כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

פרופ' עומר מואב: "אין הוקוס פוקוס בכלכלה, לקנות דולרים כדי להעלות את השער שלהם זה בדיוק כמו לסבסד את היצוא – אין בזה שום טעם, זו פשוט שטות"

4/07/2008

את הדברים נשא אמש פרופ' עומר מואב,  בפורום קיסריה ה-16 של המכון הישראלי לדמוקרטיה אשר נערך השנה באילת.

פרופ' עומר מואב : "כאשר מונעים ייבוא לא רק שפוגעים ברווחת הצרכנים, פוגעים גם ביצוא, כי יש קשר אדוק בין השניים. התפיסה שצריך לחסום ייבוא כדי לעודד יצוא אין לה שום בסיס אמפירי. אנחנו צריכים היום לחיות בתפיסה מעט שונה משנות החמישים. האתגר האמיתי שבפניו המשק הישראלי ניצב הוא ההרעה שגורמת היחלשות הדולר ביחס לשקל ולשאר המטבעות, שמקשה על היצואנים לשמור על רווחיות. כאשר נשאלת השאלה מה עושים בנדון, אנחנו שומעים כל הזמן דרישות מהתעשיינים שהמדינה תתקן תקנות בקשר לתנאי הסחר. צריך לזכור שסבסוד של יצוא משמעו שמשלם המסים בישראל מסבסד את הצרכן באירופה או בארה"ב. אין הוקוס פוקוס בכלכלה, לקנות דולרים כדי להעלות את השער שלהם זה בדיוק כמו לסבסד את היצוא – אין בזה שום טעם, זו פשוט שטות. אין פה שום תועלת. כשהדולר היה גבוה הם גם ידעו לספוג את זה. צריך להתייחס למצב החדש כאל אתגר. בשורה התחתונה, אסור לסבסד את היצוא ולהערב במסחר במט"ח, אבל יש להוריד מסים".

עוד הוסיף מואב: "מעבודה שעשיתי עולה שדווקא העובדים המשכילים הם אלה שעוזבים את הארץ, אפשר לראות את הפילוח לפי מקצועות – רופאים ופרופסורים, וגם אצל מהנדסים ועובדי הייטק – שם רואים את הירידה הגדולה ביותר".

ביחס להיקפי המיסוי בישראל אמר מואב: "כשמסתכלים על סך המסים הישירים, בסך הכל ההיקף הוא נמוך ובמגמת ירידה. כמו כן, המיסוי על העשירונים העליונים גבוה מהמיסוי על העשירונים הנמוכים – והעלות הזאת נופלת בסופו של דבר על התעשיינים".

"הממשלה כרגע היא ממשלה חלשה יחסית והגדלת התקציב בלי קביעת יעדים ברורים – לא יודעים לאן זה ילך, לא בהכרח לכבישים ורכבות, יותר לתשלומים סקטוריאליים".

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.