כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
ECO- TECHNO

סקר אקסנצ'ר: פולטות ה CO2 הגדולות בעולם דורשות הנחיות ברורות מהממשלה בעניין שינויי האקלים

26/06/2008

ממצא נוסף: חברות המשאבים, מכירות בחשיבות שינויי האקלים  לעתיד עסקיהם

בסקר שערכה אקסנצ'ר, חברת הייעוץ העסקי והשירותים הטכנולוגיים הגלובלית, בנושא  שינויי מזג האוויר, עולה כי יותר משלושה רבעים מחברות הכימיה, האנרגיה ותעשיית המקורות הטבעיים ברחבי העולם, מצפים מקובעי המדיניות לקבוע בצורה ברורה ועקבית, דפוס שיתמוך בחדשנות טכנולוגית ויקבע מטרות פליטה גלובליות ותקני התייעלות שיעזרו להקטין את רמת פליטת גז החממה.

הסקר, שהתבסס על תשאול של יותר מ-130 מנהלים בחברות משאבים גדולות בתחומי הכימיה, אנרגיה, מוצרי יער, מתכות, מחצבות ותעשיות חיוניות בצפון ובדרום אמריקה, אירופה ואסיה , גילה שבזמן שמנהלים מכירים בחשיבות תפקידם  בשינוי האקלים, הם מחפשים פוליטיקאים שיכתיבו פתרונות ע"י מתן מסגרות ברורות, שיסייעו להם לתכנן ולפעול ביעילות.

אחד הממצאים הברורים במחקר הוא שחברות משאבים, הפולטות הגדולות ביותר בעולם של CO2 , מכירות עכשיו בחשיבות שינויי האקלים  לעתיד עסקיהם. הרוב המכריע של המשיבים (87%) אמרו כי הם מחשיבים את שינויי האקלים כאתגר גדול שהחברות שלהם יצטרכו להתמודד איתו במהלך חמש השנים הבאות.  50% מהמשיבים מתייחסים לזה כאתגר עיקרי. 71% מן המנהלים בתעשיית השירותים השיבו כי השינויים האקלימיים הם האתגר העיקרי.

"מחקר זה מראה כי אנו מסמנים כמה דגשים עיקריים בנושא שינויי האקלים. ממשלות, צרכנים, משקיעים ועובדים נוקטים פעולה ומתקדמים צעד אחרי צעד לקראת חוק או כלכלה לא פחמנית", אמר סנדר ואנט נורדנדה, מנהל ראשי בקבוצת המשאבים באקסנצ'ר. "חברות אנרגיה יתמודדו בצורה יסודית עם הזדמנויות חדשות ואתגרים בתחומים שונים של עסקיהם, כולל תכנון וביצוע של אסטרטגיות שינוי אקלים, יישום פתרונות, היצע וביקוש, השתתפות בשווקי פחמן ופיננסיים וכן השקעה בתשתיות פיזיות המתייחסות לעניין אנרגיה".

המחקר מזהה גם הבדלים גיאוגרפים בין המנהלים. לדוגמה: 73% מהמשיבים מארצות האיחוד האירופאי אומרים שהם מתייחסים לפליטת גז החממה כחלק אינטגרלי מעסקיהם, בהשוואה ל 37% מהמשיבים בשאר המקומות. חברות משאבים באיחוד האירופאי מעריכות כי ניהול פליטת הפחמן  הוא אלמנט חשוב בביצועי התאגיד שלהם, ולא נטל רגולטורי. יותר מחצי מהמשיבים בארצות האיחוד האירופאי אמרו שהם מתייחסים לפליטת גז החממה כאל נושא תפעולי מרכזי עיקרי, בהשוואה לפחות מ- 40% מהמשיבים באזורים האחרים.

ממצאים עיקריים נוספים: רוב המשיבים רואים בשינוי האקלימי קודם כל גורם סיכון, 56% מהמשיבים אמרו שהם רואים בשינויי האקלים יותר סיכון מאשר הזדמנות עסקית ו 15%  אמרו כי הם רואים בשינויי האקלים רק סיכון, ולא הזדמנות.

"בלי להתייחס לתזמון יישום המדיניות, חברות משאבים צריכות להבין ולנהל בצורה פעילה את שלושת המניעים העיקריים להצלחת עסק שיעניקו לו יתרון תחרותי עיקרי בנושא שינויי האקלים: הגישה ללקוח, החדשנות הטכנולוגית ומודלים עסקיים חדשים" אמר נורדנדה.

אחד מהביטויים של ההזדמנויות האלה הוא דרישה פעילה מצד הלקוחות להוכיח צריכת פחמן יעילה. פחות ממחצית (45%), מהמשיבים לסקר אמרו שהם קיבלו בקשות רבות  מלקוחותיהם למוצרים ושירותים שעוזרים להפחית את רמת פליטת הגז,  54% השיבו כי קיבלו בקשות דומות מלקוחות מסחריים. בנוסף, יותר מרבע (28%) מהמשיבים אמרו שהצעה כזו כבר קיימת או תהפוך לקריטריון רכישה חיוני מצד לקוחות יחידים. 34% השיבו שהם מאמינים שכזו הצעה הינה או תהיה קריטריון רכישה חיוני ללקוחות מסחריים ותעשייתיים.

ביטוי ברור ביותר להזדמנויות מוחמצות, ניתן לראות בהשוואה בין ממצאי סקר זה של ספקי אנרגיה לעומת סקר אקסנצ'ר על צרכנים אינדיבידואלים של אנרגיה, מהשנה שעברה. מחצית (50%) מספקי האנרגיה בסקר הנוכחי אמרו שהם קיבלו בקשות רבות של צרכנים למוצרים ושירותים שעוזרים להפחית את רמת פליטת הפחמן, אבל רק 9% אמרו שהם מאמינים שזהו קריטריון רכישה חיוני. לעומת זאת  41% מהמשיבים בסקר של השנה שעברה של צרכני האנרגיה שאמרו שהם "ללא ספק" יחליפו את ספק האנרגיה שיציע מוצרים ושירותים שיעזרו להפחית את רמת פליטת גז החממה,  בעוד ש  48% אמרו שהם "כנראה" יעשו כך.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.