומחה למטאורולוגיה. "משרד התשתיות נרדם בשמירה" אמר בתגובה ח"כ פינס, "אנו היחידים מבין המדינות המפותחות שנמצאים במגמת עלייה של פליטות גזי חממה ומתנהגים כאילו היינו סין או הודו ורק גילינו את הקדמה. יש לי ביקורת חריפה מאוד על היעדר האיזונים והשקיפות בות"ל" דברי ח"כ פינס. "במקרה הזה האיזונים לא נעשו ולא נלקח בחשבון המחיר המלא של פחם, שהוצג כחלופה זולה" אמרה שולי נזר, ראש אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה. בתום הישיבה נקבע כי יש מקום לשנות את הרכב הות"ל כך שיינתן משקל להיבטי הבריאות, השלטון המקומי והאקדמיה וכי בוועדה תגובש הצעת חוק בנושא לאחר שייבחן לעומק. עוד קראו חברי הוועדה לחברת החשמל להתחיל בהקדם תהליך של שדרוג תחנות הכוח הקיימות. מנהל אגף התכנון בחברת החשמל, ד"ר דוד אלמקיס, אמר כי "עד שנת 2017 נסיים את שדרוג עשר התחנות הקיימות בהשקעה של מעל מיליארד וחצי דולר".

"ההחלטה על הקמת התחנה הפחמית באשקלון איננה סופית" בישר לחברי הוועדה מנהל מינהל התכנון במשרד הפנים, שמאי אסיף. הוא הסביר כי מדובר היה בהחלטה לקדם את התוכנית, והשלב הבא בדרך לאישורה הוא פתיחתה להשגות הציבור. "כל אדם בעל עניין מוזמן לפנות אלינו ולהגיש תוך 60 יום את השגותיו, חוקר שימונה לבחינת ההשגות יגיש את המלצותיו ומשם נמשיך ונחליט על עתיד התוכנית", אמר . "זוהי בשורה ושעת מבחן לציבור", אמר בתגובה ח"כ פינס, "כאן המקום להפגין את עמדת התושבים האמיתית כלפי המיזם השנוי במחלוקת", הוסיף. ראש עיריית אשקלון, רוני מהצרי, גילה פסימיות ואמר כי "כל התהליך הוא משחק מכור מראש והלחץ של חברת החשמל הוא שהכריע". שמאי אסיף גילה כי מתוך 13 חברי הות"ל התנגדו לקידום התחנה הפחמית רק שניים – נציג הארגונים הירוקים ונציג המשרד להגנת הסביבה.

ד"ר מיכאל גדלביץ מלשכת משרד הבריאות באשקלון חזר על טענת משרדו כי "יש קשר ישיר בין זיהום האוויר הנגרם מתחנת כוח פחמית לפגיעה בבריאות. לפי התרחיש המינימאלי צפויה עלייה של 5%-10% בפניות למרפאות עקב מחלות לב ונשימה באזור.

תזכורת

ב-16 ליוני החליטה הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) לקדם את הקמתה של תחנת הכוח הפחמית באשקלון. להחלטה מעוררת המחלוקת קדמו חמש שנות מאבק מצד הארגונים הירוקים ותושבי אשקלון. למתנגדים הצטרפו גם  משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. , אשר גיבו את עמדתם בהערכות כי הקמת התחנה תעלה את שיעור התחלואה באזור. את התמיכה בהקמת התחנה הובילו משרד התשתיות וחברת החשמל, בטענה כי הקמת התחנה הכרחית לאור המחסור בעתודות חשמל בישראל.   

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.