כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

דבריו של פרופ' עומר מואב עוררו התנגדות בקרב באי כנס קיסריה

6/07/2008

הדברים נאמרו בתגובה לדברים אשר נשא ביום חמישי האחרון פרופ' עומר מואב, בפורום קיסריה ה-16 של המכון הישראלי לדמוקרטיה אשר נערך השנה באילת.

רפי מאור, מנכ"ל ECI, תיאר את השפעת השקל החזק על חברת ECI שגרמה לסגירת פעילויות בישראל והוצאתן להודו, בין השאר במפעלים בי-ם ובאופקים ושב וקרא לממשלה לגבש מדיניות תומכת יצוא.

שלמה ינאי, מנכ"ל טבע אמר כי השקל החזק מהווה בעיה אסטרטגית וכי חברות גדולות, כמו טבע וכי"ל, מסתירות את מצבו הקשה של היצוא.

רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים אמר כי האמירה שהתעשיינים בכיינים- מקוממת. "האור האדום לגבי מצב המשק נדלק לראשונה אצל מנהל הכספים בחברה היצואנית אשר מאתר שיש בעיה ולא בדוחות הסטטיסטיים- אין מדובר בבכיינות. הצעות התעשיינים באות בשל ואקום ממשלתי שנוצר בהכרה ובהתמודדות עם הבעיה במשך שנה ארוכה וכי הצעות התעשיינים פתרונות שונים ויצירתיים מעידות על עומק הבעיה- ניתן למדוד את מצב המשק ע"י עומק היצירתיות של הצעות התעשיינים לטיפול בבעיה וליצור מדד יצירתיות אך אין זה תפקידם של התעשיינים להציע הצעות- תפקידם לעשות עסקים" אמר גינל "התאחדות התעשיינים הצביעה על הבעיה לפני שנה וחצי בעוד הלמ"ס גם כיום טוענת שמצבו של המשק נפלא וכי ברבעון הראשון נרשמה צמיחה של למעלה מ-5%. כיום העובדה שאין מדובר בבעיית סקטור זה או אחר הפכה לקונצנזוס וכך גם העובדה שיש לטפל בבעיה באמצעות כלים פיסקליים.

התאחדות התעשיינים לא קראה להתערבות בשער החליפין וצעדיו של בנק ישראל היו נועזים ויצירתיים יותר מאשר הצעות התעשיינים. יש לאמץ מדיניות כלכלית שמכוונת לחזק את היתרונות התחרותיים של ישראל- השקעה בהון אנושי, מו"פ, פיתוח התשתיות ושיווק לחו"ל לצד הפחתת מיסים על מנת לחזק את כושר התחרות עשויים למנוע את גלישת המשק למצב בעייתי. נוצר דיסוננס- בכנס יש קונצנזוס בין אנשי העסקים והאקדמיה ברובם כי יש לנקוט בצעדים מיידיים ומנגד סבור האוצר עדיין כי אין לעשות דבר וכי המשק יסדר את עצמו- המשק לא יסדר את עצמו- יש להביא לכלכלה הישראלית".

אהרון פוגל תקף גם הוא את דבריו של מואב- "שנת 2009 הולכת להיות אחת השנים הקשות ביותר שידע המשק הישראלי בכלכלה ובחברה" אמר "בעידן של אי ודאות יש להתערב בפעילות בשונה מהנהוג בתקופות של צמיחה".

פרופ' ספיבק אמר כי בואו של המשבר היה ידוע אך איש לא ידע מתי ובאיזה עוצמה יכה. כשאין ודאות כיצד להתמודד עם האיום יש לפחות לנסות למצוא פתרונות משותפים. ספיבק הציע לשר האוצר לאמץ באופן מיידי את מודל אירלנד ולהדבר עם המעסיקים וההסתדרות על מנת לגבש תוכנית רב שנתית מוסכמת.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.