כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מדיניות כלכלית

שר התמ"ת אלי ישי חתם על תקנות הקובעות הקלות בשיעורי האגרה השנתית ודמי ההיתר המשולמים על ידי קבלני כוח אדם של עובדים זרים בענף הבניין

9/07/2008

לפי התקנות החדשות, המעסיקים ישלמו אגרה שנתית ודמי היתר בשיעור יחסי לתקופת העבודה בפועל של העובד הזר אצלם, וכן יהיו זכאים להחזר יחסי של האגרה ששולמה ביתר

סגן רה"מ ושר התמ"ת אלי ישי חתם בימים אלה על תקנות הקובעות הקלות בשיעורי האגרה השנתית ודמי ההיתר המשולמים על ידי קבלני כוח אדם של עובדים זרים בענף הבניין.

התקנות באות למנוע תשלום כפול על ידי מעסיקי  עובדים זרים בענף הבניין במקרים של מעבר עובד זר ממעסיק אחד למעסיק אחר, ובמקרים בהם עובד זר יצא את ישראל וטרם נכנס עובד חדש במקומו. לפי התקנות החדשות, המעסיקים ישלמו אגרה שנתית ודמי היתר בשיעור יחסי לתקופת העבודה בפועל של העובד הזר אצלם, וכן יהיו זכאים להחזר יחסי של האגרה ששולמה ביתר.

יצויין כי סכום האגרות העדכניים לשנת 2008: דמי היתר – 7205 ₪ והאגרה השנתית 4240 ₪.

עוד יצויין כי, שיטת ההעסקה החדשה של עובדים זרים בענף הבניין, שנקבעה בהתאם להמלצות ועדת אנדורן במשרד האוצר, מאפשרת לעובדים זרים בענף הבניין לעבור בין מעסיקים בכל רבעון. לצורך התאמת הוראות תקנות עובדים זרים (אגרת בקשה ואגרה שנתית), תשס"ד-2004, לשיטה חדשה זו, נקבעו הנחיות בהוראת שעה אשר הקלו על תשלום האגרות במקרים של מעבר עובדים בין מעסיקים. לפי אותן הנחיות, מעסיקי  עובדים זרים בענף הבניין אשר עובדיהם עוברים בין מעסיקים או יוצאים את ישראל, ישלמו אגרה שנתית  בשיעור  יחסי בלבד בגין תקופת העסקת העובדים על ידם, ולא ידרשו לשלם אגרה כללית או מוגדלת בגין התקופה שלאחר הפסקת ההעסקה או לאחר יציאת העובד מישראל. ברוח זו הותקנו גם תקנות עובדים זרים (דמי היתר), תשס"ו-2006, ביחס לדמי ההיתר השנתיים שעל מעסיקי עובדים זרים בענף הבניין לשלם עבור כל עובד המועסק על ידם.

לקראת תחילת שנת 2007, הוחלט להפוך את הוראת השעה האמורה להוראה של קבע, ושרי הפנים והאוצר דאז, ובכלל זה ועדת האגרות הבינמשרדית, נתנו את הסכמתם לתיקון התקנות בעניין זה.

על אף האמור, בדיון בועדת הכספים של הכנסת לצורך אישור התיקון, העלו נציגי המעסיקים טענה נוספת, הן ביחס לאגרות והן ביחס לדמי ההיתר המוטלים עליהם, לפיה לאור פרקי הזמן העוברים מיום יציאתו של עובד זר מישראל ועד ליום כניסת העובד החילופי שהובא במקומו, הם נאלצים לשלם אגרה ודמי היתר גם בגין תקופה בה אין להם עובד זר בישראל.

בעקבות טענה זו, החליטה ועדת הכספים לאשר את התיקון לתקנות לתקופה של שלושה חודשים בלבד, כאשר יושב ראש הועדה ביקש כי הרשויות ישקלו ביצוע הקלה נוספת בתקנות.

לאחר משא ומתן בין נציגי הרשויות לנציגי המעסיקים, סוכם להוסיף לתקנות הוראה שתבטל את החובה לשלם אגרה שנתית ודמי היתר בגין תקופה לאחר יציאת עובד זר מישראל, טרם כניסת עובד  אחר במקומו. 

כך, התיקון בא לקבוע הוראת קבע בדבר חובת תשלום אגרה שנתית בשיעור יחסי בלבד במקרים של מעבר עובדים בין מעסיקים בענף הבניין, במקום הוראת השעה שנקבעה בעבר לעניין זה, וכן לפטור את המעסיקים בענף הבניין מחובת תשלום אגרה שנתית ודמי היתר בגין התקופה שלאחר יציאת עובד זר מישראל, קודם כניסת עובד מחליף.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.