כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

שרגא ברוש: "על ממשלת ישראל להגדיל את תקרת ההוצאה התקציבית בשיעור ריאלי של 2.7% ולמקד את התוספות התקציביות לאפיקים מחוללי הצמיחה"

3/07/2008

על ממשלת ישראל לנקוט במדיניות אנטי מחזורית ולהגדיל את תקרת ההוצאה התקציבית בשיעור ריאלי של 2.7% אך למקד את התוספות התקציביות לאפיקים מחוללי הצמיחה, שיאפשרו למשק להכנס למסלול של צמיחה מהירה יציבה. כך אמר אמש שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים.

ברוש מציין, כי בכך למעשה הוא מאמץ את המלצות פורום קיסריה אשר גובשו בהשתתפות נציגי המגזר העסקי, בנק ישראל, בנקים והאקדמיה אך למקד את תוספת התקציב במנועי הצמיחה.

הדרך הרצויה ביותר היתה לשנות את סדרי העדיפויות בתקציב המדינה הקיים אך לצערי, בקונסטלציה הנוכחית אין כל אפשרות לבצע שינויים מהותיים בתקציב המדינה ולכן הדרך היחידה והאפקטיבית לפעול על מנת לחזק את מנועי הצמיחה היא לבנות תוכנית כלכלית אשר נסמכת על תוספת תקציבית מתונה.

לנוכח הפגיעה הקשה ביכולת התחרות של המשק על ממשלת ישראל לשוב ולתמוך בצמיחה ובתעסוקה בעוצמות גבוהות יותר.  על רקע החשש מהורדת הדירוג כתוצאה מהעלאת תקרת ההוצאה אומר ברוש כי ממשלת ישראל הוכיחה את מהימנותה הפיסקלית והמוניטרית בשווקים הבי"ל והעלאת הדירוג לצד זרמי ההשקעות האדירים אשר נכנסים למשק בשנים האחרונות מוכיחים זאת.

ברוש קורא להשתמש בתוספת התקציב לחיזוק כושר התחרות של המשק באמצעות תמיכה ביתרונות התחרותיים של המשק הישראלי: מו"פ, עידוד התייעלות טכנולוגית, השקעה בהון האנושי, שיווק לחו"ל, חיזוק סקטור התיירות ושיפור מערך התשתיות. גורמים אלו הם שיאפשרו למגזר העסקי לפתח, לייצר ולמכור בהצלחה מוצרים בעלי כושר תחרות בינלאומי למרות התחזקותו החדה של השקל ביחס לכל המטבעות בעולם.

מדיניות זו צריכה לבוא לצד התייעלות הסקטור הציבורי תוך הקלת תהליכים בירוקרטיים, השטחת והגמשת מערכת המס, האצת רפורמות משקיות, בעיקר בתחומי התשתית והמשך הפחתת מס החברות תוך התייחסות לבנצ'מרק העולמי. על פי ברוש מדיניות צמיחה זו תביא תוך שנה להתייצבות הצמיחה במשק ולעליה ברמת החיים של אזרחי המדינה, לעליה בהכנסות המדינה ממיסים ותאפשר את המשך מהלך הורדת החוב, הרחבת סל השירותים הציבוריים, טיפול בבעיית העוני וצמצום פערים ושיפור דירוג קלות עשיית העסקים בהשוואה בינלאומית.

ברוש שב וקורא למשרד האוצר לצאת מהפרדיגמות אשר היו נכונות בתנאים שונים מהקיימים- יש לבחון את המצב המשקי והסביבה העסקית ולהציב יעדים ומקורות יחד עם נציגי הסקטור העסקי והעובדים על מנת לגבש תוכנית מוסכמת ומשותפת אשר תסלול את הדרך לחזון של שותפות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.